Gratis Top 100-magasin fra Computerworld: Hent kæmpe magasin med 482 danske it-virksomheder

Top 100/2016 Resultaterne af Computerworlds store Top 100-analyse er klar. Ikke færre end 482 danske it-virksomheder kom igennem nåleøjet. Læs interviews med vinderne og dybdegående analyser af tendenserne i det store Top 100-magasin. Hent det helt gratis her.

Artikel top billede

Softwareselskabet Exerp vinder dette års udgave af Computerworlds store Top 100-undersøgelse.

I Top 100-undersøgelsen har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Exerp, der altså bliver den samlede vinder i år, har på blot et enkelt år forbedret resultatet med 69 procent, og det er en af grundene til, at softwarevirksomheden er den samlede vinder i Top 100.

Læs historien om Exerp her: Softwareselskabet Exerp er den dygtigste it-virksomhed i Danmark

Top 100-undersøgelsen giver et godt overblik over, hvordan det går med de mange virksomheder i den danske it-branche, og det er dermed også en vigtig indikator for, hvordan den danske it-branche klarer sig i det hele taget. 

Læs om alt om software-, hardware-, og servicevirksomhederne og se virksomhedernes regnskabstal. 

Mod registrering kan du downloade magasinet Computerworld Top 100 gratis.

I magasinet får du adgang til 82 siders analyser, interviews og oversigter. 

Få dit gratis Top 100-magasin her.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS