Anklager kræver fængselsstraffe til offentligt ansatte i Atea-bestikkelsessag

Tre offentligt ansatte skal ind og afsone fængselsdom, kræver anklager i den første af flere bestikkelsessager

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Anklageren Jørn Thostrup kræver ubetingede fængselsstraffe på op til fire måneder i den sag om bestikkelse af offentligt ansatte, som begyndte tirsdag i Retten i Glostrup.

Det skriver Ritzau.

Du kan læse Computerworlds live-dækning af dagen her: Tirsdagens live-blog: Sådan forløb bestikkelsessagen i retten.

Kravet er blevet fremsat efter to dage i retten i Glostrup. De tre offentlige ansatte er sigtet for at have modtaget bestikkelse, og de har arbejdet henholdsvis hos DSB og Københavns Kommune, hvor de stod for indkøb af it-udstyr.

Det strengeste krav på fire måneders ubetinget fængsel får en tidligere ansat hos Københavns kommune, der er anklaget for otte gange at have modtaget gaver til en samlet værdi på 40.000 kroner. 

Læs også: Overblik: Det ved vi efter første retsmøde i den store Atea-bestikkelsessag

Den tidligere ansatte hos DSB bør ifølge anklager straffes med tre måneders fængsel. Han er sigtet for at have modtaget gaver fra Atea til en værdi af 20.000 kroner - heriblandt en Samsung-telefon. 

Den sidste ansatte - også fra Københavns kommune - har via Atea købt en iPad og en iPhone til en værdi på 12.000 kroner for 2.000 kroner - og altså fået en fordel via sit job som offentlig ansat. Det mener anklager skal straffes med 40 dage ubetinget fængsel. 

Forsvarer Peter Trudsø mener ikke, at sine tre klienter skal i fængsel. Tværtimod har de blot udført deres arbejde. 

Sagen er den første af flere bestikkelsessager, hvor offentligt ansatte har modtaget gaver fra it-leverandøren Atea. 

Retten i Glostrup har endnu ikke meldt ud, hvornår der bliver afsagt dom. 

Læs også: Skal man kunne ryge i fængsel for at have modtaget en iPad af en leverandør?

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

Søren Vindfelt Røn

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Niels Bjørndal Nygaard som Digital Product Lead. Han skal især beskæftige sig med designe og implementere effektive IT-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være digital consultant og project Manager hos Peytz & Co. Nyt job

Niels Bjørndal Nygaard

Norriq Danmark A/S