Se listen: Her er de bedste systemintegratorer i Danmark

Top 100:Et stigende behov for at få systemer og data til at spille sammen skaber gode forretningsmuligheder for danske systemintegratorer. Her kan du se de systemintegratorer, der klarer sig bedst i dette års Top 100.

Artikel top billede

Silotankegangen er for længst blevet sendt ud i kulden i de fleste virksomheders it-miljøer, og behovet for at få forskellige systemer, applikationer og databaser til at spille optimalt sammen er bestemt ikke for nedadgående.

Det er en af grundene til, at de virksomheder, der arbejder med systemintegration, nok ikke bliver uden kunder lige med det samme.

For hver gang nye it-projekter sættes i gang, hver gang der investeres i ny forretningssoftware, og hver gang der opstår en ny idé til, hvordan man kan få mere værdi ud af data, opstår også behovet for systemintegration.

Pcsys vinder - igen

Pcsys er med udgangspunkt i flot vækst over de seneste år den virksomhed, der får den bedste sovereign-score i dette års Top 100 i kategorien systemintegratorer.

Men ikke nok med det: Det er andet år i træk, at Pcsys vinder kategorien.

I vores portræt af virksomheden kan du læse, hvordan Pcsys blandt andet lægger vægt på en udvikling, der bygger på tillid og lange kundeforløb.

Læs artiklen her: "Hvis to produkter sælger, så går det godt. Hvis tre produkter sælger, så går det rigtig godt"

Pcsys er dog langt fra den eneste systemintegrator, der klarer sig godt i dette års Top 100.

Her er hele listen med de bedste systemintegratorer fra dette års Top 100:

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Læs mere:

Alt om Computerworlds Top 100 2016

Kæmpe-analyse af 482 danske it-virksomheders resultater: Sådan klarer de danske selskaber sig

Top 100: Nu finder Computerworld Danmarks dygtigste it-firma

Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Sådan er Top 100-virksomhederne placeret i kategorier

Top 100/2016: Se listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark

Top 100/2016: Her er listen med Danmarks bedste ERP-leverandører

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Nextway Software A/S

    Software Architect

    Midtjylland

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Afdelingschef til GDPR & Tech Regulation

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos