100 Mbit-bredbånd i Danmark femdoblet på et enkelt år - men der er et men....

Danskernes muligheder for hurtigt bredbånd bliver bedre og bedre, dokumenterer den nye telestatistik.

Artikel top billede

Foto: Anders Engelbøl.

"Antallet af fastnet bredbåndsabonnementer med mindst 100 Mbit/s er mere end femdoblet fra 42.000 til 220.000 fra midten af 2014 og et år frem."

Sådan lyder det i Energistyrelsens netop udsendte telestatistik for første halvår 2015 (PDF) .

Selvom der dermed er tale om en voldsom stigning, skal man være opmærksom på, at udgangspunkt også var relativt beskedent.

"Den startede på et lavt niveau, og andelen af det samlede antal fastnet bredbåndsabonnementer, som har mindst 100 Mbit/s, er vokset fra 1,8 til 9,2 procent," forklares det i telestatistikken.

Energistyrelsen oplyser desuden, at abonnementer med mindst 50 Mbit/s download har også haft en vækst på 144 procent i samme periode.

"Det er teleselskabernes opgradering af hastighederne på abonnementer via kabel-tv-nettet samt fiberabonnementer, som er årsagerne hertil," forklarer Energistyrelsen i telestatistikken, der også omhandler den voldsomme stigning i brugen af mobilt bredbånd.

Læs mere om det her: Vores data-forbrug på det mobile bredbånd eksploderer: Så voldsomt stiger forbruget

Flere fiber-forbindelser

Overordnet set steg fastnet-bredbånd-forbindelserne med 2,1 procent fra midten af 2014 til midten af 2015.

"Bredbånd via fiber står fortsat for langt det meste af væksten med 53.000 nye abonnementer i perioden."

Energistyrelsen uddyber udviklingen på det danske bredbåndsmarked:

"Antallet af abonnementer baseret på xDSL er således faldet med 2,2 procent fra midten af 2013, hvilket betyder, at andelen af bredbåndsabonnementer baseret på xDSL nu er faldet til under 48 procent. Derimod ses en stigning i abonnementer baseret på de fleste andre teknologier."

"Den største stigning er sket i antallet af fibernetabonnementer, som fra midten af 2014 og et år frem er steget fra 367.000 til 420.000 abonnementer, hvilket svarer til en stigning på 14,4 procent. Antallet af LAN- og kabel-tv-abonnementer er steget med henholdsvis 3,6 procent og 2,6 procent."

Læs mere om det her: Vores data-forbrug på det mobile bredbånd eksploderer: Så voldsomt stiger forbruget

Telestatistikken viser også, hvilke hastigheder danskerne har mulighed for at købe sig til:

"I midten af 2015 har den største gruppe bredbåndsabonnementer fortsat hastigheder mellem 10 Mbit/s og 30 Mbit/s, men kategorien udgør for første gang siden første halvår 2011 nu under halvdelen af alle abonnementer. Fra midten af 2014 til midten af 2015 er andelen faldet fra 56,8 procent til 46,3 procent."

"Modsat tidligere falder antallet af abonnementer nu i alle kategorier med downloadhastigheder under 50 Mbit/s. Kategorierne med hastigheder på 50 Mbit/s og derover stiger derimod kraftigt."

Telestatistikken fra Energistyrelsen viser også, at brugen af mobilt bredbånd nærmest er eksploderet - se tallene i denne artikel.

Læs også:

Vores data-forbrug på det mobile bredbånd eksploderer: Så voldsomt stiger forbruget

Disse fem begivenheder vil ændre den danske telebranche i 2016

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Sådan er teknologi og design med til at skabe vellykkede hybridmøder

    Måden vi mødes på har ændret sig. Så hvorfor ser vores mødelokaler stadig ens ud?

    Capgemini Danmark A/S

    Head of Digital Trust & Security

    Midtjylland

    Erhvervsakademi København

    Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S