De er bedst lige nu: Her er listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark

Top 100/2016: Se listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark og læs portrættet af den it-forhandler, der klarer sig allerbedst.

Artikel top billede

Der er masser af muligheder for at tjene penge som it-forhandler i Danmark.

Det kræver dog en vis volumen i salget - og så skal man satse på de rigtige kundesegmenter som forhandler.

Et eksempel på det er Danoffice, der vinder kategorien "forhandlere" i dette års Top 100-undersøgelse.

Danoffice, der har specialiseret sig i at levere it-udstyr til nødhjælpsorganisationer, landede i det seneste årsregnskab et resultat efter skat på 30,5 millioner med en bruttofortjeneste på 75 millioner.

Danoffice er med udgangspunkt i de flotte resultater over de seneste par år den forhandler, der får den bedste sovereign-score i dette års Top 100 i kategorien forhandlere.  

Du kan få et indblik i Danoffices forretningsstratgi her:

Danoffice IT er Danmarks bedste it-forhandler: "Vi har brugt 20 år på at opbygge en know-how, hvor vi leverer til 160 lande i hele verden"

Der er dog mange andre dygtige danske it-forhandlere, der også klarer sig godt i dette års Top 100-undersøgelse.

Som det fremgår af listen over de bedste forhandlere herunder, er der i dén grad rift om de øverste pladser på listen.

Det er også med til at understrege, at man som forhandler skal være i stand til konstant at optimere salget, holde omkostningerne i en stram snor og at udnytte de muligheder, der byder sig på markedet:

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Læs mere:

Alt om Computerworlds Top 100 2016

Kæmpe-analyse af 482 danske it-virksomheders resultater: Sådan klarer de danske selskaber sig

Top 100: Nu finder Computerworld Danmarks dygtigste it-firma

Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Sådan er Top 100-virksomhederne placeret i kategorier

Læses lige nu

    Annonce

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S