Microsoft smadrer gigantisk botnet

Microsoft og Symantec er gået sammen om at lukke et botnet med op til en million inficerede computere.

Artikel top billede

Nu har softwarefirmaerne Microsoft og Symantec fået ram på et af verdens største botnet, det såkaldte Bamital, der blev lukket ned i denne uge. Samtidig er der sendt automatiske beskeder til de inficerede computere med links til værktøjer, der kan bruges til at rense systemet. Det melder Reuters.

Det amerikanske politi har gennemført ransagninger sammen med teknikere fra de to selskaber i datacentre i New Jersey og Virginia, hvor man har beslaglagt én server og fået en anden server taget af nettet.

Det menes, at serverne er blevet brugt til at styre mellem 300.000 og en million inficerede computere i botnettet.

Bamital har blandt andet videreledt søgninger på de inficerede maskiner til bagmændenes egen side. Det betyder også, at det nu er umuligt at gennemføre internet-søgninger på de maskiner, der har været en del af botnettet.

Men Microsoft og Symantec har sørget for, at brugere med inficerede computere bliver videreledt til en side, der fortæller om problemet. Samtidig er der gratis værktøjer til at få ryddet op på computeren.

I beskeden hedder det: "Du har nået dette websted, fordi din computer sandsynligvis er inficeret med malware, der omdirigerer resultatet af dine søgeforespørgsler. Du vil modtage denne besked, indtil du fjerner malwaren fra din computer".

Den kriminelle bande, der har plantet Bamital malwaren, har også været i stand til at fjernstyre de inficerede computere og installere andre former for skadelig software.

Det er sjette gang, at Microsoft slår til mod et større botnet, men det er ikke set tidligere, at man også tilbyder gratis værktøjer og automatiske advarsler for at hjælpe brugerne.

Det anslås, at bagmændene har tjent mindst 5,5 mio. kr. om året på Bamital. En del af sporene fører til Rusland, men der er indtil videre ikke foretaget anholdelser i sagen.

Microsoft fortæller mere om Bamital i sin egen blog.

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Lead Data Platform Architect

Københavnsområdet

Kompasbank A/S

AI & Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura