FBI og Facebook smadrer verdens værste botnet

Facebook har hjulpet FBI med at få ram på det, der beskrives som et af verdens største botnet.

Artikel top billede

FBI har nu slået til mod en international kriminel bande, som har brugt et botnet til at inficere 11 millioner computere og stjæle mere end fem milliarder kroner. Det skulle være et af de største botnet nogensinde.  

Der er anholdt 10 personer i Bosnien og Herzegovina, Kroatien, Makedonien, New Zealand, Peru, Storbritannien og USA.

Det er Facebook, der har hjulpet politiet med at komme på sporet af banden. Den såkaldte Yahos malware gik efter Facebook-brugere fra 2010 til oktober 2012, og de inficerede maskiner er så indlemmet i Butterfly botnettet.

Den kriminelle bande er gået efter kortdata, netbank-oplysninger og andre personlige informationer, og det har åbenbart været med stor succes.  

FBI skriver i sin pressemeddelelse, at man har arbejdet tæt sammen med Facebook's sikkerhedshold, som har bidraget med at finde frem til malwaren, bagmændene og de brugere, der er blevet inficeret.

Samtidig opfordres ramte brugere til at henvende sig til FBI's Internet Crime Complaint Center. Det generelle råd fra FBI er at opdatere sine programmer med jævne mellemrum og afbryde forbindelsen til nettet, når maskinen ikke er i brug.

Facebook har ikke selv kommenteret sagen, men det sociale netværk har tidligere haft problemer med malware. En orm fik sidste år fat i brugernavne og kodeord for 45.000 brugere.

Det er uklart, hvordan FBI er kommet frem til det svimlende beløb på fem milliarder kroner, men det er betydelig større end alle tidligere sager.

I sidste uge blev det afsløret, at Eurograbber har stjålet omkring 250 mio. kr., og det berømte Zeus-botnet, der inficerede 13 millioner computere, blev brugt til at stjæle mere end en halv milliard.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

    Benjamin Terp

    Netip A/S

    VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

    Kelly Lyng Luvigsen

    VisionBird

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Laura Bøjer som Consultant, GRC & Cybersecurity på afd. Thisted. Hun kommer fra en stilling som Assistant Consultant hos PwC i Hellerup. Hun er uddannet med en kandidat i Business Administration & Information System på Copenhagen Business School. Nyt job

    Laura Bøjer

    Netip A/S