Sikkerhedsfirma: Sådan nakkede vi 500.000 zombier

Et sikkerhedsfirma har været på zombie-jagt i et af verdens største botnet. Resultatet er en halv million kills.

Artikel top billede

Symantec har lammet en stor del af et af verdens største netværk af inficerede computere, også kaldet et botnet.

En halv million inficerede maskiner, kaldet zombier, er blevet taget ud af det store ZeroAccess-botnet, der før aktionen omfattede lige i underkanten af to millioner computere, som blandt andet anvendes til at sprede spam, reklamer, valutasnyderi eller til at inficere nye ofre.

På trods af at Symantec har barberet godt en fjerdedel af den kriminelle forretning, så er det desværre lidt som at tisse i bukserne.

Resultatet kan blive en kortvarig varme på en kold dag.

Bagmændene bag ZeroAccess er nemlig ikke blevet identificeret, men aktionen har dog sparket til deres forretning.

"Vi har nedlagt en fjerdedel af de kriminelles indtjening," siger Symantecs sikkerhedschef, Orla Cox til BBC.

Zombie-computerne er blandt andet blevet brugt til at downloade online-reklamer og generere kunstige museklik på annoncerne for at efterligne legitim brug, der kan give en udbetaling fra annoncørerne.

Forgiftet kommunikation

ZeroAccess-botnettet er ikke bygget op omkring enkelte servere, men bygger på kommunikation mellem de inficerede maskiner.

Denne decentrale opbygning har gjort det svært for sikkerhedsfolkene at lægge systemet ned.

"I juli begyndte Symantec at 'forgifte' kommunikationen mellem de inficerede maskiner, så de blev afskåret fra selve botnettet," fortæller Orla Cox.

Aktionen blev sat i gang, efter at ZeroAccess-folkene udsendte en opdatering til zombie-maskinerne, der skulle gøre det endnu mere besværligt for sikkerhedsfolk at få adgang til de inficerede maskiner.

Symantec byggede derfor deres egen lille udgave af ZeroAccess botnet for at studere, hvordan de på en effektiv måde kunne stikke en kæp i hjulet på aktiviteterne.

Herefter udviklede sikkerhedsfirmaet en modgift, der slukker for de inficerede maskiner, og som skal hjælpe med arbejdet fremadrettet.

"Forhåbentlig vil produktet hjælpe os med et give en bedre beskyttelse af brugerne i fremtiden," siger Orla Cox til BBC.

Internet-udbyderne har også været med i kampen. De er blevet informeret om, hvilke maskiner der er blevet hevet ud af botnettet, og har så givet besked til deres kunder.

Langt fra lukket

Trods indsatsen er det kun lykkedes at lukke for en del af botnettet.

Og Symantec siger, at det bliver svært at lukke de sidste 75 procent af netværket.

"Der er professionelle kriminelle, der tjener penge på aktiviteterne, og derfor vil de finde nye veje tilbage til at komme tilbage til fuld styrke."

Og det er desværre også den kendsgerning, som tidligere forsøg på at lukke botnet har vist.

"Når et botnet er taget ned, uden at bagmændene er blevet pågrebet, er der en stor sandsynlighed for, at det bliver bygget op igen," fortæller Vincent Hanna, der er sikkerhedsanalytiker i antispam-projektet Spamhaus.

"Den resterende del af et botnet bliver nemlig brugt til at sprede ondsindet software, så der fanges nye ofre, der kan bruges til bedrageri," siger hun.

Læs også:
NemID-hackere: Her er vores botnet - se det her

Microsoft sender botnet-dræbende data ud i skyen

Gigantisk botnet kortlægger hele nettet

Microsoft smadrer gigantisk botnet

FBI og Facebook smadrer verdens værste botnet

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Mibau Stema Danmark A/S

    ERP Analyst at Mibau Stema Group

    Sydjylland

    Beredskabsstyrelsen

    Teknologi og IT-arkitekt til Beredskabsstyrelsen

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics