FBI og Facebook smadrer verdens værste botnet

Facebook har hjulpet FBI med at få ram på det, der beskrives som et af verdens største botnet.

Artikel top billede

FBI har nu slået til mod en international kriminel bande, som har brugt et botnet til at inficere 11 millioner computere og stjæle mere end fem milliarder kroner. Det skulle være et af de største botnet nogensinde.  

Der er anholdt 10 personer i Bosnien og Herzegovina, Kroatien, Makedonien, New Zealand, Peru, Storbritannien og USA.

Det er Facebook, der har hjulpet politiet med at komme på sporet af banden. Den såkaldte Yahos malware gik efter Facebook-brugere fra 2010 til oktober 2012, og de inficerede maskiner er så indlemmet i Butterfly botnettet.

Den kriminelle bande er gået efter kortdata, netbank-oplysninger og andre personlige informationer, og det har åbenbart været med stor succes.  

FBI skriver i sin pressemeddelelse, at man har arbejdet tæt sammen med Facebook's sikkerhedshold, som har bidraget med at finde frem til malwaren, bagmændene og de brugere, der er blevet inficeret.

Samtidig opfordres ramte brugere til at henvende sig til FBI's Internet Crime Complaint Center. Det generelle råd fra FBI er at opdatere sine programmer med jævne mellemrum og afbryde forbindelsen til nettet, når maskinen ikke er i brug.

Facebook har ikke selv kommenteret sagen, men det sociale netværk har tidligere haft problemer med malware. En orm fik sidste år fat i brugernavne og kodeord for 45.000 brugere.

Det er uklart, hvordan FBI er kommet frem til det svimlende beløb på fem milliarder kroner, men det er betydelig større end alle tidligere sager.

I sidste uge blev det afsløret, at Eurograbber har stjålet omkring 250 mio. kr., og det berømte Zeus-botnet, der inficerede 13 millioner computere, blev brugt til at stjæle mere end en halv milliard.

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Andre events | Charlottenlund

    Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

    Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Erik Larsen

    Jyske Bank

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S