Jeg har 3.500 kroner - hvilken bærbar computer skal jeg købe?

Bærbare computere findes i alle afskygninger. Ofte har vi fingrene i de dyreste, men også enten mest kraftige eller mest mobile bærbare, men kan man købe en billig bærbar, som stadig giver en god oplevelse. Hvis ja: hvilken vil DU så foreslå dine medlæsere?

Artikel top billede

Det er en jungle at finde den rigtige computer til den rigtige pris.

Det er derfor, at venner, bekendte og familie (alt for) ofte spørger, hvad de egentligt skal købe. 

Og spørgsmålet er rigtigt relevant.

Derfor vil vi gerne spørge alle læsere af Computerworld.dk, hvilken computer for 3.500 eller under, som I vil foreslå, hvis nogen spurgte jer. 

Reglerne er simple: 

1) Maskinen skal være 16 tommer eller mindre, så den kan komme med i på arbejde/i skole/på tur.

2) Den skal kunne købes fra ny i en dansk butik.

3) Den skal kunne køre Facebook, Netflix og kontorprogrammer - men spil er ikke så relevante i denne prisklasse.

4) For at holde det enkelt så holder vi os til Windows-maskiner. Vi ved, at Chromebooks og Linux-distro'er er spændende og skarpe på prisen, men lad os lege, at maskinen er til en mainstreambruger.

Vi glæder os til at høre jeres bud - og hvilke kompromisser, I finder relevante i den prisklasse.

Kommentarfeltet er åbent...

KMD A/S

Frontend-udvikler

Københavnsområdet

Unik System Design A/S

Agile QA Lead

Sydjylland

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job