Sikkerhedsfolk i hårdt angreb mod HTTPS: Derfor er HTTPS alt for usikker

Den ekstremt udbredte protokol til sikre internet-tjenester, HTTPS, rummer en række alvorlige og grundlæggende sårbarheder, advarer sikkerhedsforskere.

Artikel top billede

En række sikkerhedsforskere angriber HTTPS-protokollen, der bruges til krypteret web-trafik - eksempelvis når nu går ind på netbanken, indberetter nye oplysninger til Skat eller handler i en online-butik.

Det er forskere fra universitetet i Amsterdam og i Delft, der står bag en længere rapport om HTTPS-markedet.

Her skriver de blandt andet, at HTTPS (Hypertext Transfer Protocol Secure) har udviklet sig til en de fakto standard for sikker web-browsing.

"På samme tid har meget omtalte sikkerhedsbrister - som DigiNotars databrud, Apples #gotofail og OpenSSL's Heartbleed - blottet systematiske sikkerheds-sårbarheder i HTTPS for et globalt publikum," skriver forskerne og nævner samtidig, at også Edward Snowdens afsløringer har påvist overvågnings-huller i HTTPS.

"HTTPS er kort fortalt en absolut kritisk, men grundlæggende fejlbehæftet teknologi til cybersikkerhed," står der i rapport.

Derfor er der klare problemer

HTTPS, der er HTTP-protokollen i forening med SSL/TLS, skal blandt andet hindre man-in-the-middle-angreb, men det er ikke første gang, at denne sikkerheds-model kritiseres.  

Det er allerede et par månederne siden, at forskerne fra Holland fremlagde deres resultater, men netop i disse dage kører debatten om HTTPS på flere forskellige sikkerheds-fora, blandt andet på bloggen hos den anerkendte sikkerhedsekspert og kryptograf Bruce Schneier.

Det skyldes ikke mindst, at sikkerhedsforskerne peger på, at det er i selve HTTPS-autentificerings-modellen, hvor bestemte virksomheder udsteder certifikater, at sikkerheden halter.

Her tænkes ikke mindst på de problemer, der har været hos hollandske DigiNotar, ligesom også virksomheder som Comodo og Verisign ifølge rapporten har oplevet databrud.

Fire grundlæggende problemer

Forskerne peger her på fire grunlæggende problemer ved det måde, HTTPS-markedet kører på i dag:

"Nylige databrud hos CA'er (certificate authority) har blottet adskillige systematiske sårbarbarheder og markeds-fejl, der stammer fra den nuværende autentificerings-model til HTTPS:"

"Sikkerheden i hele systemet rammes, hvis bare en af de hundredvis af CA'er kompromitteres ("det svageste led"); browserne kan ikke ikke tilbagekalde tilliden til store CA'er ("for stor til at fejle"), CA'er kan skjule sikkerheds-problemer ("asymmetrisk information"), og ultimativt rammes kunder og slutbrugere af ansvaret og skaderne ved sikkerheds-problemer ("negative eksterne virkninger").

Computerworld følger op på sagen senere med et interview med en dansk sikkerhedsforsker. 

Læs også:

Guide: Sådan gør du din hjemmeside sikker med HTTPS

Sådan kommer dit website sikkert til tops i Google-søgninger

Efter ny kritisk sårbarhed: Drop nu SSL

Annonceindlæg fra DE-CIX

Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Benjamin Terp som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Odense. Han er uddannet IT-Supporter hos Kjaer Data. Nyt job

Benjamin Terp

Netip A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job