Ejer du sådan en? Alvorlig sårbarhed i populære routere: Brugerne bør "stærkt overveje" ikke at anvende dem

Tre Netgear-routere er i øjeblikket ramt af en alvorlig sårbarhed, der kan udnyttes af it-kriminelle. Brugerne bør stærkt overveje ikke at benytte routerne, lyder en anbefaling.

Artikel top billede

Flere Netgear-routere er i øjeblikket sårbare, og brugerne bør faktisk overveje ikke at benytte routerne, før der findes en opdatering, der lapper hullerne.

Sådan lyder beskeden fra CERT under Carnegie Mellon University, efter at det er blevet opdaget, at firmwaren på flere Netgear-routere gør det muligt for it-kriminelle at afvikle kode på routerne.

"Ved at overbevise brugere om at besøge en bestemt webside, der er udviklet til formålet, kan en ikke-autentificeret angriber på afstand køre kommandoer med rod-privilegier på ramte routere," skriver CERT og tilføjer, at en LAN-baseret angriber vil kunne gøre det det samme.

"Det er nemt at udnytte denne sårbarhed. Brugere, der har mulighed for det, bør stærkt overveje at stoppe brugen af de påvirkede enheder, indtil der er en løsning tilgængelig," lyder det desuden fra CERT.

Netgear skriver i en orientering til kunderne, at det er de tre routere R7000, R6400 og R8000, der indeholder sårbarheden.

"Netgear undersøger det og vil opdatere denne artikel, når vi har mere information," skriver selskabet kortfattet.

Der er flere videoer på nettet i øjeblikket, der dokumenterer, at sårbarheden eksistererer og kan udnyttes. Her er en af dem:

Læs også:

Millioner af sårbare routere i risikozonen: Derfor er Mirai-angrebet slet ikke overstået

Derfor gik 900.000 routere i sort: Angrebet mislykkedes - men routerne bukkede alligevel under

Kæmpe malware-angreb sender næsten en million routere til tælling

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

Morten Jakobi

Fellowmind Denmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Allan Hougaard

Sparinvest