De er bedst lige nu: Her er listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark

Top 100/2016: Se listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark og læs portrættet af den it-forhandler, der klarer sig allerbedst.

Artikel top billede

Der er masser af muligheder for at tjene penge som it-forhandler i Danmark.

Det kræver dog en vis volumen i salget - og så skal man satse på de rigtige kundesegmenter som forhandler.

Et eksempel på det er Danoffice, der vinder kategorien "forhandlere" i dette års Top 100-undersøgelse.

Danoffice, der har specialiseret sig i at levere it-udstyr til nødhjælpsorganisationer, landede i det seneste årsregnskab et resultat efter skat på 30,5 millioner med en bruttofortjeneste på 75 millioner.

Danoffice er med udgangspunkt i de flotte resultater over de seneste par år den forhandler, der får den bedste sovereign-score i dette års Top 100 i kategorien forhandlere.  

Du kan få et indblik i Danoffices forretningsstratgi her:

Danoffice IT er Danmarks bedste it-forhandler: "Vi har brugt 20 år på at opbygge en know-how, hvor vi leverer til 160 lande i hele verden"

Der er dog mange andre dygtige danske it-forhandlere, der også klarer sig godt i dette års Top 100-undersøgelse.

Som det fremgår af listen over de bedste forhandlere herunder, er der i dén grad rift om de øverste pladser på listen.

Det er også med til at understrege, at man som forhandler skal være i stand til konstant at optimere salget, holde omkostningerne i en stram snor og at udnytte de muligheder, der byder sig på markedet:

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Læs mere:

Alt om Computerworlds Top 100 2016

Kæmpe-analyse af 482 danske it-virksomheders resultater: Sådan klarer de danske selskaber sig

Top 100: Nu finder Computerworld Danmarks dygtigste it-firma

Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Sådan er Top 100-virksomhederne placeret i kategorier

Læses lige nu

    Danoffice IT

    Infrastructure Specialist

    Københavnsområdet

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Souschef til Informations- og kommunikationsteknologi i Cyberdivisionen Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S