Microsoft slår alarm: Kritisk 0-dagssårbarhed i Windows bliver udnyttet netop nu

Microsoft forklarer, at et nyligt opdaget kritisk hul i Windows bliver udnyttet af berygtet russisk hackergruppe. Samtidig forklarer software-giganten, hvad der skal til, før Windows-brugerne kan komme i sikkerhed igen.

Artikel top billede

Den russiske hackergruppe Fancy Bear er i gang med malware-angreb funderet i den 0-dagssårbarhed, der er blevet fundet i de fleste versioner af Microsofts operativssystem Windows.

Samme hackergruppe menes også at stå bag hacket af Demokraternes mailservere, som har været lidt af en tikkende bombe for Hillary Clinton og hendes bestræbelser på at blive USA's næste præsident.

Det skriver it-mediet Ars Technica.

Du kan læse mere om 0-dagssårbarheden her, som også vedrører kritiske huller i Adobes Flash Player: Adobe udsender haste-opdatering

Målrettede angreb

Vicepræsident for Microsofts Windows og Device-gruppe, Terry Myerson, forklarer på Microsofts tech-blog, at der er en sikkerhedslap på vej til hullet i Windows.

Han siger samtidig, at alle bør opgradere til Windows 10 for at være på den sikre side, mens han henviser til Fancy Bear med andre navne som APT28 og Strontium i Microsoft-regi som bagmændene bag angrebene.

"For nyligt har gruppen ved navn STRONTIUM udført en mindre spear phishing-kampagne. Microsoft-kunder, der benytter Edge 10 på Windows 10's jubilæumsopdatering (udsendt i august, red.) er sikre fra de angreb, der er blevet observeret," skriver Terry Myerson.

"Angrebsbølgen, som oprindeligt blev identificeret af Googles trusselsanalysegruppe udnytter to 0-dagssårbaheder i Adobe Flash og i Windows-kernen til målrettet at ramme en bestemt gruppe af vores kunder," fortsætter han.

Microsofts chef for Windows-forretningen forklarer, at kunder med Windows Defender Advanced Threat Detection er i sikkerhed, da softwaren vil kunne opdage hackergruppens forsøg på angreb.

Skuffet over Google

Sikkerhedshullet i Windows har med Googles nylige afsløringer, som Terry Myerson referer til, fået en ekstra dimension.

For ganske opsigtsvækkende har Google fortalt om sikkerhedshullet på sin blog blot 10 dage efter, at Microsoft blev advaret om hullet.

Det kan du læse mere om her: Google sladrer om 0-dagssårbarhed i Windows: Hullet bliver aktivt udnyttet

Googles offentliggørelse af sikkerhedsbristen har givet Microsoft ganske kort tid til at lappe hullet, som Adobe allerede helt ekstraordinært har udsendt sikkerhedslap til.

Det kan du læse mere om her: Microsoft og Adobe haste-patcher kritiske sårbarheder

Terry Myerson forklarer på Microsoft-bloggen, at Microsoft arbejder sammen med en række industripartnere om at teste sikkerhedsopdatering, som formentlig kommer tirsdag den 8. november sammen med selskabets andre sikkerhedsopdateringer.

Selvom Microsoft arbejder sammen med Adobe og Google om at få stoppet sikkerhedshullet, tilbageholderholder Terry Myerson ikke sine følelser om Googles offentliggørelse af hullet.

"Googles beslutning om at offentliggøre disse sårbarheder før en sikkerhedslap er bredt tilgængelig og testet, er skuffende, og udsætter kunder for en øget risiko," lyder det på Microsoft-bloggen.

Læs også:
Efter haste-lapning af endnu en kritisk sårbarhed i Flash: Er det tid til at deaktivere Flash helt?

Mød de to russiske hackergrupper, der spreder skræk og rædsel i hele it-verdenen

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Comm2ig

    Er vanens magt den største trussel for cirkulær transformation i IT-branchen?

    IT-branchen står for 4% af CO2-udledningen, men vi udskifter vores udstyr langt oftere, end behovet retfærdiggør.

    Vivant ApS

    COO med operationelt ansvar

    Københavnsområdet

    Udlændinge- og Integrationsministeriet

    Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Ingeniører til Kapacitetscenter for mindre droner

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job