Kritisk sårbarhed i Flash bliver udnyttet på Windows netop nu: Adobe udsender haste-opdatering

Adobe udsender haste-opdatering til Flash. Den kritiske sårbarhed, der lukkes, bliver udnyttet af kriminelle på Windows-platformen netop nu.

Artikel top billede

Det er kun et par uger siden, at Adobe udsendte vigtige opdateringer til Flash for at lukke kritiske huller.

Nu nødvendiggør opdagelsen af en ny kritisk sårbarhed i Flash dog en ekstra haste-opdatering fra selskabet.

Adobe meddeler, at opdateringen går ud til Adobe Flash Player på Windows, Mac, Linux og Chrome OS.

Den lukker for en kritisk sårbarhed, der potentielt kunne gøre angriberen i stand til at overtage kontrollen med det ramte system.

Det er to sikkerhedsforskere fra Google, der står bag opdagelsen af den kritiske sårbarhed, der fra Adobes side har fået CVE-nummeret CVE-2016-7855. 

"Adobe er opmærksom på en rapport om, at der eksisterer et exploit til CVE-2016-7855, og at det anvendes til afgrænsede, målrettede angreb mod brugere, der kører Windows i version 7, 8.1 og 10," skriver selskabet.

Læs også: Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Man bør derfor som Flash-bruger sørge for at hente og installere opdateringen hurtigst muligt.

"Adobe anbefaler brugere af Adobe Flash Player Desktop Runtime til Windows og Macintosh at opdatere til 23.0.0.205 via opdaterings-mekanismen i produktet eller ved at besøge Adobe Flash Player Download Center.

Flash på vej ud i kulden

Flash er ofte blevet kritiseret for at være en for usikker og performance-krævende webteknologi.

Den kritik er taget til i styrke i de senere år. 

Af samme grund er Flash ved at blive udfaset i de fleste af browserne, der i stigende grad slår Flash fra som udgangspunkt.

I stedet forsøger browser-producenterne at fremme brugen af HTML5 og åbne webstandarder.  

Læs også:

Find lappegrejet frem: Adobe lapper kritiske huller i din Flash Player

Nu får Flash og Silverlight kniven: Derfor får vi et bedre internet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS