Microsoft tager patent på saml-selv-computer: Kan samles som byggeklodser

Flere it-selskaber tilbyder saml-din-egen-maskine med modulært opbyggede hardware-enheder, som kan skiftes ud efter forgodtbefindende. Nu hopper Microsoft så med på bølgen med en spritny type computer.

Artikel top billede

Skærmdump fra Microsoft-patentet.

Sæt din computer sammen med modulære byggeklodser og skift undervejs de dele ud, som enten er gået i stykket og eller arbejder for langsomt.

Løfterne om den modulært opbyggede computer lyder jo lovende, og Microsoft er det seneste selskab, der hopper med på byg-selv-din-maskine-bølge ved at patentere en 'modulært opbygget computing-enhed'.

Hardwaren er i Microsoft-patentet beskrevet som dele, der enten hænger sammen magnetisk eller ved hjælpe af klikbare enheder.

"På denne måde kan computerenhedens dele blive ændret eller skiftet hurtigt af en bruger på en intuitiv måde, der ikke kræver detaljeret viden om hardwaren," skriver Microsoft i sit patent.

Det skriver online-mediet VentureBeat

Rider med på bølgen

Faktisk var det allerede tilbage i juli 2015, at Microsoft søgte om patentet, mens det så er blevet offentliggjort i sidste uge. 


Her er det også kommet frem, at designeren bag Microsofts saml-selv-løsning Tim Escolin, der er senior industriel designer på selskabets Surface- og tilbehørshold.

Dermed er han med på et hold, som virkelig har fået vind i sejlene efter offentlighedens positive modtagelse af Microsoft-computerne med navnet Surface.

Læs også: Google-projekt: Byg din egen smartphone

Med sit nye saml-selv-koncept rider Microsoft desuden med på den bølge, som er blevet skabt af selskaber som Google og Acer, der tidligere har tilbudt sine kunder saml-selv-computere og -smartphones. 

Ingen af disse saml-selv-projekter er dog endnu blev den helt store succes. 

Giv din mening til kende: Har du erfaring med saml-selv-maskiner? Så fortæl meget gerne de andre læser om dine erfaringer i det nedenstående debatfelt.

Læs også: 

Event: Computerworld Summit 2026 - København

Digital transformation | København

Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

28. april 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT