Mozilla angrebet: Kritiske informationer stjålet - og brugt til at ramme Firefox-brugere

Firefox-producenten Mozilla har fået stjålet kritiske informationer om sårbarheder i browseren - og de er blevet brugt til angreb.

Artikel top billede

Mozillas Bogzilla, der bruges af webudviklere verden over til at registrere bugs, rummer kritiske informationer om forskelige sårbarheder, der endnu ikke er blevet lappet.

Nu er Bugzilla blevet angrebet, og følsomme sikkerheds-informationer er havnet i de forkerte hænder.

Det meddeler sikkerhedschef hos Mozilla, Richard Barnes, i et blogindlæg

"Mens de fleste informationer i Bugzilla er offentlige, så begrænser Bugzilla adgangen til følsomme sikkerheds-informationer, så kun bestemte brugere med særlige privilegier kan få adgang."

"Det er i den samme ånd af åbenhed, at vi nu meddeler, at nogen har været i stand til at stjæle sikkerheds-informationer fra Bugzilla," lyder det fra Richard Barnes, der samtidig må informere:

"Vi tror, at de bugte den information til at angribe Firefox-brugere."

Fik adgang til Bugzilla-konto

I blogindlægget fremgår det, at Mozilla har undersøgt angrebet nærmere og allerede har igangsat nye tiltag i forhold til truslerne.

"Den konto, som angriberen brød ind på, blev lukket ned kort tid efter, at Mozilla opdagede, at den var blevet kompromitteret. Vi tror, at angriberen anvendte information fra Bugzilla til at udnytte den sårbarhed, som vi lappede den 6. august."

"V har ikke indikationer på, at andre informationer, som angriberen har fået fat i, er blevet brugt imod Firefox-brugere."

Richard Barens fra Mozilla skriver, at den Firefox-version, der blev frigivet den 27. august, lappede alle sårbarheder, som angriberen kan have fået kendtskab til via Bugzilla.

"Vi opdaterer Bugzillas sikkerhedspraksisser for at reducere risikoen for fremtidige angreb af denne type. Som et øjeblikkeligt første skridt, er alle brugere med adgang til følsomme sikkerheds-informationer blevet bedt om at ændre deres adgangskoder og anvende to-faktor-autentificering."

Læs også:

Microsoft til brugere, der søger efter Firefox eller Chrome: Tag Edge i stedet

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Statens IT

    Sikkerhedsarkitekt til Statens It

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Fullstack softwareudvikler i PET

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job