Sådan bliver du hacker på under en uge

På seks dage kan du blive undervist og indført i brugen af detaljerede hacking-værktøjer og -teknikker hos en stor amerikansk kursusudbyder. Hvad er meningen med galskaben?

Artikel top billede

Etik og hacking.

Umiddelbart er det sjældent, at de to ord går hånd i hånd, men sådan er det hos det privatejede amerikanske selskab Sans Institute, der sælger kurser vedrørende sikkerhedstræning.

Kursisterne hos Sans Institute lærer blandt andet at bryde ind på netværk og i webapplikationer samt lægge hjemmesider ned med DDoS-angreb.

Meningen med galskaben er at ruste kursisterne, som typisk er professionelle sikkerhedsfolk, til at forstå og ikke mindst modstå rigtige hackerangreb fra ondsindede it-kriminelle ude i den virkelige verden.

"De cyberkriminelle er meget veludstyrede, og der er i de seneste år kommet rigtig mange værktøjer på markedet, som de kan benytte sig af til blandt andet DDoS-angreb," fortæller James Lyne, der er Sans-direktør og til dagligt er ansvarlig for teknologistrategi hos sikkerhedsselskabet Sophos.

Han forklarer til Computerworld, at etisk hacking er nødvendig for, at sikkerhedsansvarlige blandt lærer at vurdere anti-DDoS-produkter, identificere angreb og mulige bagdøre i deres respektive virksomheders it-infrastruktur.

"Folk skulle gerne komme ud af kurserne med en detaljeret forståelse for, hvordan man kan imødegå hackerangreb," lyder det fra James Lyne.

Hacker-uddannelsen kan misbruges

Sans Institute har haft omkring 100.000 kursister igennem sine omkring 60 sikkerhedskurser, hvoraf fire direkte handler om etisk hacking, målrettet sikkerhedsfolk med hænderne på netværkswitches og anden it-infrastruktur.

Den slags kurser varer seks dage og indeholder blandt andet praktiske øvelser i hacker- og DDoS-angreb, og her er det alt fra politifolk til sikkerhedsfolk i især finans- og den offentlige sektor, som betaler kursusprisen på omkring 30.000 kroner.

James Lyne erkender, at visse kurser hos Sans institute udruster kursisterne med værktøjer og en grundig indsigt i, hvordan de selv kan udføre et rigtigt hackerangreb mod forskellige styresystemer på både pc'er og på mobilen og igennem netværk, web-apps og servere.

"Jeg mener dog, at alternativet med et stigende antal hackere og uvidende sikkerhedsfolk er meget værre, Folk skal vide, at hackerværktøjerne er derude, og at hackerne er alle steder," siger James Lyne, som selv underviser i et kursus, hvor folk lærer om hackerteknikker, sårbarheder og sikkerhedshåndtering.

Så mange Sans-kursister har misbrugt deres viden

På dette kursus bliver der eksempelvis fortalt om de 250.000 ondsindede kodestumper, der dagligt bliver fabrikeret og genbrugt på nettet mod 6.000 i 2009, og om hackernes tankegang mod det endelige mål - at stjæle penge, informationer og smadre forretningen.

"Du kan helt sikkert lære en masse om cyberkriminalitet hos os, men du kan på ingen måde blive en avanceret hacker. Den slags kræver mange års erfaring og et naturtalent," bedyrer James Lyne.

Ja, vi er paranoide

Han fortæller, at sikkerhedstræningskurset har modtaget 146 rapporteringer om tidligere kursister, der har misbrugt deres tillærte evner til eksempelvis at sniffe netværkstrafik på konferencer, hvilket er i strid med det etiske kodeks, som kursisterne bliver briefet om inden kurset.

Sikkerhedsunderviseren afviser dog kendskab til, at tidligere kursister har brugt deres nye evner til at begå storstilede netværksindbrud hos andre selskaber eller i netbanker.

"Vi er ret paranoide omkring den slags, så alle undervisere bliver instrueret i at rapportere, hvis nogen kursister stiller 'underlige spørgsmål', eller underviseren har en mistanke om, at en kursist udviser en besynderlig adfærd," fortæller James Lyne.

Han vender samtidig problematikken om:

"Måske skulle virksomhedsledere og it-ansvarlige også tænke sig ekstra godt om, når de hyrer nyuddannede folk til en lav løn til at administrere deres it-infrastruktur."

Beskyt alle 1.000 huller på en gang

James Lyne understreger, at det aldrig har været så nemt som nu at komme i gang med en cyberkriminel løbebane.

Det skyldes, at antallet af gratis/billige værktøjer aldrig har været højere, hvilket også gælder spredningen af ondsindet kode og niveauet for videndeling i de it-kriminelle miljøer. 

"Hvis du vil være slem, så er det nemt. Derimod er det straks sværere at være it-sikkerhedsansat. En angriber banker på 1.000 døre og skal bare igennem én af dem, mens sikkerhedsfolkene hele tiden skal holde øje med alle 1.000 døre på én gang," siger James Lyne.

Ud over Sans Institutes kurser, der blandt andet bliver afholdt forskellige steder i Europa, er der en del andre sikkerhedskurser som blandt andre CEH (Certified Ethical Hacking) og Offensive Securty, der underviser og certificerer i etisk hacking.

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Horsens

Dynamics AX og FO: Næste kapitel for din virksomhed

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Jura | København

Compliance Day 2026

Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Hele Danmark øver

Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

Michelle Sørensen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,