En særlig gruppe it-folk er hårdt ramt af ledighed

Selv om it-branchen flere steder meldes ude af krisen, er der stadig markant ledighed hos især cand.it.'er. Se de nedslående tal og kurve her.

Artikel top billede

Mens flere og flere virksomheder råber på kvalificeret it-arbejdskraft, må en stor gruppe it-folk stå måbende på sidelinjen og rive sig i håret. 

For der er stadig markant ledighed på trods af, at it-branchen er på den anden side af krisen. 

Det ser særligt skidt ud for cand.it.'er, der samlet kommer ind på en 30. plads ud af i alt 34 uddannelsesretninger målt på arbejdsløshed. 

Du vil blandt andet have bedre chancer for at undgå ledighed som eksempelvis teolog, dyrlæge, tandlæge eller bibliotekar. 

Det viser tal fra Akademikerne, der bygger sin ledighedsstatistik på månedlige indberetninger fra de fem akademiske a-kasser AAK, AJKS, CA, IAK og MA.

Akademikerne er en paraplyorganisation for 23 faglige organisationer, der organiserer akademisk uddannede i Danmark.

Nyt lavpunkt for it-folk

Ser vi nærmere på ledighedsudviklingen for cand.it.'er, var den i januar 2008 på 3,2 procent, hvilket var stort set lig den generelle akademiker-ledighed. 

Igennem 2008 og 2009 steg ledigheden langsomt og var i juni 2009 på 5,4 procent.

Men så kom august 2009, hvor det for alvor gik ned ad bakke.

På en måned steg ledighedsprocenten med over to procentpoint til 7,8, og ud over lidt opblomstring i midten af 2011 har ledigheden for it-folk de seneste mange måneder været på noget af et lavpunkt.

Nærmere bestemt har ledigheden været på over otte procent siden august 2012, dog med en lille fremgang i seneste opgjorte måned, maj 2013, hvor den var nede på 7,7.

Tallene fra Akademikerne dækker kun over akademiske medlemmer, der er forsikrede via en a-kasse.  

Tallene og udviklingen skal også ses i lyset af, at cand. it.-uddannelsen er relativ ny, hvorfor at den høje dimittendledighed vil have noget større indvirkning på cand. it.-ledigheden end det ville for ældre mere etablerede akademiske retninger.  

Dimittendledighed rammer bredt

Og ser vi på tallene for de nyuddannede, kan vi ikke konkludere, at det står dårligere til for it-branchen end hos så mange andre. 

For selvom en dimittendledighed på 25,8 procent må siges at være høj, er der mange andre akademiske retninger, der er hårdere ramt af dimittendledighed. Samlet set kommer de nyuddannede cand.it.'er ind på en 11. plads sammenlignet med andre nyuddannede akademikere.

Du kan læse mere om ungdomsledigheden blandt it-folk her. 

Samlet har de fem a-kasser cirka 260.000 forsikrede medlemmer, hvoraf godt 2.000 af dem figurerer som cand.it.'er. 

Cand.it. er betegnelsen for en person, der er indehaver af en kandidatgrad i informationsteknologi inden for en lang række faglige specialiseringer, som eksempelvis digital design, softwareudvikling, e-business, informationsarkitektur med flere. 

Nedenunder kan du se ledelsesudviklingen for cand.it.'er sammenlignet med den generelle akademikerledighed.

Læs også:

Direktør: Vi hungrer efter specialiserede it-folk

Så svært er det for unge it-folk at få job

Få overblikket: Her er de ledige it-job 

  


Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job