Så meget betaler Skat for at hænge dårlige betalere ud

De åbne skattelister, som viser firmaers skattebetaling, er et af de mest omdiskuterede it-systemer. Nu har Skat afsløret prisen på systemet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Kort før jul blev det muligt for offentligheden at følge med i, hvor meget landets virksomheder betaler i skat.

En mulighed som har været stærkt omdiskuteret, og som er blevet kaldt offentlig gabestok og en glidebane af kritikere. 

Efter regeringen besluttede at indføre åbne skattelister har kritikerne nemlig frygtet for danske it-job, fordi oplysningerne kunne påvirke lysten til at investere.  

Ved den forsinkede lancering få dage før jul stod det imidlertid klart, at interessen for virksomhedernes skattebetaling eller mangel på samme var overvældende - i al fald blev systemet og Skats hjemmeside stærkt overbelastet som følge af interessen.

Men mens de åbne skattelister er en af de mest omdiskuterede it-tjenester, som Skat har udbudt, viser det sig nu, at prisen på ingen måde matcher omfanget af omtalen.

Det fremgår af et svar på en aktindsigt, som Computerworld har begæret.

"Om udviklingsforløbet og budget kan SKAT endvidere oplyse, at der med lovforslaget om åbenhed om selskabers skatteoplysninger er afsat en million kroner til administrative engangsomkostninger vedr. it-tilretning samt til 0,5 årsværk svarende til en udgift på 0,3 millioner kroner vedrørende samme. De faktiske udgifter holder sig inden for denne ramme," skriver Skat i aktindsigten.

De åbne skattelister løftede efter lanceringen sløret for, hvor lidt eller meget en række it-virksomheder betalte i skat i 2011. 

Blandt andet betalte KMD 92 millioner kroner, mens TDC betalte 1,4 milliarder kroner i selskabsskat i 2011.

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS