HP Danmark indblandet i stor bestikkelsessag: To medarbejdere sendt hjem

Som en udløber af bestikkelsessagen i Region Sjælland har HP i Danmark suspenderet to medarbejdere for misbrug af firmaets repræsentationskonto.

Artikel top billede

En intern undersøgelse i HP Danmark har ført til, at to medarbejdere i selskabets afdeling for salg til offentlige kunder er sendt hjem og er suspenderet fra deres jobs.

Sagen er ifølge Computerworlds oplysninger en udløber af den store bestikkelsessag i Region Sjælland, som de to hjemsendte har haft ansvaret for som henholdsvis salgschef og account manager.

En række kilder bekræfter over for Computerworld, at de to ikke længere møder på arbejde.

"Der er to, HP-medarbejdere, der har fået besked om, at de ikke skal møde op på adressen," siger en kilde, som udtaler sig på betingelse af anonymitet.

I august kom det frem, at medarbejdere i Region Sjælland, der er mistænkt for bestikkelse i sagen om firmaerne Atea og 3A-it, i flere tilfælde har været på rejser til blandt andet Las Vegas inviteret af HP.

Brud på guidelines

Efterfølgende har HP's egen undersøgelse af sagen afsløret brud på HP's guidelines for samarbejde med kunder.

Ifølge Computerworlds oplysninger er der tale om misbrug af forholdsvis beskedne beløb på HP's interne konti for repræsentation, og der er indtil videre ikke tegn på, at HP-medarbejdere aktivt har været involveret i bestikkelse.

Alligevel har HP valgt at slå hårdt ned og har altså suspenderet de to medarbejdere, som af en kilde betegnes som "gamle, hæderkronede navne i branchen".

"HP har jo nogle meget skrappe regler, hvor selv bagateller ikke tolereres. Min vurdering er, at de er røget ud i det her som ofre for nogle uheldige omstændigheder," siger en kilde til Computerworld.

Den interne HP-undersøgelse har været styret fra it-gigantens internationale organisation og har således været ude af HP Danmarks hænder.

HP Danmarks administrerende direktør Morten Illum ønsker ikke at kommentere sagen.

Læs også:

Nu bliver HP trukket ind i dansk bestikkelsessag

Ny rapport afslører: Store it-indkøb i Region Sjælland kom aldrig i udbud

Bestikkelsessag: Nu er fløjlshandskerne taget af

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job