Microsoft slår alarm: Kritisk 0-dagssårbarhed i Windows bliver udnyttet netop nu

Microsoft forklarer, at et nyligt opdaget kritisk hul i Windows bliver udnyttet af berygtet russisk hackergruppe. Samtidig forklarer software-giganten, hvad der skal til, før Windows-brugerne kan komme i sikkerhed igen.

Artikel top billede

Den russiske hackergruppe Fancy Bear er i gang med malware-angreb funderet i den 0-dagssårbarhed, der er blevet fundet i de fleste versioner af Microsofts operativssystem Windows.

Samme hackergruppe menes også at stå bag hacket af Demokraternes mailservere, som har været lidt af en tikkende bombe for Hillary Clinton og hendes bestræbelser på at blive USA's næste præsident.

Det skriver it-mediet Ars Technica.

Du kan læse mere om 0-dagssårbarheden her, som også vedrører kritiske huller i Adobes Flash Player: Adobe udsender haste-opdatering

Målrettede angreb

Vicepræsident for Microsofts Windows og Device-gruppe, Terry Myerson, forklarer på Microsofts tech-blog, at der er en sikkerhedslap på vej til hullet i Windows.

Han siger samtidig, at alle bør opgradere til Windows 10 for at være på den sikre side, mens han henviser til Fancy Bear med andre navne som APT28 og Strontium i Microsoft-regi som bagmændene bag angrebene.

"For nyligt har gruppen ved navn STRONTIUM udført en mindre spear phishing-kampagne. Microsoft-kunder, der benytter Edge 10 på Windows 10's jubilæumsopdatering (udsendt i august, red.) er sikre fra de angreb, der er blevet observeret," skriver Terry Myerson.

"Angrebsbølgen, som oprindeligt blev identificeret af Googles trusselsanalysegruppe udnytter to 0-dagssårbaheder i Adobe Flash og i Windows-kernen til målrettet at ramme en bestemt gruppe af vores kunder," fortsætter han.

Microsofts chef for Windows-forretningen forklarer, at kunder med Windows Defender Advanced Threat Detection er i sikkerhed, da softwaren vil kunne opdage hackergruppens forsøg på angreb.

Skuffet over Google

Sikkerhedshullet i Windows har med Googles nylige afsløringer, som Terry Myerson referer til, fået en ekstra dimension.

For ganske opsigtsvækkende har Google fortalt om sikkerhedshullet på sin blog blot 10 dage efter, at Microsoft blev advaret om hullet.

Det kan du læse mere om her: Google sladrer om 0-dagssårbarhed i Windows: Hullet bliver aktivt udnyttet

Googles offentliggørelse af sikkerhedsbristen har givet Microsoft ganske kort tid til at lappe hullet, som Adobe allerede helt ekstraordinært har udsendt sikkerhedslap til.

Det kan du læse mere om her: Microsoft og Adobe haste-patcher kritiske sårbarheder

Terry Myerson forklarer på Microsoft-bloggen, at Microsoft arbejder sammen med en række industripartnere om at teste sikkerhedsopdatering, som formentlig kommer tirsdag den 8. november sammen med selskabets andre sikkerhedsopdateringer.

Selvom Microsoft arbejder sammen med Adobe og Google om at få stoppet sikkerhedshullet, tilbageholderholder Terry Myerson ikke sine følelser om Googles offentliggørelse af hullet.

"Googles beslutning om at offentliggøre disse sårbarheder før en sikkerhedslap er bredt tilgængelig og testet, er skuffende, og udsætter kunder for en øget risiko," lyder det på Microsoft-bloggen.

Læs også:
Efter haste-lapning af endnu en kritisk sårbarhed i Flash: Er det tid til at deaktivere Flash helt?

Mød de to russiske hackergrupper, der spreder skræk og rædsel i hele it-verdenen

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    28 april 2026 | Gratis deltagelse

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Midtjylland

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Kontorchef til IT Service i Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Senior Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S