Computerworld mener: Her er overraskelsen i dommen i den store hackersag

Computerworld mener: Torsdagens dom over Gottfrid Svartholm Warg og 'JKT' gemmer på en overraskelse.

Artikel top billede

Leder: "Tiltalte Per Gottfrid Warg er skyldig i overtrædelse af straffelovens § 263, stk. 3 jf. til dels § 21 og 291, stk. 2,".

Sådan sagde dommer Kari Sørensen torsdag morgen i Frederiksberg ret.

Oversat til dansk betyder det, at Gottfrid Svartholm Warg - også kendt under aliaset Anakata - er fundet skyldig i hacking og hærværk.

Samtidig er Wargs danske medtiltalte, som er beskyttet af navneforbud og derfor blot benævnes JKT, kendt skyldig i medvirken til forsøg på hærværk.

Dermed er der indtil videre sat punktum for en lang og forholdsvis teknisk tung retssag, hvor både CSC, politiet og anklagemyndigheden er blevet udsat for hård og tilsyneladende berettiget kritik.

CSC for sin lemfældige sikkerhed på de mainframes, som behandler dybt fortrolige oplysninger om næsten alle danskere. Politiets for deres efterforskning, som tilsyneladende er delvist baseret på CSC egne undersøgelse - og for fremlæggelsen under retssagen.

Det er alt sammen elementer, som helt sikkert vil spille ind under en eventuel anke af torsdag morgens dom.

Ingen forstyrrelse af offentlige samfærdselsmidler

Den største overraskelse er dog, at mens Warg er dømt for at skaffe sig adgang til CSCs databaser - og for at have downloadet dine, mine og naboens CPR-numre - så blev han frifundet for at have overtrådt straffelovens paragraf 193.

Paragraf 193 handler om forstyrrelse i driften af offentlige samfærdselsmidler - altså noget, som du måske mest forbinder med aflyste S-tog, når kabeltyve for 112. gang er stukket af med DSB's kobberledninger.

Men paragraffen handler også om telegraf- og telefonsystemer, radio- og fjernsynsanlæg samt informationssystemer.

Ser du bort fra den lidt bedagede juridiske formulering, så er det forbudt at pille ved data, som har betydning for det danske samfund.

Det interessante er, at Frederiksberg Ret på den ene side har dømt Warg for at have skaffet sig adgang til - og gemt - store mængder data om dig og mig.

Men fordi Warg ikke samtidig har ændret på dataerne på CSC's server, men blot downloadet dem, så blev han ikke dømt for paragraf 193.

Det er godt nyt for Warg, for paragraf 193 giver mulighed for straffe på op til seks års fængsel.

Kopi er lige så anvendelig

For digitalt interesserede kan det være en mystisk begrundelse - for en kopi af data CPR-data, straffeattester eller andre fortrolige data er mindst lige så meget værd som originaldata.

En kopi kan på sekunder blive til hundredevis kopier, der bliver spredt på servere i bananrepublikker over hele verden.

Så at selve udbredelsen selv ikke bliver set som en forbrydelse er - sammen med den manglende forargelse over offentlige myndigheder og deres samarbejdspartneres lemfældige omgang med data - en af de store overraskelser i hackersagen.

Læs også: 

Hackersagen - her er paragrafferne som de to hackere er blevet dømt efter

Læs også interviewet: "Man burde undersøge CSC i stedet for en retssag mod hackere"

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Platform X - Danmarks nye store konference for enterprise-platforme

    For første gang: Computerworld præsenterer stærkt program for Platform X

    Navnenyt fra it-Danmark

    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura

    inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

    Lasse Fletcher

    inciro K/S