Nye selvbetjeningsløsninger: Fra i dag skal flygtninge, ældre og syge til tasterne

Tirsdag åbner der 23 nye selvbetjeningsløsninger, som har en meget broget målgruppe i form af blandt andre flygtninge, ældre, syge, piloter og gamblere.Her får du hele overblikket over de nye selvbetjeningsløsninger.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen. (Foto: Dan Jensen)

Fjerde og foreløbigt sidste bølge af obligatoriske selvbetjeningsløsninger skyller i dag ind over danskerne.

23 områder er således fra i dag den 1. december påtvungne at selvbetjene sig selv på, hvis man ellers forventer at få noget svar, penge eller hjælp fra det offentlige.

Efter første selvbetjeningsbølge skyllede ind over danskerne for tre år siden med de lavesthængende frugter på menukortet, er det i dag en noget mere broget gryderet af løsninger, vi får serveret.

Meget blandet målgruppe

For de sidste 23 selvbetjeningsløsninger byder blandt andet på anmodning om sygedagpenge over ansøgning om særlige tillæg til pensionister med hårde økonomiske vilkår.

Flere af løsningerne hidrører også flygtninge og indvandrere, der eksempelvis skal ansøge digitalt om permanent opholdstilladelse på baggrund af asyl- eller familiesammenføring.

Derudover er den seneste bølge af selvbetjeningsløsningerne blandt andet målrettet jægere, klagende flypassagerer og gamblere, som ønsker at registrere sig over frivilligt udelukkede spillere.

Stammer fra 2011

Kravet om obligatoriske selvbetjeningsløsninger stammer oprindeligt fra staten, kommunerne og regionernes fællesoffentlige digitaliseringsstrategi for 2011 til 2015.

Det kan du læse mere om her: Kæmpe digitalt projekt på vej til dig og din familie

Med introduktionen af den fjerde fase af selvbetjeningerne og de seneste års digital post til både danskere og virksomheder har de offentlige myndigheder stort set fået gennemført strategien.

Mens denne strategi udløber, arbejder staten, regionerne og kommunerne så på en ny fællesoffentlig digitaliseringsstrategi, der strækker sig frem mod 2020.

Det kan du læse mere om her: Kom med til snigpremiere: Sådan bliver den offentlige it-udvikling frem til 2020

Når det offentlige i mål?

En af hovedmålsætningerne med den tidligere fællesoffentlige digitaliseringsstrategi har været, at 80 procent af danskerne kommunikerer digitalt med det offentlige ved udgangen af 2015.

Læs også: Så meget selvbetjening vil det offentlige tvinge dig til

Set over en bred kam er det endnu for tidligt at sige noget om, hvorvidt det offentlige når det mål ved årets udgang, da borgere kan framelde sig selvbetjeningsløsningerne og den digitale post.

Flere selvbetjeningsområder som eksempelvis ansøgning om folkepension og ansøgning om boligstøtte er dog meget populære og har rundet en brugertilslutning på 90 procent.

Læs også:
Hård kritik fra Rigsrevisionen: Offentlige selvbetjeningsløsninger alt for dårlige

Pressede kommuner har problemer med at nå digitale krav

Offentlig selvbetjening skal være sjov - her har du eksempler på rigtig god selvbetjening

Annonceindlæg fra Netic

Open Source skal give det offentlige kontrollen tilbage

Digital suverænitet er rykket højt op på den offentlige sektors agenda.

Jyske Bank

IT supporter til Jyske Bank

Midtjylland

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporter til lokal IT støtte i Oksbøl

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S