Microsoft vender rundt på en tallerken: Sikkerhedsopdaterer Windows XP

Microsoft har helt ekstraordinært udsendt en sikkerhedsopdatering rettet mod det ellers dødsdømte Windows XP-styresystem. Læs her om grunden til selskabets overraskende beslutning.

Artikel top billede

Slut. Finito. The end.

Kodegiganten Microsoft har utallige gange og på alverdens sprog fortalt, at sikkerhedsopdateringerne til det 13 år gamle styresystem Windows XP var slut med den sidste opdatering udsendt den 8. april.

Men man har åbenbart ét standpunkt, til man tager et nyt.

For med et nyopdaget hul i alle versioner af selskabets browser, Internet Explorer, har Microsoft set sig nødsaget til helt ekstraordinært at lappe Internet Explorer-hullet for Windows XP-brugerne.

"Selvom Windows XP ikke længere er understøttet af Microsoft og forbi den tid, hvor vi normalt ville udsende sikkerhedsopdateringer, har vi besluttet at udsende en opdatering til alle versioner af Windows XP (inklusiv embedded)," skriver general manager Adrienne Hall på Microsofts officielle blog.

Tidstypisk panik

Hun angiver samtidig, at Microsoft har foretaget denne undtagelse på grund af den korte tidsafstand mellem Windows XP-supportstoppet og opdagelsen af Internet Explorer-hullet.

"Virkeligheden er, at der har været et meget lille antal angreb baseret på denne specifikke sårbarhed, og bekymringerne var, helt ærligt, overdrevne. Uheldigvis er dette nok ret tidstypisk, og det skal ikke lyde sådan, at vi ikke tager sikkerhed alvorligt. Det gør vi absolut," lyder det fra Adrienne Hall på Microsoft-bloggen.

Microsoft-bossen understreger samtidig, at selv om huller i Internet Explorer-browseren bliver lappet til Windows XP, skal brugere af det bedagede styresystem ikke glemme at opdatere til Windows 7 eller nyere versioner.

Computerworld har tidligere manet til besindighed med denne guide til at undgå panik ved helt at undgå sikkerhedshullet i internet Explorer fra version 6 og op til version 11.

Kommer der mere?

Når Microsoft automatisk sikkerhedsopdaterer Windows XP, kunne man argumentere for, at virksomheder med sær-supportaftaler har betalt ekstraordinært mange beskyttelsespenge for et gratis fix.

Derfor har Computerworld spurgt Microsoft om, hvorvidt vi kan forvente flere gratis Windows XP-sikkerhedsopdateringer i de kommende dage, uger og måneder.

Indtil videre ønsker Microsoft Danmark ikke at kommentere på sagen - ud over at budskabet om Windows-opgradering til version 7 eller 8.1 bliver gentaget for at øge brugernes sikkerhed.

Læs også:
Kæmpehul i IE rammer nu danske firmaer

Ingen panik: Sådan undgår du kæmpehullet i Internet Explorer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect