Så er det officielt: Nokia klar til smartphone-comeback

Finske Nokia er klar til igen at lancere smartphones, efter at koncernen frasolgte device-divisionen til Microsoft for tre år siden.

Artikel top billede

Det var et hårdt presset Nokia, der solgte sin mobiltelefon-forretning til Microsoft i 2013.

Nu er Nokia så igen klar til at prøve kræfter med smartphone-markedet.

Det nye eventyr har ikke noget med Microsoft og Lumia-telefonerne at gøre, men er derimod et reelt comeback-forsøg fra finnerne.

Dog er det ganske afgørende, at Nokia formentlig ikke selv vil producere telefonerne, men snarere satse på partnerskaber med hardwareselskaber. 

Nokias CEO, Rajeev Suri, bekræfter planerne selskabets pressemøde på Mobile World Congress i Barcelona.

Techcrunch skriver, at Rajeev Suri udtaler, at Nokia ikke har travlt med at lancere nye smartphones igen, og at det kan være enten i 2016 eller 2017, at vi igen ser en Nokia-telefonen på markedet.

Læs også: Nokia planlægger mobil-comeback: Tre grunde til at det er en dårlig ide

Samtidig lægger han op til, at Nokia vil lade andre hardware-producenter anvende Nokia-brandet via licenser.

"Der er ikke nogen specifik tidsramme. Vi behøver ikke skynde os. Vi vil udforske dette med den rigtige partner eller partnere," siger Rajeev Suri i Barcelona ifølge Techcrunch.

Rajeev Suri forklarer samtidig, at der stadig er masser af værdi i Nokia-brandet, og at det er oplagt, at der skal være tale om premium-produkter af samme grund.

Er det nu også en god idé?

Der har længe været skriverier og rygter om Nokias forsøg på et mobil-comeback, og her på Computerworld har vi også set nærmere på, hvilke muligheder, Nokia har for igen at komme til at spille en væsentlig rolle i branchen - og ikke mindst, hvad der taler imod, at det bliver en succes.

Læs analysen her.

Når Nokia først nu vælger at forsøge sig med smartphones igen, skyldes det konkurrenceklausuler med Microsoft efter amerikanernes køb af Nokias mobil-division for 40 milliarder kroner i 2013.

Nokia har tidligere afvist mobil-rygterne, men nu er planerne altså blevet bekræftet til Mobile World Congress i Barcelona.

Forud for Nokias salg af mobilforretningen til Microsoft i 2013 var der gået nogle ekstremt hårde år for den finske telekoncern.

Det var ikke mindst Apples iPhone og de mange Android-produkter, der var med til at køre Nokia helt ud på sidelinjen. Læs hele historien om Nokias fald fra tinderne her

Læs også:

Nokia planlægger mobil-comeback: Tre grunde til at det er en dårlig ide

Nokias fald fra tinderne: Sådan mistede giganten grebet

Milliardhandel en realitet: Nokia og Alcatel-Lucent skaber ny global netværksgigant

Mystisk foto: Er dette Nokias comeback som mobilproducent?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København Ø

    Compliance Day 2025

    Få de nyeste indsigter fra eksperter om, hvordan du navigerer i et komplekst compliance-landskab, når vi samler viden om alt fra NIS2, AI Act, CRA, DORA til GDPR og SCHREMS2.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Digitaliseringen skaber muligheder – og sårbarheder. Beredskab er løsningen.

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Klampenborg

    Årets CISO 2025

    Danmarks stærkeste program om cybersikkerhed. Mød finalisterne til Årets CISO 2025, hør aktuelle oplæg og få skarpe indsigter i sikkerhed, systemer og ledelse. Tilmeld dig og bliv opdateret på it-sikkerhed i praksis.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Hans Christian Thisen som AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til udvikling og implementering af AI- og automatiseringsløsninger. Nyt job

    Hans Christian Thisen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job