Anklager kræver fængselsstraffe til offentligt ansatte i Atea-bestikkelsessag

Tre offentligt ansatte skal ind og afsone fængselsdom, kræver anklager i den første af flere bestikkelsessager

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Anklageren Jørn Thostrup kræver ubetingede fængselsstraffe på op til fire måneder i den sag om bestikkelse af offentligt ansatte, som begyndte tirsdag i Retten i Glostrup.

Det skriver Ritzau.

Du kan læse Computerworlds live-dækning af dagen her: Tirsdagens live-blog: Sådan forløb bestikkelsessagen i retten.

Kravet er blevet fremsat efter to dage i retten i Glostrup. De tre offentlige ansatte er sigtet for at have modtaget bestikkelse, og de har arbejdet henholdsvis hos DSB og Københavns Kommune, hvor de stod for indkøb af it-udstyr.

Det strengeste krav på fire måneders ubetinget fængsel får en tidligere ansat hos Københavns kommune, der er anklaget for otte gange at have modtaget gaver til en samlet værdi på 40.000 kroner. 

Læs også: Overblik: Det ved vi efter første retsmøde i den store Atea-bestikkelsessag

Den tidligere ansatte hos DSB bør ifølge anklager straffes med tre måneders fængsel. Han er sigtet for at have modtaget gaver fra Atea til en værdi af 20.000 kroner - heriblandt en Samsung-telefon. 

Den sidste ansatte - også fra Københavns kommune - har via Atea købt en iPad og en iPhone til en værdi på 12.000 kroner for 2.000 kroner - og altså fået en fordel via sit job som offentlig ansat. Det mener anklager skal straffes med 40 dage ubetinget fængsel. 

Forsvarer Peter Trudsø mener ikke, at sine tre klienter skal i fængsel. Tværtimod har de blot udført deres arbejde. 

Sagen er den første af flere bestikkelsessager, hvor offentligt ansatte har modtaget gaver fra it-leverandøren Atea. 

Retten i Glostrup har endnu ikke meldt ud, hvornår der bliver afsagt dom. 

Læs også: Skal man kunne ryge i fængsel for at have modtaget en iPad af en leverandør?

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S