Atea-mail afslører: Har på en måned foræret Apple-produkter for 76.000 kroner til offentligt ansatte som 'smørelse'

En ledende direktør hos Atea har godkendt "smørelse" i form af gaver til offentligt ansatte, men frabad at det skulle være Apple-produkter. For varerne med æble-logoer på var nemlig for dyre.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

En it-ansat fra Udenrigsministeriet er i dag torsdag for Retten i Glostrup sigtet for at have modtaget bestikkelse fra Atea. 

I sagen kom det frem, at det var almindelig praksis at tilbyde elektronik til spotpriser eller give dem gratis væk. Det viser interne mailkorrespondancer mellem en daværende Atea-direktør og en chef for kundepleje. 

"Smøringen" og "smørelsen" var begge begreber, der blev nævnt omkring produkter og rabatter til kunder - heriblandt offentligt ansatte. 

Det skriver Ritzaus Bureau.

Mailen er fra 2008, og direktøren skulle godkende hver "smørelse". Dog blev salgscheferne bedt om ikke at give Apple-produkter. Det var for dyrt. På en enkelt måned havde Atea givet Apple-produkter væk for 76.000 kroner. 

Købte kameraudstyr til lav pris
Torsdagens sag omhandler en it-ansat hos Udenrigsministeriet, der igennem Atea havde købt blandt andet et Nikon-kamera og objektiver til en nedsat pris.

Anklagemyndigheden mener, at det er en overtrædelse af straffelovens §144 vedrørende bestikkelse af offentligt ansatte. 

Den it-ansatte nægter sig skyldig i sagen, og der forventes at falde dom sidst på dagen torsdag. 

I tirsdag blev tre offentligt ansatte dømt for at have modtaget gaver fra Atea. To fik fængselsstraffe på henholdsvis fire måneder og 60 dage. Den sidste modtog en betinget straf og 40 timers samfundstjeneste. 

Læs også: Forstå Atea-bestikkelsessagen: Det er der sket indtil nu - og det sker der i løbet af 2017

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    QA Engineer

    Sydjylland

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

    Mads Linné Kaasgaard

    Renewtech ApS