Så meget betaler Skat for at hænge dårlige betalere ud

De åbne skattelister, som viser firmaers skattebetaling, er et af de mest omdiskuterede it-systemer. Nu har Skat afsløret prisen på systemet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Kort før jul blev det muligt for offentligheden at følge med i, hvor meget landets virksomheder betaler i skat.

En mulighed som har været stærkt omdiskuteret, og som er blevet kaldt offentlig gabestok og en glidebane af kritikere. 

Efter regeringen besluttede at indføre åbne skattelister har kritikerne nemlig frygtet for danske it-job, fordi oplysningerne kunne påvirke lysten til at investere.  

Ved den forsinkede lancering få dage før jul stod det imidlertid klart, at interessen for virksomhedernes skattebetaling eller mangel på samme var overvældende - i al fald blev systemet og Skats hjemmeside stærkt overbelastet som følge af interessen.

Men mens de åbne skattelister er en af de mest omdiskuterede it-tjenester, som Skat har udbudt, viser det sig nu, at prisen på ingen måde matcher omfanget af omtalen.

Det fremgår af et svar på en aktindsigt, som Computerworld har begæret.

"Om udviklingsforløbet og budget kan SKAT endvidere oplyse, at der med lovforslaget om åbenhed om selskabers skatteoplysninger er afsat en million kroner til administrative engangsomkostninger vedr. it-tilretning samt til 0,5 årsværk svarende til en udgift på 0,3 millioner kroner vedrørende samme. De faktiske udgifter holder sig inden for denne ramme," skriver Skat i aktindsigten.

De åbne skattelister løftede efter lanceringen sløret for, hvor lidt eller meget en række it-virksomheder betalte i skat i 2011. 

Blandt andet betalte KMD 92 millioner kroner, mens TDC betalte 1,4 milliarder kroner i selskabsskat i 2011.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival

    Digital transformation | Ballerup

    Med den eksplosive udvikling indenfor cloud & AI er behovet for at følge med og vidensdeling større end nogensinde før. Glæd dig til to dage, hvor du kan netværke med over 2.500 it-professionelle, møde mere end 60 leverandører og høre indlæg fra +90 talere. Vi sætter fokus på emner som AI; infrastruktur, compliance, sikkerhed og løsninger for både private og offentlige organisationer.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

    Niels Bjørndal Nygaard

    Norriq Danmark A/S