Gratis Top 100-magasin fra Computerworld: Hent kæmpe magasin med 482 danske it-virksomheder

Top 100/2016 Resultaterne af Computerworlds store Top 100-analyse er klar. Ikke færre end 482 danske it-virksomheder kom igennem nåleøjet. Læs interviews med vinderne og dybdegående analyser af tendenserne i det store Top 100-magasin. Hent det helt gratis her.

Artikel top billede

Softwareselskabet Exerp vinder dette års udgave af Computerworlds store Top 100-undersøgelse.

I Top 100-undersøgelsen har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Exerp, der altså bliver den samlede vinder i år, har på blot et enkelt år forbedret resultatet med 69 procent, og det er en af grundene til, at softwarevirksomheden er den samlede vinder i Top 100.

Læs historien om Exerp her: Softwareselskabet Exerp er den dygtigste it-virksomhed i Danmark

Top 100-undersøgelsen giver et godt overblik over, hvordan det går med de mange virksomheder i den danske it-branche, og det er dermed også en vigtig indikator for, hvordan den danske it-branche klarer sig i det hele taget. 

Læs om alt om software-, hardware-, og servicevirksomhederne og se virksomhedernes regnskabstal. 

Mod registrering kan du downloade magasinet Computerworld Top 100 gratis.

I magasinet får du adgang til 82 siders analyser, interviews og oversigter. 

Få dit gratis Top 100-magasin her.

Netcompany A/S

Linux Operations Engineer

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Nordjylland

Nextway Software A/S

Software Architect

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

Thomas Bjørn Nielsen

Renewtech ApS