Atea-mail afslører: Har på en måned foræret Apple-produkter for 76.000 kroner til offentligt ansatte som 'smørelse'

En ledende direktør hos Atea har godkendt "smørelse" i form af gaver til offentligt ansatte, men frabad at det skulle være Apple-produkter. For varerne med æble-logoer på var nemlig for dyre.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En it-ansat fra Udenrigsministeriet er i dag torsdag for Retten i Glostrup sigtet for at have modtaget bestikkelse fra Atea. 

I sagen kom det frem, at det var almindelig praksis at tilbyde elektronik til spotpriser eller give dem gratis væk. Det viser interne mailkorrespondancer mellem en daværende Atea-direktør og en chef for kundepleje. 

"Smøringen" og "smørelsen" var begge begreber, der blev nævnt omkring produkter og rabatter til kunder - heriblandt offentligt ansatte. 

Det skriver Ritzaus Bureau.

Mailen er fra 2008, og direktøren skulle godkende hver "smørelse". Dog blev salgscheferne bedt om ikke at give Apple-produkter. Det var for dyrt. På en enkelt måned havde Atea givet Apple-produkter væk for 76.000 kroner. 

Købte kameraudstyr til lav pris
Torsdagens sag omhandler en it-ansat hos Udenrigsministeriet, der igennem Atea havde købt blandt andet et Nikon-kamera og objektiver til en nedsat pris.

Anklagemyndigheden mener, at det er en overtrædelse af straffelovens §144 vedrørende bestikkelse af offentligt ansatte. 

Den it-ansatte nægter sig skyldig i sagen, og der forventes at falde dom sidst på dagen torsdag. 

I tirsdag blev tre offentligt ansatte dømt for at have modtaget gaver fra Atea. To fik fængselsstraffe på henholdsvis fire måneder og 60 dage. Den sidste modtog en betinget straf og 40 timers samfundstjeneste. 

Læs også: Forstå Atea-bestikkelsessagen: Det er der sket indtil nu - og det sker der i løbet af 2017

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S