Anklager kræver fængselsstraffe til offentligt ansatte i Atea-bestikkelsessag

Tre offentligt ansatte skal ind og afsone fængselsdom, kræver anklager i den første af flere bestikkelsessager

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Anklageren Jørn Thostrup kræver ubetingede fængselsstraffe på op til fire måneder i den sag om bestikkelse af offentligt ansatte, som begyndte tirsdag i Retten i Glostrup.

Det skriver Ritzau.

Du kan læse Computerworlds live-dækning af dagen her: Tirsdagens live-blog: Sådan forløb bestikkelsessagen i retten.

Kravet er blevet fremsat efter to dage i retten i Glostrup. De tre offentlige ansatte er sigtet for at have modtaget bestikkelse, og de har arbejdet henholdsvis hos DSB og Københavns Kommune, hvor de stod for indkøb af it-udstyr.

Det strengeste krav på fire måneders ubetinget fængsel får en tidligere ansat hos Københavns kommune, der er anklaget for otte gange at have modtaget gaver til en samlet værdi på 40.000 kroner. 

Læs også: Overblik: Det ved vi efter første retsmøde i den store Atea-bestikkelsessag

Den tidligere ansatte hos DSB bør ifølge anklager straffes med tre måneders fængsel. Han er sigtet for at have modtaget gaver fra Atea til en værdi af 20.000 kroner - heriblandt en Samsung-telefon. 

Den sidste ansatte - også fra Københavns kommune - har via Atea købt en iPad og en iPhone til en værdi på 12.000 kroner for 2.000 kroner - og altså fået en fordel via sit job som offentlig ansat. Det mener anklager skal straffes med 40 dage ubetinget fængsel. 

Forsvarer Peter Trudsø mener ikke, at sine tre klienter skal i fængsel. Tværtimod har de blot udført deres arbejde. 

Sagen er den første af flere bestikkelsessager, hvor offentligt ansatte har modtaget gaver fra it-leverandøren Atea. 

Retten i Glostrup har endnu ikke meldt ud, hvornår der bliver afsagt dom. 

Læs også: Skal man kunne ryge i fængsel for at have modtaget en iPad af en leverandør?

Læses lige nu

    Banedanmark

    Systemarkitekt

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI’s produktivitetsparadoks: Hvor bliver gevinsterne af?

    Undersøgelser i Danmark og udlandet tyder på, at AI endnu ikke for alvor kan aflæses i produktivitet og bundlinje.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Henrik Vittrup Zoega

    Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S