Her er afløseren til de mange DDoS-angreb

DDoS-angreb har regnet ned over Danmark i de seneste måneder. Men nu kan en ny type angreb være på vej.

Artikel top billede

It-kriminelle og aktivister har i de seneste måneder udsendt en bølge af DDoS-angreb, som har oversvømmet danske netværk med trafik og lagt websider ned.

Men nu begynder sikkerhedsfolk at se en ny type angreb mod kontorets næste svage led: Telefonnettet.

Teleleverandører, supportlinjer og organisationers telefontjenester er blevet skydeskive for målrettede angreb gennem Telephone Denial of Service, TDoS, kan man læse i en ny sikkerhedsrapport, der er udgivet af Department of Homeland Security og FBI.

TDoS-angreb benytter samme metode som DDoS i form af at automatisere store mængder trafik mod et mål for derved at overbelaste telenettet og blokere for udgående - og indgående samtaler.

Det skriver Computerworlds svenske søsterside.

"Dusinvis af disse angreb er i den seneste tid blevet rettet mod den administrative alarmtjeneste PSAP (public safety answering point) i USA. Nødlinjen 911 (svarende til 112 i Danmark, red.) er dog ikke blevet ramt," kan man læse i rapporten.

Mange angreb

PSAP er dog langt fra den eneste tjeneste, der har været udsat for TDoS.

"Mange lignende angreb er blevet registreret mod forskellige virksomheder og offentlige myndigheder, herunder den finansielle sektor og forskellige redningstjenester som ambulancefly, ambulancer og kommunikationslinjer mellem sygehuse," skriver Department of Homeland Security og FBI.

De to sikkerhedsorganisationer skriver endvidere, at der ofte er tale om afpresning.

Før angrebene startes, oplyses ofret således først om, at det vil få konsekvenser, hvis der eksempelvis ikke betales et beløb til afpresserne.

Hvis beløbet ikke betales, gennemføres herefter et TDoS-angreb mod virksomheden eller organisationen.

Department of Homeland Security og FBI advarer om, at TDoS-angreb forekommer i højere og højere grad.

Sådan virker et TDoS-angreb

I et TDoS-angreb forsøger en angriber at oversvømme telefonlinjer, hvad enten der er tale om IP-telefoni eller traditionelle linjer.

Der sker gennem falske samtaler fra falske numre. Angrebene kan stå på i flere timer og derved forhindre brugerne i at komme igennem til den ønskede tjeneste.

Etableringen af et TDoS kræver ifølge rapporten ikke de store tekniske færdigheder.

Angribere anvender et automatiserings-script, der ringer op med falske numre, hvilket gør det svært at dæmme op for angrebene.

Computerworld har spurgt danske sikkerhedseksperter om antallet af TDoS-angreb i kongeriget, og det er ifølge dem stadig et rundt nul.

Læs også:

Derfor er sms-afløser en potent sikkerhedsbombe

Hacker-angreb: Topchefers mail og pc'er hacket og tømt

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Danoffice IT

    Netværksarkitekt med kundeflair

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Projektleder til IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS