Gratis Top 100-magasin fra Computerworld: Hent kæmpe magasin med 482 danske it-virksomheder

Top 100/2016 Resultaterne af Computerworlds store Top 100-analyse er klar. Ikke færre end 482 danske it-virksomheder kom igennem nåleøjet. Læs interviews med vinderne og dybdegående analyser af tendenserne i det store Top 100-magasin. Hent det helt gratis her.

Artikel top billede

Softwareselskabet Exerp vinder dette års udgave af Computerworlds store Top 100-undersøgelse.

I Top 100-undersøgelsen har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Exerp, der altså bliver den samlede vinder i år, har på blot et enkelt år forbedret resultatet med 69 procent, og det er en af grundene til, at softwarevirksomheden er den samlede vinder i Top 100.

Læs historien om Exerp her: Softwareselskabet Exerp er den dygtigste it-virksomhed i Danmark

Top 100-undersøgelsen giver et godt overblik over, hvordan det går med de mange virksomheder i den danske it-branche, og det er dermed også en vigtig indikator for, hvordan den danske it-branche klarer sig i det hele taget. 

Læs om alt om software-, hardware-, og servicevirksomhederne og se virksomhedernes regnskabstal. 

Mod registrering kan du downloade magasinet Computerworld Top 100 gratis.

I magasinet får du adgang til 82 siders analyser, interviews og oversigter. 

Få dit gratis Top 100-magasin her.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Conscia

    Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

    Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS