Her er de dygtigste pc- og udstyrsproducenter i Danmark

Top 100: Her er de danske it-virksomheder, der klarer sig bedst i kategorien pc- og udstyrsproducenter i dette års Top 100.

Artikel top billede

Det er nok gået de færrestes opmærksomhed forbi, at der bliver solgt markant færre traditionelle pc'er i dag end for bare fem eller syv år siden.

Faktisk er faldet i antal solgte pc'er dykket dramatisk.

I 2015 blev der dog ifølge analysefirmaet IDC stadig solgt lidt mere end en million pc'er på det danske marked.

Selvom det er næsten 40 procent færre end i 2010, er det vigtigt at huske på, hvor store mængder solgte pc'er, der trods alt er tale om.

Og så har vi slet ikke talt om alt det udstyr, der relaterer sig til digitale arbejdspladser, eksempelvis printere, skærme og headsets.

Det er det sidste, der er i fokus hos vinderen af kategorien pc- og udstyrsproducenter i dette års Top 100-undersøgelse på Computerworld.

Headset-producenten Sennheiser Communications løber med førstepladsen for anden gang i træk. 

"Der sker i øjeblikket et skred, hvor virksomheder ser potentialet i tjenester som Skype for Business. Tjenesterne kan samle hele virksomhedens kommunikation, og vi kan tydeligt mærke hos os, når virksomheder skal ud at investere i tusindvis af nye headsets," fortæller administrerende direktør Jeppe Dalberg-Larsen.

Læs interviewet her: Fastnettelefonens død sikrer dansk headset-producent Top 100-pris for andet år i træk

På listen over de dygtigste pc- og udstyrsproducenter finder vi dog også en række velkendte pc-producenter samt printer-producenterne.

Du kan læse baggrunden for virksomhedernes placering på listen her: Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Læs mere:

Se listen: Her er de bedste systemintegratorer i Danmark

Kæmpe-analyse af 482 danske it-virksomheders resultater: Sådan klarer de danske selskaber sig

Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Top 100/2016: Se listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark

Top 100/2016: Her er listen med Danmarks bedste ERP-leverandører

Top 100/2016: Her er de bedste systemintegratorer i Danmark
Alt om Computerworlds Top 100 2016

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen