Sikkerheds-bombe: Så ofte sniger ransomware sig forbi dit antivirus-program

Antivirus og almindelig sikkerhedssoftware er slet ikke nok til at beskytte virksomheden mod ransomware, lyder det i en ny undersøgelse.

Artikel top billede

Ransomware regnes for at være blandt de alvorligste sikkerhedstrusler lige nu.

Undersøgelser har vist, at næsten halvdelen af de danske virksomheder over de seneste år har været ramt af ransomware, og at Danmark samlet set bliver ramt af ransomware-angreb over 800 gange om dagen.

Det kan give store problemer, når de it-kriminelle kidnapper ofrenes data ved at kryptere dem og derefter kræver løsepenge for at udlevere krypteringsnøglen.

En af årsagerne til at ransomware er blevet et så alvorligt problem er, at denne form for malware ofte sniger sig under radaren i de eksisterende sikkerhedsløsninger i virksomhederne.

Flere undersøgelser har peget på denne problematik. Senest er det sikkerhedsvirksomheden Barkly, der har set nærmere på, hvordan antivirus-løsningerne klarer sig, når det kommer til ransomware.

Så galt står det til

Selvom Barkly som sikkerhedsleverandør med fokus på blandt andet ransomware ikke er nogen uvildig part i denne sammenhæng, giver tendenserne i resultaterne alligevel stof til eftertanke.

Barkly skriver blandt andet i undersøgelsen, at alle 60 virksomheder i undersøgelsen har været ramt af ransomware - selvom de kørte med antivirus, da angrebet indtraf.

Med andre ord hjalp det ikke noget som helst at investere i antivirus i forhold til ransomware-truslen.

Det viser sig også, at 95 procent af angrebene slap forbi virksomhedernes firewalls og 77 procent forbi email-filteret.

Noget bedre ser det ud, når virksomhederne har gennemført awareness-kampagner og uddannelse af medarbejderne. Så falder de kriminelles ransomware-succesrate ifølge Barkly til 33 procent.

Det skal du fokusere på

Barkly skriver, at mange virksomheder, efter at være blevet ramt af ransomware, vælger at gå ud og investere flere penge i sikkerhedssoftware - for om ikke andet så viser det jo, at man forsøger at gøre noget ved problemet.

Barkly skriver da også, at man skal sikre, at ransomwaren ikke kan slippe ind via email og exploit kits, de to mest populære angrebsmetoder hos de it-kriminelle.

Men samtidig er det vigtigt at forstå, at der ikke findes én løsning, der kan klare alle problemerne:

"Husk på at sikker ikke handler om at finde én magisk silver-bullet-løsning. Det handler om trinvist at mindske risici over hele linjen."

Læs også: Ransomware er tidens største sikkerhedstrussel: Lær at tackle problemet på Computerworlds store heldags-seminar

Teknik er ikke nok

Det er ikke kun den nye undersøgelse fra Barkly, der tager udgangspunkt i, at traditionel antivirus ikke er meget bevendt, når det kommer til ransomware.

Ofte rammes man af ransomware via vedhæftede filer i emails eller via links til ondsindede websider.

De it-kriminelle er dygtige til at snige denne type angreb radaren i forhold til virksomhedens eksisterende beskyttelse. Når ransomwaren endelig spottes, er ofrenes data allerede blevet krypteret - og så hjælper det ikke meget, at man opdager det.

Dermed ikke sagt, at antivirussoftware og anden sikkerhedssoftware ikke fortsat er vigtigt. Det kan bare ikke stå alene i kampen mod ransomware, viser de bitre erfaringer fra de mange virksomheder, der bliver ramt.

Deltag gratis i stor ransomware-konference

Derfor er der (også) brug for andre former for beskyttelse - fra bedre backup, mere awareness og bedre sikkerhedspolitikker til de konkrete tekniske løsninger, der kan hjælpe med at begrænse truslen.

"I dag er der tekniske løsninger til at dæmme op for ransomware-angreb, men de er langtfra altid sikre, og der findes i dag ingen effektiv teknisk kur til at stoppe dem," har Rasmus Theede, formand for rådet for Digital Sikkerhed, tidligere forklaret til Computerworld i en artikel, hvor han kom med otte konkrete råd til, hvordan man bedre forsvarer sig mod de mange ransomware-angreb..

Læs mere her: Otte effektive råd til at få bugt med ransomware-angreb

Stor konference om ransomware

Computerworld har samlet en række af de bedste ransomware-eksperter i Danmark til en heldagskonference, hvor vi kommer i dybden med problemstillinger, effektive forsvarsmetoder og genopretnings-metoder, når det gælder ransomware.

Det sker 29. november, hvor vi afholder årets største konference om ransomware.

Se hele programmet og tilmeld dig her: Ransomware: Sådan tackler du tidens største sikkerhedstrussel.

Du har mulighed for at deltage helt gratis. Brug koden RANFREE ved tilmelding.

Læs også:

Ransomware er tidens største sikkerhedstrussel: Lær at tackle problemet på Computerworlds store heldags-seminar

Ransomware-banditterne er i direkte krig med hinanden bag frontlinjen - det kan faktisk gavne dig

Ransomware-offer bukker under for presset og betaler løsesum: Hvad ville du gøre?

Når IoT-enheder er det svage led: Sådan går ransomware-hackerne på jagt i dit netværk

Læses lige nu

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cloud Native Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    It-løsninger | Online

    Business Central 2026: AI, Power Apps og branchemoduler

    Få hands-on viden om, hvordan du kan skalere din virksomhed med AI, Power Apps og branchemoduler i Dynamics 365 Business Central.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job
    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

    Lars Mørch

    Idura