Så meget betaler Skat for at hænge dårlige betalere ud

De åbne skattelister, som viser firmaers skattebetaling, er et af de mest omdiskuterede it-systemer. Nu har Skat afsløret prisen på systemet.

Artikel top billede

Foto: Povl D. Rasmussen (Foto: Povl D. Rasmussen)

Kort før jul blev det muligt for offentligheden at følge med i, hvor meget landets virksomheder betaler i skat.

En mulighed som har været stærkt omdiskuteret, og som er blevet kaldt offentlig gabestok og en glidebane af kritikere. 

Efter regeringen besluttede at indføre åbne skattelister har kritikerne nemlig frygtet for danske it-job, fordi oplysningerne kunne påvirke lysten til at investere.  

Ved den forsinkede lancering få dage før jul stod det imidlertid klart, at interessen for virksomhedernes skattebetaling eller mangel på samme var overvældende - i al fald blev systemet og Skats hjemmeside stærkt overbelastet som følge af interessen.

Men mens de åbne skattelister er en af de mest omdiskuterede it-tjenester, som Skat har udbudt, viser det sig nu, at prisen på ingen måde matcher omfanget af omtalen.

Det fremgår af et svar på en aktindsigt, som Computerworld har begæret.

"Om udviklingsforløbet og budget kan SKAT endvidere oplyse, at der med lovforslaget om åbenhed om selskabers skatteoplysninger er afsat en million kroner til administrative engangsomkostninger vedr. it-tilretning samt til 0,5 årsværk svarende til en udgift på 0,3 millioner kroner vedrørende samme. De faktiske udgifter holder sig inden for denne ramme," skriver Skat i aktindsigten.

De åbne skattelister løftede efter lanceringen sløret for, hvor lidt eller meget en række it-virksomheder betalte i skat i 2011. 

Blandt andet betalte KMD 92 millioner kroner, mens TDC betalte 1,4 milliarder kroner i selskabsskat i 2011.

Annonceindlæg fra Barco

Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S