Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Atea-mail afslører: Har på en måned foræret Apple-produkter for 76.000 kroner til offentligt ansatte som 'smørelse'

En ledende direktør hos Atea har godkendt "smørelse" i form af gaver til offentligt ansatte, men frabad at det skulle være Apple-produkter. For varerne med æble-logoer på var nemlig for dyre.

En it-ansat fra Udenrigsministeriet er i dag torsdag for Retten i Glostrup sigtet for at have modtaget bestikkelse fra Atea. 

I sagen kom det frem, at det var almindelig praksis at tilbyde elektronik til spotpriser eller give dem gratis væk. Det viser interne mailkorrespondancer mellem en daværende Atea-direktør og en chef for kundepleje. 

"Smøringen" og "smørelsen" var begge begreber, der blev nævnt omkring produkter og rabatter til kunder - heriblandt offentligt ansatte. 

Det skriver Ritzaus Bureau.

Mailen er fra 2008, og direktøren skulle godkende hver "smørelse". Dog blev salgscheferne bedt om ikke at give Apple-produkter. Det var for dyrt. På en enkelt måned havde Atea givet Apple-produkter væk for 76.000 kroner. 

Købte kameraudstyr til lav pris
Torsdagens sag omhandler en it-ansat hos Udenrigsministeriet, der igennem Atea havde købt blandt andet et Nikon-kamera og objektiver til en nedsat pris.

Anklagemyndigheden mener, at det er en overtrædelse af straffelovens §144 vedrørende bestikkelse af offentligt ansatte. 

Den it-ansatte nægter sig skyldig i sagen, og der forventes at falde dom sidst på dagen torsdag. 

I tirsdag blev tre offentligt ansatte dømt for at have modtaget gaver fra Atea. To fik fængselsstraffe på henholdsvis fire måneder og 60 dage. Den sidste modtog en betinget straf og 40 timers samfundstjeneste. 

Læs også: Forstå Atea-bestikkelsessagen: Det er der sket indtil nu - og det sker der i løbet af 2017




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Hewlett-Packard ApS
Udvikling og salg af software, hardware, konsulentydelser, outsourcing samt service og support.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cybersecurity Excellence Day 2023

Sikkerhed er et vidt begreb, og antallet af produkter og services nærmest eksploderer i takt med, at trusselsbilledet bliver stadig mere mudret og faretruende. På årets Cybersecurity Excellence Day kommer vi hele vejen rundt, så du får et solidt grundlag for at skelne mellem de aktuelt mest værdifulde teknologier fra buzzwords og ny vin på gamle flasker.

07. juni 2023 | Læs mere


Årets CIO 2023

Vi skal finde Årets CIO 2023 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO og løfte arven efter Årets CIO 2022 Ann Fogelgren fra GN og de 16 andre, der løb med prisen før hende.

08. juni 2023 | Læs mere


B2B automatisering

Globale software- og udviklerhuse såsom Microsoft, IBM, Salesforce og SAP mangedobler i disse år deres investeringer i udvikling af teknologi, der integrerer automatisering i ERP-platforme og andre forretningskritiske services. Du får konkret viden om, hvordan stadig flere koncerner samt mindre og mellemstore virksomheder allerede i dag konverterer processer, så langt de fleste sager håndteres automatisk, mens kun et mindretal behandles manuelt.

14. juni 2023 | Læs mere