FBI og Facebook smadrer verdens værste botnet

Facebook har hjulpet FBI med at få ram på det, der beskrives som et af verdens største botnet.

Artikel top billede

FBI har nu slået til mod en international kriminel bande, som har brugt et botnet til at inficere 11 millioner computere og stjæle mere end fem milliarder kroner. Det skulle være et af de største botnet nogensinde.  

Der er anholdt 10 personer i Bosnien og Herzegovina, Kroatien, Makedonien, New Zealand, Peru, Storbritannien og USA.

Det er Facebook, der har hjulpet politiet med at komme på sporet af banden. Den såkaldte Yahos malware gik efter Facebook-brugere fra 2010 til oktober 2012, og de inficerede maskiner er så indlemmet i Butterfly botnettet.

Den kriminelle bande er gået efter kortdata, netbank-oplysninger og andre personlige informationer, og det har åbenbart været med stor succes.  

FBI skriver i sin pressemeddelelse, at man har arbejdet tæt sammen med Facebook's sikkerhedshold, som har bidraget med at finde frem til malwaren, bagmændene og de brugere, der er blevet inficeret.

Samtidig opfordres ramte brugere til at henvende sig til FBI's Internet Crime Complaint Center. Det generelle råd fra FBI er at opdatere sine programmer med jævne mellemrum og afbryde forbindelsen til nettet, når maskinen ikke er i brug.

Facebook har ikke selv kommenteret sagen, men det sociale netværk har tidligere haft problemer med malware. En orm fik sidste år fat i brugernavne og kodeord for 45.000 brugere.

Det er uklart, hvordan FBI er kommet frem til det svimlende beløb på fem milliarder kroner, men det er betydelig større end alle tidligere sager.

I sidste uge blev det afsløret, at Eurograbber har stjålet omkring 250 mio. kr., og det berømte Zeus-botnet, der inficerede 13 millioner computere, blev brugt til at stjæle mere end en halv milliard.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job