De er bedst lige nu: Her er listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark

Top 100/2016: Se listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark og læs portrættet af den it-forhandler, der klarer sig allerbedst.

Artikel top billede

Der er masser af muligheder for at tjene penge som it-forhandler i Danmark.

Det kræver dog en vis volumen i salget - og så skal man satse på de rigtige kundesegmenter som forhandler.

Et eksempel på det er Danoffice, der vinder kategorien "forhandlere" i dette års Top 100-undersøgelse.

Danoffice, der har specialiseret sig i at levere it-udstyr til nødhjælpsorganisationer, landede i det seneste årsregnskab et resultat efter skat på 30,5 millioner med en bruttofortjeneste på 75 millioner.

Danoffice er med udgangspunkt i de flotte resultater over de seneste par år den forhandler, der får den bedste sovereign-score i dette års Top 100 i kategorien forhandlere.  

Du kan få et indblik i Danoffices forretningsstratgi her:

Danoffice IT er Danmarks bedste it-forhandler: "Vi har brugt 20 år på at opbygge en know-how, hvor vi leverer til 160 lande i hele verden"

Der er dog mange andre dygtige danske it-forhandlere, der også klarer sig godt i dette års Top 100-undersøgelse.

Som det fremgår af listen over de bedste forhandlere herunder, er der i dén grad rift om de øverste pladser på listen.

Det er også med til at understrege, at man som forhandler skal være i stand til konstant at optimere salget, holde omkostningerne i en stram snor og at udnytte de muligheder, der byder sig på markedet:

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Læs mere:

Alt om Computerworlds Top 100 2016

Kæmpe-analyse af 482 danske it-virksomheders resultater: Sådan klarer de danske selskaber sig

Top 100: Nu finder Computerworld Danmarks dygtigste it-firma

Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Sådan er Top 100-virksomhederne placeret i kategorier

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S