Har alverdens data til rådighed - men topcheferne bruger mavefornemmelsen til at drive forretning

Mulighederne for at drive en virksomhed ud fra data-indsigt har aldrig været bedre end nu. Mavefornemmelsen betyder dog stadig ganske meget for topcheferne.

Artikel top billede

(Foto: unknown)

Business intelligence, big data, predictive analytics, systems of insights.

Kært barn har mange navne, og data har i en række år været lidt af en darling i mange virksomheder og i it-kredse.

Mulighederne for at spotte både svage punkter i organisationen og gyldne forretningsmuligheder på markedet ved hjælp af data har aldrig været bedre.

Salget kan optimeres, kundeservicen forbedres, produkudviklingen og innovationen styrkes. Alt sammen ved hjælp af data.

Det kræver dog, at dem med flest striber på skuldrene i organisationen også er villige til at træffe beslutninger ud fra de data, de får leveret.

Noget kunne tyde på, at det - fortsat - kniber noget med den del.

Her er problemet

En ny undersøgelse, som KPMG og Forrester Research står bag, indeholder i hvert fald en række tankevækkende resultater.

2.165 respondenter fra 10 lande er med til at dokumentere, at mens forretningslederne i dag godt kan se, at der er muligheder med data og analytics (D&A), så har de stadig ikke fuld tiltro til det, når det kommer til at træffe beslutninger ud fra dataanalyserne.

"Næsten halvdelen af respondenterne melder, at deres C-level-ledere ikke bakker helhjertet op om organisationens data og analytics-strategi. 70 procent af lederne mener, at brugen af data og analytics kan udsætte deres organisationer for risici i forhold til omdømmet," skriver KPMG blandt andet om Forrester-undersøgelsen.

Mangler viden om data-effetkten

Det er ellers ikke fordi, at virksomhederne ikke er i fuld gang med at investere i de nye muligheder for at sikre data-indsigt.

KPMG skriver blandt andet:
 
"Undersøgelsen viser, at de fleste virksomheder anvender D&A-værktøjer til at analysere de eksisterende kunder (50 procent), finde nye kunder (48 procent) og til at udvikle nye produkter og services (47 procent)."

"Alligevel stoler lederne ikke på, at de håndterer deres D&A-processer effektivt i forhold til at generere det ønskede udbytte, og de mangler nødvendige metrikker til at vurdere effektivitet i disse modeller," skriver KPMG i rapporten

Undersøgelsen viser også, at under halvdelen af repondenterne har stor tillid til den indsigt, som hentes via data og analytics, når det kommer til områder som risiko og sikkerhed (43 procent) og kundeindsigt (38 procent), og kun 34 procent har tillid til data-indsigten inden for virksomhedsdrift.

Ifølge KPMG er der der ikke noget i vejen med stadig at træffe beslutninger ud fra mavefornemmelser og almindelige forretningsmæssige kompetencer - problemet opstår, når man ikke udnytter de nye muligheder, data giver.

"Der er ingen tvivl om, at subjektive mavefornemmelses-beslutninger styrkes af data-dreven indsigt og gør organisationer i stand til bedre at servicere kunder, effektivisere og håndtere risici," udtaler Bill Nowacki, der er managing director for decision science i KPMG.

"Undersøgelsen indikerer dog, at ledernes tillids-niveau i forhold til indsigten ikke er, hvor den burde være, når man ser på, at disse organisationer har planer om at øge investeringer og udbytte i forhold til data og analytics," tilføjer han. 

Læs også: 

Opråb til data-folket: Stop med at opsamle alle de data - det er slet ikke det vigtigste nu

Big data afmystificeret: Sådan kommer du i gang

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Ahmed Yasin Mohammed Hassan som Data & AI Consultant. Han kommer fra en stilling som selvstændig gennem de seneste 3 år. Han er uddannet cand. merc. i Business Intelligence fra Aarhus Universitet. Nyt job

Ahmed Yasin Mohammed Hassan

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S