FBI og Facebook smadrer verdens værste botnet

Facebook har hjulpet FBI med at få ram på det, der beskrives som et af verdens største botnet.

Artikel top billede

FBI har nu slået til mod en international kriminel bande, som har brugt et botnet til at inficere 11 millioner computere og stjæle mere end fem milliarder kroner. Det skulle være et af de største botnet nogensinde.  

Der er anholdt 10 personer i Bosnien og Herzegovina, Kroatien, Makedonien, New Zealand, Peru, Storbritannien og USA.

Det er Facebook, der har hjulpet politiet med at komme på sporet af banden. Den såkaldte Yahos malware gik efter Facebook-brugere fra 2010 til oktober 2012, og de inficerede maskiner er så indlemmet i Butterfly botnettet.

Den kriminelle bande er gået efter kortdata, netbank-oplysninger og andre personlige informationer, og det har åbenbart været med stor succes.  

FBI skriver i sin pressemeddelelse, at man har arbejdet tæt sammen med Facebook's sikkerhedshold, som har bidraget med at finde frem til malwaren, bagmændene og de brugere, der er blevet inficeret.

Samtidig opfordres ramte brugere til at henvende sig til FBI's Internet Crime Complaint Center. Det generelle råd fra FBI er at opdatere sine programmer med jævne mellemrum og afbryde forbindelsen til nettet, når maskinen ikke er i brug.

Facebook har ikke selv kommenteret sagen, men det sociale netværk har tidligere haft problemer med malware. En orm fik sidste år fat i brugernavne og kodeord for 45.000 brugere.

Det er uklart, hvordan FBI er kommet frem til det svimlende beløb på fem milliarder kroner, men det er betydelig større end alle tidligere sager.

I sidste uge blev det afsløret, at Eurograbber har stjålet omkring 250 mio. kr., og det berømte Zeus-botnet, der inficerede 13 millioner computere, blev brugt til at stjæle mere end en halv milliard.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job