Se listen: Her er de bedste systemintegratorer i Danmark

Top 100:Et stigende behov for at få systemer og data til at spille sammen skaber gode forretningsmuligheder for danske systemintegratorer. Her kan du se de systemintegratorer, der klarer sig bedst i dette års Top 100.

Artikel top billede

Silotankegangen er for længst blevet sendt ud i kulden i de fleste virksomheders it-miljøer, og behovet for at få forskellige systemer, applikationer og databaser til at spille optimalt sammen er bestemt ikke for nedadgående.

Det er en af grundene til, at de virksomheder, der arbejder med systemintegration, nok ikke bliver uden kunder lige med det samme.

For hver gang nye it-projekter sættes i gang, hver gang der investeres i ny forretningssoftware, og hver gang der opstår en ny idé til, hvordan man kan få mere værdi ud af data, opstår også behovet for systemintegration.

Pcsys vinder - igen

Pcsys er med udgangspunkt i flot vækst over de seneste år den virksomhed, der får den bedste sovereign-score i dette års Top 100 i kategorien systemintegratorer.

Men ikke nok med det: Det er andet år i træk, at Pcsys vinder kategorien.

I vores portræt af virksomheden kan du læse, hvordan Pcsys blandt andet lægger vægt på en udvikling, der bygger på tillid og lange kundeforløb.

Læs artiklen her: "Hvis to produkter sælger, så går det godt. Hvis tre produkter sælger, så går det rigtig godt"

Pcsys er dog langt fra den eneste systemintegrator, der klarer sig godt i dette års Top 100.

Her er hele listen med de bedste systemintegratorer fra dette års Top 100:

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Læs mere:

Alt om Computerworlds Top 100 2016

Kæmpe-analyse af 482 danske it-virksomheders resultater: Sådan klarer de danske selskaber sig

Top 100: Nu finder Computerworld Danmarks dygtigste it-firma

Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Sådan er Top 100-virksomhederne placeret i kategorier

Top 100/2016: Se listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark

Top 100/2016: Her er listen med Danmarks bedste ERP-leverandører

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S