Sådan kan du afsløre hackere med smart metode

Ny metode gør det nemt at afsløre hackere, der forsøger at stjæle dine passwords.

Artikel top billede

Det sker jævnligt, at webbrugere får deres adgangskoder kompromitteret, men det kan med en relativ nem metode lade sig gøre at forstyrre password-hackere, mener udviklere.

De foreslår, at man garnerer et websites password-database med massevis af falske passwords - de såkaldte honeywords.

Passwords i password-databaser er typisk 'hashed' for at skjule deres indhold.

"Hvis en indtrængende stjæler en fil med 'hashede' password, og så fjerner hashingen, kan han umuligt afgøre, om han står med det rigtige password eller et 'honeyword,' lyder det fra de to udviklere, professor Ronald L. Rivets fra MIT og Ari Juels fra RSA Labs.

De foreslår, at det skal udløse en alarm, hvis man forsøger at logge ind med et 'honeyword,' så hackeren dermed går i fælden.

System kan afsløre

For at systemet skal virke, skal en password-database, der er garneret med honeywords, kobles på en server, der er dedikeret til at adskille valide passwords og honeywords.

Serveren skal sende besked til en administrator, hvis den opdager, at nogen forsøge at logge ind med et honeyword.

De to udviklere peger på, at anvendelsen af honeywords ikke vil forhindre hackerne i at bryde ind ved hjælp af stjålne passwords, men alene sikre, at en administrator får besked, hvis der er noget lusket på færde.

Sikkerhedsmanden Ross Barret siger til amerikanske PC World, at det i dag typisk tager meget lang tid - helt op til et halvt år - før et sikkerhedshul eller et kompromitteret passwords bliver opdaget.

De to udviklere anbefaler, at serveren, der skal opdage indtastninger af de falske passwords, bliver placeret adskilt fra det system, der kører websitet, ligesom de to systemer bør køre på forskellige typer styresystemer og med forskellige administrative domæner.

Du kan læse mere om metoden i de to forskeres rapport: 'Honeywords: Making passord-cracking detectable.'

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

Per Glentvor

Lector ApS