De er bedst lige nu: Her er listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark

Top 100/2016: Se listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark og læs portrættet af den it-forhandler, der klarer sig allerbedst.

Artikel top billede

Der er masser af muligheder for at tjene penge som it-forhandler i Danmark.

Det kræver dog en vis volumen i salget - og så skal man satse på de rigtige kundesegmenter som forhandler.

Et eksempel på det er Danoffice, der vinder kategorien "forhandlere" i dette års Top 100-undersøgelse.

Danoffice, der har specialiseret sig i at levere it-udstyr til nødhjælpsorganisationer, landede i det seneste årsregnskab et resultat efter skat på 30,5 millioner med en bruttofortjeneste på 75 millioner.

Danoffice er med udgangspunkt i de flotte resultater over de seneste par år den forhandler, der får den bedste sovereign-score i dette års Top 100 i kategorien forhandlere.  

Du kan få et indblik i Danoffices forretningsstratgi her:

Danoffice IT er Danmarks bedste it-forhandler: "Vi har brugt 20 år på at opbygge en know-how, hvor vi leverer til 160 lande i hele verden"

Der er dog mange andre dygtige danske it-forhandlere, der også klarer sig godt i dette års Top 100-undersøgelse.

Som det fremgår af listen over de bedste forhandlere herunder, er der i dén grad rift om de øverste pladser på listen.

Det er også med til at understrege, at man som forhandler skal være i stand til konstant at optimere salget, holde omkostningerne i en stram snor og at udnytte de muligheder, der byder sig på markedet:

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Læs mere:

Alt om Computerworlds Top 100 2016

Kæmpe-analyse af 482 danske it-virksomheders resultater: Sådan klarer de danske selskaber sig

Top 100: Nu finder Computerworld Danmarks dygtigste it-firma

Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Sådan er Top 100-virksomhederne placeret i kategorier

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job