Liste med 62 danske it-konsulenthuse: Disse konsulentfirmaer klarer sig bedst

Top 100/2016: Det vrimler med danske it-konsulenthuse - og de tjener gode penge. Men selvom de største spillere fylder meget på markedet, er det faktisk en af de mindre konsulentvirksomheder, der klarer sig bedst i dette års Top 100.

Artikel top billede

Top 100/2016: Det er de færreste danske it-afdelinger, der råder over spidskompetencer på alle it-områder.

I stedet vælger man ofte at hyre eksterne konsulenter ind til alt fra rådgivning til implementering - eksempelvis i forbindelse med investering i et nyt ERP, som trods alt ikke er hverdagskost i ret mange virksomheder.

Behovet for eksterne konsulenter er bestemt ikke blevet mindre i de senere år, hvor mange nye teknolologier er boblet frem, mens mange it-organisationer generelt er skåret til, så man primært har de folk, der er brug for i det daglige.

Det nogle af årsagerne til, at mange danske konsulenthuse har masser af vækst.

Og det er langt fra kun de største konsulenthuse, der kan være med i kampen om kunderne.

Læs mere: Kæmpe-analyse af 482 danske it-virksomheders resultater: Sådan klarer de danske selskaber sig

Vinderen af kategorien Konsulenthuse i dette års Top 100-undersøgelse er faktisk en af de mindre spillere på konsulentmarkedet.

Det drejer sig om Basico, der holder til i Hellerup og leverer konsulenthjælp på ERP-området.

Basico har med 33 ansatte næsten 107 millioner kroner i omsætning i det seneste årsregnskab.

Virksomheden har mere en fordoblet sit resultat efter skat i forhold til forrige regnskab til 12,4 millioner kroner i 2015.

Læs også: Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Listen med ialt 62 danske konsulenthuse indeholder mange andre mindre spillere, men også større konsulentvirksomheder som eksempelvis Netcompany, Visma og Accenture.

Du kan se kriterierne for placeringerne i Top 100-undersøgelsen her.

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Læs mere:

Kæmpe-analyse af 482 danske it-virksomheders resultater: Sådan klarer de danske selskaber sig

Top 100/2016: Se listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark

Top 100/2016: Her er listen med Danmarks bedste ERP-leverandører

Top 100/2016: Her er de bedste systemintegratorer i Danmark

Alt om Computerworlds Top 100 2016

Annonce

Annonceindlæg fra Kingston Technology

Styrket dataresiliens med hybrid og suveræn cloudlagring

Cloudcomputing er i dag en central del af virksomheders IT, men mange organisationer er stadig stærkt afhængige af én enkelt cloududbyder.

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank