De er Danmarks bedste: Her er listen med de bedste ERP-leverandører i landet

Top 100/2016: ERP-markedet er under voldsom forandring. Der stilles større og større krav til løsningerne - og dermed også til ERP-leverandørerne. Se listen med de bedste ERP-leverandører her.

Artikel top billede

Selvom ERP er en gammel traver i virksomhedernes it-miljøer, er det på mange måder også et af de områder, der er under størst forandring i disse år.

For mens mange af kernefunktionerne i ERP-løsningerne er de samme, som de hele tiden har været, så er it-megatrends som cloud computing, big data, analytics og mobility med til at ændre spillereglerne på markedet.

Og kundernes krav til ERP-løsningerne.

Et konkret eksempel på de nye krav er, at ERP-løsningerne i dag skal integreres med mange flere omkringliggende systemer og datakilder end tidligere, og at løsningerne i det hele taget skal være langt mere tilgængelige - både i forhold til brugervenligheden og i forhold til, hvor og hvordan man kan få adgang til ERP-data.

En stribe danske ERP-leverandører er med i kapløbet om at kunne levere de bedste ERP-løsninger.

I dette års Top 100-undersøgelse er det fynske Daxiomatic, der vinder titlen som Danmarks bedste ERP-leverandør.

Læs portrættet af Daxiomatic her:

Fynsk firma er Danmarks bedste ERP-leverandør: Derfor har vi droppet bonusordninger til direktører og sælgere

Men der er mange dygtige danske ERP-leverandører på markedet, og kampen om de øverste placeringer i denne Top 100-kategori er intens.

Her er listen med de bedste ERP-leverandører i dette års Top 100:

I Computerworlds nye Top 100-undersøgelse har vi nærstuderet de seneste to årsregnskaber fra 482 danske it- og televirksomheder.

For at være med i feltet skal virksomheden enten have personaleomkostninger på 10 millioner eller mere eller en opgivet omsætning på 20 millioner eller mere.

Læs mere:

Alt om Computerworlds Top 100 2016

Kæmpe-analyse af 482 danske it-virksomheders resultater: Sådan klarer de danske selskaber sig

Top 100: Nu finder Computerworld Danmarks dygtigste it-firma

Top 100: Sådan kårer Computerworld Danmarks dygtigste it-virksomheder

Sådan er Top 100-virksomhederne placeret i kategorier

Top 100/2016: Se listen med de dygtigste it-forhandlere i Danmark

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Heidi Johansen, chef for IT og Digitalisering hos Zealand Business College, har pr. 24. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Heidi Johansen

Zealand Business College

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen