Computerworld mener: Her er overraskelsen i dommen i den store hackersag

Computerworld mener: Torsdagens dom over Gottfrid Svartholm Warg og 'JKT' gemmer på en overraskelse.

Artikel top billede

Leder: "Tiltalte Per Gottfrid Warg er skyldig i overtrædelse af straffelovens § 263, stk. 3 jf. til dels § 21 og 291, stk. 2,".

Sådan sagde dommer Kari Sørensen torsdag morgen i Frederiksberg ret.

Oversat til dansk betyder det, at Gottfrid Svartholm Warg - også kendt under aliaset Anakata - er fundet skyldig i hacking og hærværk.

Samtidig er Wargs danske medtiltalte, som er beskyttet af navneforbud og derfor blot benævnes JKT, kendt skyldig i medvirken til forsøg på hærværk.

Dermed er der indtil videre sat punktum for en lang og forholdsvis teknisk tung retssag, hvor både CSC, politiet og anklagemyndigheden er blevet udsat for hård og tilsyneladende berettiget kritik.

CSC for sin lemfældige sikkerhed på de mainframes, som behandler dybt fortrolige oplysninger om næsten alle danskere. Politiets for deres efterforskning, som tilsyneladende er delvist baseret på CSC egne undersøgelse - og for fremlæggelsen under retssagen.

Det er alt sammen elementer, som helt sikkert vil spille ind under en eventuel anke af torsdag morgens dom.

Ingen forstyrrelse af offentlige samfærdselsmidler

Den største overraskelse er dog, at mens Warg er dømt for at skaffe sig adgang til CSCs databaser - og for at have downloadet dine, mine og naboens CPR-numre - så blev han frifundet for at have overtrådt straffelovens paragraf 193.

Paragraf 193 handler om forstyrrelse i driften af offentlige samfærdselsmidler - altså noget, som du måske mest forbinder med aflyste S-tog, når kabeltyve for 112. gang er stukket af med DSB's kobberledninger.

Men paragraffen handler også om telegraf- og telefonsystemer, radio- og fjernsynsanlæg samt informationssystemer.

Ser du bort fra den lidt bedagede juridiske formulering, så er det forbudt at pille ved data, som har betydning for det danske samfund.

Det interessante er, at Frederiksberg Ret på den ene side har dømt Warg for at have skaffet sig adgang til - og gemt - store mængder data om dig og mig.

Men fordi Warg ikke samtidig har ændret på dataerne på CSC's server, men blot downloadet dem, så blev han ikke dømt for paragraf 193.

Det er godt nyt for Warg, for paragraf 193 giver mulighed for straffe på op til seks års fængsel.

Kopi er lige så anvendelig

For digitalt interesserede kan det være en mystisk begrundelse - for en kopi af data CPR-data, straffeattester eller andre fortrolige data er mindst lige så meget værd som originaldata.

En kopi kan på sekunder blive til hundredevis kopier, der bliver spredt på servere i bananrepublikker over hele verden.

Så at selve udbredelsen selv ikke bliver set som en forbrydelse er - sammen med den manglende forargelse over offentlige myndigheder og deres samarbejdspartneres lemfældige omgang med data - en af de store overraskelser i hackersagen.

Læs også: 

Hackersagen - her er paragrafferne som de to hackere er blevet dømt efter

Læs også interviewet: "Man burde undersøge CSC i stedet for en retssag mod hackere"

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Sikkerhed | Online

    Det du glemmer i Azure - men aldrig on-prem: Sådan genfinder du kontrollen

    Undgå dyre fejl i Azure. Få styr på udfasede services, skjulte omkostninger og governance. Lær, hvordan Reserved Instances, Azure Hybrid Benefit og de rette styringsmekanismer giver mere værdi, lavere omkostninger og en mere robust Azure-platform....

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

    Peer Leerbæk

    Netip A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

    Nikolaj Henrik Pieter Jansen

    Norriq Danmark A/S