Gratis Top 100-magasin fra Computerworld: Hent kæmpe magasin med 482 danske it-virksomheder

Top 100/2016 Resultaterne af Computerworlds store Top 100-analyse er klar. Ikke færre end 482 danske it-virksomheder kom igennem nåleøjet. Læs interviews med vinderne og dybdegående analyser af tendenserne i det store Top 100-magasin. Hent det helt gratis her.

Artikel top billede

Softwareselskabet Exerp vinder dette års udgave af Computerworlds store Top 100-undersøgelse.

I Top 100-undersøgelsen har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Exerp, der altså bliver den samlede vinder i år, har på blot et enkelt år forbedret resultatet med 69 procent, og det er en af grundene til, at softwarevirksomheden er den samlede vinder i Top 100.

Læs historien om Exerp her: Softwareselskabet Exerp er den dygtigste it-virksomhed i Danmark

Top 100-undersøgelsen giver et godt overblik over, hvordan det går med de mange virksomheder i den danske it-branche, og det er dermed også en vigtig indikator for, hvordan den danske it-branche klarer sig i det hele taget. 

Læs om alt om software-, hardware-, og servicevirksomhederne og se virksomhedernes regnskabstal. 

Mod registrering kan du downloade magasinet Computerworld Top 100 gratis.

I magasinet får du adgang til 82 siders analyser, interviews og oversigter. 

Få dit gratis Top 100-magasin her.

Operate Technology A/S

PHP-udvikler til Drupal

Københavnsområdet

Forsikrings- og pensionsakademiet A/S

IT-teknisk profil

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

Morten Kronborg

Norriq Danmark A/S

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse