Gratis Top 100-magasin fra Computerworld: Hent kæmpe magasin med 482 danske it-virksomheder

Top 100/2016 Resultaterne af Computerworlds store Top 100-analyse er klar. Ikke færre end 482 danske it-virksomheder kom igennem nåleøjet. Læs interviews med vinderne og dybdegående analyser af tendenserne i det store Top 100-magasin. Hent det helt gratis her.

Artikel top billede

Softwareselskabet Exerp vinder dette års udgave af Computerworlds store Top 100-undersøgelse.

I Top 100-undersøgelsen har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Exerp, der altså bliver den samlede vinder i år, har på blot et enkelt år forbedret resultatet med 69 procent, og det er en af grundene til, at softwarevirksomheden er den samlede vinder i Top 100.

Læs historien om Exerp her: Softwareselskabet Exerp er den dygtigste it-virksomhed i Danmark

Top 100-undersøgelsen giver et godt overblik over, hvordan det går med de mange virksomheder i den danske it-branche, og det er dermed også en vigtig indikator for, hvordan den danske it-branche klarer sig i det hele taget. 

Læs om alt om software-, hardware-, og servicevirksomhederne og se virksomhedernes regnskabstal. 

Mod registrering kan du downloade magasinet Computerworld Top 100 gratis.

I magasinet får du adgang til 82 siders analyser, interviews og oversigter. 

Få dit gratis Top 100-magasin her.

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job