Advarsel om kritisk sårbarhed: Millioner af kendte routere er ramt

12 millioner routere i private hjem og i virksomheder indeholder en alvorlig sårbarhed, som kriminelle kan udnytte til angreb og til at stjæle data.

Artikel top billede

Endnu en skandale med sårbare routere ser ud til at være under opsejling.

Sikkerhedsfirmaet Check Point afslører, at det har spottet en kritisk sårbarhed, der giver it-kriminelle mulighed for på afstand at tage kontrollen med routere og andet netværksudstyr og på den måde angribe de computere, der er sluttet til.

Sikkerhedsfirmaet meddeler, at det er en sårbarhed, der er tilstede i millioner af hjemme-gateway-enheder (SOHO router) fra forskellige producenter og i forskellige modeller.

sårbarheden identificeres som CVE-2014-9222, og selskabet har døbt den "Misfortune Cookie."

"Denne alvorlige sårbarhed tillader en angriber på afstand at overtage en gateway-enhed med administrationsrettigheder."

Konkret mener Check Point, at sårbarheden findes i 12 millioner routere i 189 lande, hvilket ifølge selskabet gør den til "en af de mest udbredte sårbarheder, der er afsløret i de senere år."

"Research viser, at det reelle antal påvirkede enheder kan være endnu større."

Sådan kan du blive ramt

Sikkerhedsforskerne advarer om, at it-kriminelle vil kunne få kontrol med routere og på den måde stjæle data fra både de enheder, der er koblet til routeren med et kabel og trådløst.

"Hvis din gateway-enhed er sårbar, så er alle enheder, der er sluttet til dit netværk - inklusiv computere, telefoner, tablets, printere, sikkerhedskameraer, køleskabe, brødristere og alle andre netværks-enheder dit hjem eller på kontoret - i risiko for kompromittering."

"Softwaren, det handler om, er den indlejrede webserver RomPager fra AllegroSoft, der typisk kommer med firmwaren sammen emd enhederne," lyder beskeden fra selskabet.

Disse routere er ramt

Ifølge Check Point er mindst 200 forskellige routere og andet netværksudstyr fra forskellige producenter ramt af sårbarheden.

"Listen inkluderer blandt andre modeller fra D-Link, Edimax, Huawei, TP-Link, ZTE og ZyXEL."

"Vi tror, at kilden til det sårbare stykke software er et almindeligt brugt chipset SDK (distributeret til forskellige producenter), men dette kan ikke bekræftes på nuværende tidspunkt."

Indtil videre er anbefalingen fra Check Point, at man holder øje med en firmware-opdatering fra ens router-producent, der lapper sårbarheden "Misfortune Cookie."

Det er et velkendt problem, at særligt mange hjemme-routere kan indeholde sårbarheder, og at de kriminelle har haft held til at udnytte disse gentagne gange.

Det hjælper ikke på router-problemerne, at mange producenter er for længe om at udsende ny firmware til routere, og at de færreste brugere er klar over, at de skal opdatere firmwaren.

Læs også:

Firmware-fadæserne rammer os igen og igen: Her er forklaringen

Afsløring: 24 millioner private routere gidsler i kæmpe-angreb

Navngivne Wi-Fi-routere smækfyldt med huller: Se testen her

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | Frederiksberg

Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

Se alle vores events inden for it

JP/Politikens Hus

Udvikler til integrationsteam i JP/Politikens Hus

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S