Danmarks dygtigste BI-leverandører - her er listen

Top 100: BI-markedet er i en rivende udvikling, og der er stadig masser af udsigt til vækst for danske BI-leverandører. Her er listen med de dygtigste BI-virksomheder i dette års Top 100.

Artikel top billede

Business intelligence-løsninger har været fast inventar i de fleste virksomheder i mange år efterhånden.

Det har dog ikke gjort behovet for nye BI-investeringer mindre, for faktisk har netop dette hjørne af it-markedet i en række år i træk kunnet fremvise nogle særdeles fornuftige vækstrater.

Det skyldes ikke mindst den konstante videreudvikling af BI-softwaren, hvor nye funktioner bliver født i en tid, hvor blandt andet mobility, cloud, social og big data fylder meget.

Der er da heller ikke noget, der tyder på, at BI-festen er ved at være slut.

Analysefirmaet Gartner har spurgt næsten 3.000 CIO'er fra 84 forskellige lande, hvordan de vil prioritere deres it-investeringer i 2016.

Her topper BI/analytics listen, da hele 39 procent af CIO'erne forventer at investere i denne type løsninger i år.

Dermed prioriteres BI-løsningerne også over områder som infrastruktur og datacenter (27 procent), cloud (25 procent) og ERP (21 procent).

Se alle resultaterne fra undersøgelsen her.

De bedste danske BI-virksomheder

Når man zoomer på den danske BI-branche, er der en række forskellige virksomheder, der kæmper om kunderne.

Som det fremgår af listen herunder, kan både små og store BI-virksomheder være med i det kapløb.

Eksempelvis har vinderen af denne kategori, virksomheden Innologic, en bruttofortjeneste på 23 millioner kroner i det seneste regnskab, hvor resultatet efter skat var på seks millioner.

Mens der dermed forholdsmæssigt er tale om en mindre dansk it-virksomhed, er væksten hos Innologic bestemt ikke at kimse ad - for i forrige årsregnskab var resultatet efter skat på blot to millioner kroner.

Der er dog også en række større selskaber på BI-listen - eksempelvis Targit og SAS Institute.

Du kan læse baggrunden for virksomhedernes placering på listen her: Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Her er listen med de dygtigste BI-virksomheder i dette års Top 100 fra Computerworld:

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Læs mere:

Kæmpe-analyse af 482 danske it-virksomheders resultater: Sådan klarer de danske selskaber sig

Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Top 100/2016: Se listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark

Top 100/2016: Her er listen med Danmarks bedste ERP-leverandører

Top 100/2016: Her er de bedste systemintegratorer i Danmark

Alt om Computerworlds Top 100 2016

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Platform Engineer med flair for MLOPS hos PET

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT-frontdesk medarbejder til PET's IT Servicedesk

    Københavnsområdet

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27 maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos