Her er hullerne i dit CMS: Sådan rammer hackerne dig

En ny rapport afslører, hvor der findes flest sårbarheder i populære CMS'er som Drupal, Wordpress og Joomla.

Artikel top billede

Der er ikke noget nyt i, at systemer til indholdsstyring, CMS'er, kan have kritiske sårbarheder, men en ny rapport giver alligevel et interessant indblik i sårbarhedernes karakter.

De tyske myndigheders sikkerhedskontor, BSI, konkluderer ifølge it-sitet The H-Online, at det først og fremmest er de mange add-ons til CMS'erne, der rummer sårbarhederne.

Efter at have undersøgt populære systemer som Drupal, Joomla, Plone, Typo3 og Wordpress er BSI kommet frem til, at der er langt flere sårbarheder i de plug-ins, man anvender, end i selve systemkernen.

Konklusionen overrasker næppe CMS-kendere, men detaljerne i rapporten er alligevel tankevækkende. 

Her er akilleshælen

Ifølge artiklen hos H-Online er det i Wordpress kun 20 procent af de bugs, der findes, der er i selve systemet, mens 80 procent findes i de forskellige add-ons.

I Drupal er det endnu mere ekstremt - her findes 95 procent af sårbarhederne i tilføjelserne til systemer.

Hos Joomla er det 86 procent af sårbarhederne, der findes i de forskellige moduler, man kan føje til kernesystemet. 

Selvom rapporten fra BSI overordnet godkender sikkerheden i de undersøgte CMS'er, råder sikkerhedsforskerne ifølge The H-Online til, at man aldrig anvender systemerne med standard-instillingerne. 

Det betyder blandt andet, at man bør undgå at køre med standard admin-konti, benytte HTTPS og slå automatiske sikkerheds-opdateringer til.

BSI konkluderer også, at Cross-site scripting (XSS) er det hyppigst forekommende problem i CMS'erne generelt.


Sårbarhedstyper i de undersøgte CMS'er ifølge BSI.

Hele CMS-sikkerhedsrapporten kan læses på tysk her (PDF)

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Open source CMS'er har alvorlige sikkerhedsproblemer

Verdens mest udbredte CMS fylder 10 år

CMC: Det bruges indholdsssystemerne til

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Jyske Bank

IT Specialist til IT Drift

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Service Delivery Manager (SDM)

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS

Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Thomas Nakai

Carlsberg

Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S