Udspekuleret malware driller store banker - og nu også Salesforce

Salesforce kæmper i øjeblikket med malware, man ellers troede gik efter bankkunder.

Artikel top billede

Malwaren Dyreza, der finder vej til brugernes maskiner som en trojaner, har indtil nu rettet sig mod kunder i store banker, men nu driller den ondsindede kode også Salesforce.com.

Det skriver sikkerhedssitet Threatpost.

Det er ‘Dyreza banker Trojan', som Salesforce frygter går efter nogle kunder.

Trojaneren kan ifølge Threatpost slippe forbi SSL-beskyttelsen i en browser. Den har indtil nu gået målrettet efter kunder i store banker, men udvider nu angrebs-målene, lyder det.

Sådan fungerer Dyreza

Malwaren installerer sig selv på ofrets maskine, hvis man kommer til at klikke på en vedhæftet fil i en falsk besked.

"Når den først er på maskinen, rækker Dyreza ud mod en C2 server (Command and Control, red.) og venter så på, at ofret besøger siden hos en bank, den retter sig mod."

"Malwaren bruger en teknik kaldet ‘browser hooking' for at opfange trafikken, før den krypteres på vej mod bankens side," lyder beskrivelsen hos Threatpost.

Herefter kan de kriminelle foretage et man in the middle-angreb og på den måde læse al kommunikation i klar tekst.

Den gemmer sig på din maskine

Det nye er, at trojaneren nu ikke bare går efter bankerne, men også Salesforce.com.

Selskabet skriver i en meddelelse til kunderne:

"Den 3. september 2014 indentificerede en af vores sikkerhedspartnere, at Dyre-malwaren (også kendt som Dyreza), der typisk går efter kunder i store, velkendte finansielle institutioner, også kan rette sig mod nogle Salesforce-brugere."

"Vi har i øjeblikket ingen beviser for, at nogen af vores kunder er blevet ramt af dette, og vi fortsætter med vores efterforskning," lyder det fra Salesforce.com.

"Det her er ikke en sårbarhed hos Salesforce. Det er malware, der holder til på inficerede computersystemer og er designet til at stjæle brugernes login-oplysninger og ligger på inficerede kunde-systemer," skriver CRM-selskabet videre.

Læs også:

CRM-kæmpen Salesforde lægger an til nye angreb

Stortest: Her er de bedste antivirus-programmer netop nu

Sådan vil Salesforce.com tromle videre: Har en plan

Annonceindlæg fra Deloitte

Danske CIO’ers evner i strategi og eksekvering er afgørende for succes med generativ AI

Ny rapport varsler risiko for, at vi i Norden sakker bagud på teknologier med de mest markante potentialer. CIO’erne bliver afgørende for succes.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job