Fire ud af 10 danske virksomheder ramt af ransomware: Medarbejderne er et alvorligt sikkerheds-problem

Fire ud af 10 danske virksomheder har ifølge ny undersøgelse fra KMD været ramt af succesfulde ransomware-angreb i det seneste år. Det største sikkerhedsproblem overhovedet er medarbejderne.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Mere end fire ud af 10 - 41 procent - danske virksomheder har været ramt af succesfulde ransomware-angreb i det seneste år.

Det fremgår af en undersøgelse udarbejdet af KMD Analyse med deltagelse af godt 700 medarbejdere i mellemstore og store danske virksomheder.

43 procent af de adspurgte it-sikkerhedsansvarlige har ifølge KMD 'kendskab' til succesfulde angreb, hvoraf langt størstedelen er ransomware-angreb, der har blokeret for organisationens data - i øvrigt uden at det har været muligt at spore bagmændene.

Du kan læse om, hvordan et ransomware-angreb foregår her: Dansk kommune ramt af ransomware-angreb - fik løst problemet på en smart og enkel måde

Sikkerhedsorganisationen DK-Cert har fornylig ligeledes fastslået, at ransomware er blandt de alvorligste sikkerhedstrusler lige nu.

Det kan du læse mere om her: Ransomware, sikkerhed i biler og DDoS-angreb: Her er de værste sikkerhedsplager lige nu

Til gengæld har ingen af de adspurgte it-sikkerhedsansvarlige kendskab til, at organisationen er blevet hacket på den måde, som man ofte ser i film, hvor en hacker via sine fantastiske tekniske evner og med dansende fingre på tastaturet formår at hacke sig ind til virksomhedens forretnings-data.

Det næststørste problem efter ransomware er blokering via DDoS-angreb, som ni procent af de it-sikkerhedsansvarlige har oplevet.

Medarbejderne er det svageste led

Spørger man de sikkerheds-ansvarlige er de ikke i tvivl: Den allerstørste risiko i virksomheden er medarbejderne - og altså ikke hackere, aktivister, utilfredse kunder, industrispioner eller andre.

Næsten alle deit-sikkerhedsansvarlige peger således på, at 'uopmærksomme medarbejdere' er en alvorlig trussel mod it-sikkerheden - ikke mindst fordi det ofte blot kræver et enkelt klik på en attachement eller lignende frigive ransomware eller lignende.

Det fremgår da også af undersøgelsen, at langt de fleste hacker-forsøg sker via tilsendte e-mail.

Det ligger i ransomwarens natur, at den farlige kode kan ligge gemt i systemerne i lang tid, inden den aktiviteres og systemerne blokeres.

EU-forordning på vej

KMD-undersøgelsen viser også, at der blandt de it-ansvarlige er stor opmærksomhed på den kommende persondata-forordning fra EU.

Med forordningen indfører EU mulighed for en række ret markante sanktioner, hvis ikke organisationerne får totalt styr på deres håndtering af personfølsomme data.

Det kommer til at kræve et nyt fokus og en række investeringer, vurderer de adspurgte i undersøgelsen.

Computerworld afholder i den kommende tid heldags-seminarer om den kommende forordning og den konsekvenser for CIO'erne.

Det kan du læse mere om her: Nu kommer den nye EU-persondataforordning: Kom godt i gang på Computerworlds store heldags-seminar

Se hele undersøgelsen fra KMD her: Informationsssikkerhed i store danske virksomheder.

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

Allan Bo Christiansen

Simple Agency Group A/S

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension