Danmarks dygtigste BI-leverandører - her er listen

Top 100: BI-markedet er i en rivende udvikling, og der er stadig masser af udsigt til vækst for danske BI-leverandører. Her er listen med de dygtigste BI-virksomheder i dette års Top 100.

Artikel top billede

Business intelligence-løsninger har været fast inventar i de fleste virksomheder i mange år efterhånden.

Det har dog ikke gjort behovet for nye BI-investeringer mindre, for faktisk har netop dette hjørne af it-markedet i en række år i træk kunnet fremvise nogle særdeles fornuftige vækstrater.

Det skyldes ikke mindst den konstante videreudvikling af BI-softwaren, hvor nye funktioner bliver født i en tid, hvor blandt andet mobility, cloud, social og big data fylder meget.

Der er da heller ikke noget, der tyder på, at BI-festen er ved at være slut.

Analysefirmaet Gartner har spurgt næsten 3.000 CIO'er fra 84 forskellige lande, hvordan de vil prioritere deres it-investeringer i 2016.

Her topper BI/analytics listen, da hele 39 procent af CIO'erne forventer at investere i denne type løsninger i år.

Dermed prioriteres BI-løsningerne også over områder som infrastruktur og datacenter (27 procent), cloud (25 procent) og ERP (21 procent).

Se alle resultaterne fra undersøgelsen her.

De bedste danske BI-virksomheder

Når man zoomer på den danske BI-branche, er der en række forskellige virksomheder, der kæmper om kunderne.

Som det fremgår af listen herunder, kan både små og store BI-virksomheder være med i det kapløb.

Eksempelvis har vinderen af denne kategori, virksomheden Innologic, en bruttofortjeneste på 23 millioner kroner i det seneste regnskab, hvor resultatet efter skat var på seks millioner.

Mens der dermed forholdsmæssigt er tale om en mindre dansk it-virksomhed, er væksten hos Innologic bestemt ikke at kimse ad - for i forrige årsregnskab var resultatet efter skat på blot to millioner kroner.

Der er dog også en række større selskaber på BI-listen - eksempelvis Targit og SAS Institute.

Du kan læse baggrunden for virksomhedernes placering på listen her: Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Her er listen med de dygtigste BI-virksomheder i dette års Top 100 fra Computerworld:

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Læs mere:

Kæmpe-analyse af 482 danske it-virksomheders resultater: Sådan klarer de danske selskaber sig

Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Top 100/2016: Se listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark

Top 100/2016: Her er listen med Danmarks bedste ERP-leverandører

Top 100/2016: Her er de bedste systemintegratorer i Danmark

Alt om Computerworlds Top 100 2016

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    AK Techotel A/S

    Positiv systemadministrator

    Københavnsområdet

    Scantruck A/S

    Digitaliseringskonsulent

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra NetNordic

    De danske virksomheders kritiske infrastruktur er under pres

    Geopolitiske spændinger og NIS2-direktivet gør det stigende nødvendigt at have styr på sikkerheden omkring sin IT-infrastruktur.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
    Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job