De er bedst lige nu: Her er listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark

Top 100/2016: Se listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark og læs portrættet af den it-forhandler, der klarer sig allerbedst.

Artikel top billede

Der er masser af muligheder for at tjene penge som it-forhandler i Danmark.

Det kræver dog en vis volumen i salget - og så skal man satse på de rigtige kundesegmenter som forhandler.

Et eksempel på det er Danoffice, der vinder kategorien "forhandlere" i dette års Top 100-undersøgelse.

Danoffice, der har specialiseret sig i at levere it-udstyr til nødhjælpsorganisationer, landede i det seneste årsregnskab et resultat efter skat på 30,5 millioner med en bruttofortjeneste på 75 millioner.

Danoffice er med udgangspunkt i de flotte resultater over de seneste par år den forhandler, der får den bedste sovereign-score i dette års Top 100 i kategorien forhandlere.  

Du kan få et indblik i Danoffices forretningsstratgi her:

Danoffice IT er Danmarks bedste it-forhandler: "Vi har brugt 20 år på at opbygge en know-how, hvor vi leverer til 160 lande i hele verden"

Der er dog mange andre dygtige danske it-forhandlere, der også klarer sig godt i dette års Top 100-undersøgelse.

Som det fremgår af listen over de bedste forhandlere herunder, er der i dén grad rift om de øverste pladser på listen.

Det er også med til at understrege, at man som forhandler skal være i stand til konstant at optimere salget, holde omkostningerne i en stram snor og at udnytte de muligheder, der byder sig på markedet:

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Læs mere:

Alt om Computerworlds Top 100 2016

Kæmpe-analyse af 482 danske it-virksomheders resultater: Sådan klarer de danske selskaber sig

Top 100: Nu finder Computerworld Danmarks dygtigste it-firma

Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Sådan er Top 100-virksomhederne placeret i kategorier

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Arrow ECS

    Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

    Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

    Morten Benn

    ChangeGroup ApS