Udspekuleret malware driller store banker - og nu også Salesforce

Salesforce kæmper i øjeblikket med malware, man ellers troede gik efter bankkunder.

Artikel top billede

Malwaren Dyreza, der finder vej til brugernes maskiner som en trojaner, har indtil nu rettet sig mod kunder i store banker, men nu driller den ondsindede kode også Salesforce.com.

Det skriver sikkerhedssitet Threatpost.

Det er ‘Dyreza banker Trojan', som Salesforce frygter går efter nogle kunder.

Trojaneren kan ifølge Threatpost slippe forbi SSL-beskyttelsen i en browser. Den har indtil nu gået målrettet efter kunder i store banker, men udvider nu angrebs-målene, lyder det.

Sådan fungerer Dyreza

Malwaren installerer sig selv på ofrets maskine, hvis man kommer til at klikke på en vedhæftet fil i en falsk besked.

"Når den først er på maskinen, rækker Dyreza ud mod en C2 server (Command and Control, red.) og venter så på, at ofret besøger siden hos en bank, den retter sig mod."

"Malwaren bruger en teknik kaldet ‘browser hooking' for at opfange trafikken, før den krypteres på vej mod bankens side," lyder beskrivelsen hos Threatpost.

Herefter kan de kriminelle foretage et man in the middle-angreb og på den måde læse al kommunikation i klar tekst.

Den gemmer sig på din maskine

Det nye er, at trojaneren nu ikke bare går efter bankerne, men også Salesforce.com.

Selskabet skriver i en meddelelse til kunderne:

"Den 3. september 2014 indentificerede en af vores sikkerhedspartnere, at Dyre-malwaren (også kendt som Dyreza), der typisk går efter kunder i store, velkendte finansielle institutioner, også kan rette sig mod nogle Salesforce-brugere."

"Vi har i øjeblikket ingen beviser for, at nogen af vores kunder er blevet ramt af dette, og vi fortsætter med vores efterforskning," lyder det fra Salesforce.com.

"Det her er ikke en sårbarhed hos Salesforce. Det er malware, der holder til på inficerede computersystemer og er designet til at stjæle brugernes login-oplysninger og ligger på inficerede kunde-systemer," skriver CRM-selskabet videre.

Læs også:

CRM-kæmpen Salesforde lægger an til nye angreb

Stortest: Her er de bedste antivirus-programmer netop nu

Sådan vil Salesforce.com tromle videre: Har en plan

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S