Internet-veteran i flæsket på Youtube - klar med milliardbud

Kampen om online-videosites tager til, efter at Yahoo står klar med et ordentlig seddelbundt for at få fingrene i et af verdens mest sete video-sites. Læs her, hvad video-sitet skal bruges til.

Artikel top billede

Internet-selskabet Yahoo fortsætter tilsyneladende sit vilde opkøbsridt med et bud på 1,6 milliarder kroner for videositet News Distribution Network (NDN).

Handlen er stadig i sin vorden, skriver The Wall Street Journal, som har to anonyme kilder, der bekræfter, at forhandlingerne er i fuld gang. 

Den ene af de to kilder forklarer, at handlen endnu kan nå at falde til jorden 

Hvis handlen går igennem, anses Yahoo-købet for at være et slag mod Googles Youtube, da Yahoo-boss Marissa Mayer så forsøger at få folk til at spendere længere tid på Yahoo-sites og med at se reklamer på søgeselskabets online-videoer.

Næststørste køb

Yahoo var allerede ude med følehornene og pengepungen efter NDN i 2012.

Dengang lykkedes det altså ikke internet-veteranen at få fat i videositet, der har specialiseret sig inden for levering af nyheds- og sportsvideoer til blandt andet nyhedssites.

Indholdet på NDN bliver typisk leveret af lokale tv-stationer og senere videresolgt til nogle af verdens største mediesites som eksempelvis Los Angeles Times og Bloomberg.

Yahoo har for nylig købt blog-sitet Tumblr for 6,4 milliarder kroner, og hvis NDN også bliver slugt, bliver det Marissa Mayers næststørste køb.

Storebror blev til lillebror 

Ud over disse to større opkøb har Yahoo i de seneste år og måneder gaflet firmaer til højre og venstre for at revitalisere det selskab, som for 15 års tid siden var synonymt med internettet for mange amerikanere.

Siden årtusindskiftet har Yahoos dominans været til at tage at føle på, da et andet søgeselskab ved navn Google fik vind i sejlene og satte sig solidt på internetsøgninger - og senere også videovisninger med sit opkøb af Youtube.

For at blive store på videovisninger på nettet har Yahoo også tidligere forsøgt at få fingrene i franske DailyMotion, men den handel gik i vasken sidste år, ligesom det var tilfældet med det amerikanske video-on-demand-selskab Hulu.

På listen over videosites ligger Youtube suverænt som nummer et med 12,6 milliarder visninger i januar, mens NDN ligger nede på fjerdepladsen med godt en halv milliard visninger i samme måned.

Yahoos eget videosite ligger på en samlet femteplads med 384 millioner visninger, ifølge The Wall Street Journal.

Læs også: 
Hov - har Yahoo lige købt et porno-site for milliarder?

Yahoo køber dansk firma

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

Thomas Harboe Hald

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration