Microsoft smadrer gigantisk botnet

Microsoft og Symantec er gået sammen om at lukke et botnet med op til en million inficerede computere.

Artikel top billede

Nu har softwarefirmaerne Microsoft og Symantec fået ram på et af verdens største botnet, det såkaldte Bamital, der blev lukket ned i denne uge. Samtidig er der sendt automatiske beskeder til de inficerede computere med links til værktøjer, der kan bruges til at rense systemet. Det melder Reuters.

Det amerikanske politi har gennemført ransagninger sammen med teknikere fra de to selskaber i datacentre i New Jersey og Virginia, hvor man har beslaglagt én server og fået en anden server taget af nettet.

Det menes, at serverne er blevet brugt til at styre mellem 300.000 og en million inficerede computere i botnettet.

Bamital har blandt andet videreledt søgninger på de inficerede maskiner til bagmændenes egen side. Det betyder også, at det nu er umuligt at gennemføre internet-søgninger på de maskiner, der har været en del af botnettet.

Men Microsoft og Symantec har sørget for, at brugere med inficerede computere bliver videreledt til en side, der fortæller om problemet. Samtidig er der gratis værktøjer til at få ryddet op på computeren.

I beskeden hedder det: "Du har nået dette websted, fordi din computer sandsynligvis er inficeret med malware, der omdirigerer resultatet af dine søgeforespørgsler. Du vil modtage denne besked, indtil du fjerner malwaren fra din computer".

Den kriminelle bande, der har plantet Bamital malwaren, har også været i stand til at fjernstyre de inficerede computere og installere andre former for skadelig software.

Det er sjette gang, at Microsoft slår til mod et større botnet, men det er ikke set tidligere, at man også tilbyder gratis værktøjer og automatiske advarsler for at hjælpe brugerne.

Det anslås, at bagmændene har tjent mindst 5,5 mio. kr. om året på Bamital. En del af sporene fører til Rusland, men der er indtil videre ikke foretaget anholdelser i sagen.

Microsoft fortæller mere om Bamital i sin egen blog.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse