Anklager kræver fængselsstraffe til offentligt ansatte i Atea-bestikkelsessag

Tre offentligt ansatte skal ind og afsone fængselsdom, kræver anklager i den første af flere bestikkelsessager

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Anklageren Jørn Thostrup kræver ubetingede fængselsstraffe på op til fire måneder i den sag om bestikkelse af offentligt ansatte, som begyndte tirsdag i Retten i Glostrup.

Det skriver Ritzau.

Du kan læse Computerworlds live-dækning af dagen her: Tirsdagens live-blog: Sådan forløb bestikkelsessagen i retten.

Kravet er blevet fremsat efter to dage i retten i Glostrup. De tre offentlige ansatte er sigtet for at have modtaget bestikkelse, og de har arbejdet henholdsvis hos DSB og Københavns Kommune, hvor de stod for indkøb af it-udstyr.

Det strengeste krav på fire måneders ubetinget fængsel får en tidligere ansat hos Københavns kommune, der er anklaget for otte gange at have modtaget gaver til en samlet værdi på 40.000 kroner. 

Læs også: Overblik: Det ved vi efter første retsmøde i den store Atea-bestikkelsessag

Den tidligere ansatte hos DSB bør ifølge anklager straffes med tre måneders fængsel. Han er sigtet for at have modtaget gaver fra Atea til en værdi af 20.000 kroner - heriblandt en Samsung-telefon. 

Den sidste ansatte - også fra Københavns kommune - har via Atea købt en iPad og en iPhone til en værdi på 12.000 kroner for 2.000 kroner - og altså fået en fordel via sit job som offentlig ansat. Det mener anklager skal straffes med 40 dage ubetinget fængsel. 

Forsvarer Peter Trudsø mener ikke, at sine tre klienter skal i fængsel. Tværtimod har de blot udført deres arbejde. 

Sagen er den første af flere bestikkelsessager, hvor offentligt ansatte har modtaget gaver fra it-leverandøren Atea. 

Retten i Glostrup har endnu ikke meldt ud, hvornår der bliver afsagt dom. 

Læs også: Skal man kunne ryge i fængsel for at have modtaget en iPad af en leverandør?

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Computerworld Summit 2027 - København

    Digital transformation | København

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 250 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i København viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    20. maj 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S