Ministerium halverer ansattes it-udgifter

Standardisering og centralisering af it har siden 2001 halveret it-udgifterne til de ansatte i det danske udenrigsministerium. Samlet er it-omkostningerne til ministeriet, ambassader og organisationer faldet fra 152 til 119 millioner kroner årligt. Ifølge ministeriet handler det om at udnytte banale stordriftsfordele.

En konsekvent it-strategi med fokus på at opnå stordriftsfordele gennem standardisering og centralisering har siden 2001 sænket Udenrigsministeriets årlige udgifter til it med 33 millioner kroner, skriver dagbladet Børsen.

Det danske udenrigsministerium omfatter pc'er til 2400 medarbejdere verden over fordelt på ambassader, generalkonsulater og organisationer som Danmarks Eksportråd og Danida.

I 2001 var udgiften til it-drift per fuldtidsansat 61.000 kroner, mens den sidste år var halveret til 31.000 kroner.

- Det handler om at udnytte de banale stordriftsfordele. Den ene store gevinst er penge. Det betyder, at vi nu har en marginalt mindre it-medarbejderstab, som til gengæld servicerer langt flere mennesker, siger Udenrigsministeriets it-chef, Svend Olling, til Børsen.

De samlede it-omkostninger under Udenrigsministeriet var i 2003 på 119 millioner kroner mod 152 millioner kroner to år før.

Helt konkret har ministeriet strømlinet de mange pc'er, så der nu bruges Windows 2000 på alle pc'er og det samme program til tekstbehandling i stedet for, at der rundt om i verden bruges Office 97 eller Wordperfect. Det betyder, at Udenrigsministeriet kan servicere brugerne langt mere effektivt centralt.

Selve it-netværket er et proprietært og lukket WAN, som er baseret på kabler i udviklede lande og typisk satellitter i tredjeverdenslande. Al kommunikation krypteres, og den eneste opkobling til internettet foregår centralt i København.

Videnskabsministeriet har tidligere analyseret sig frem til, at der kan spares 200 millioner kroner i den offentlige sektor ved at standardisere de ansattes pc'er.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere