Dansk sikkerhedsekspert efter kæmpe CIA-læk: Derfor skal du ikke frygte aflytning via dit fjernsyn

Nye WikiLeaks-dokumenter afslører, at CIA angiveligt har formået at foretage aflytninger via et Samsung-fjernsyn, men inden du brænder dit Samsung-fjernsyn, så læs med her. Der er kun i meget lille grad grund til at være bekymret.

Artikel top billede

Whistleblower-sitet WikiLeaks har offentliggjort en lang række dokumenter, der peger på omfattende cyber-aktivitet hos den amerikanske efterretningsvæsen, CIA.
Læs mere her: Nyt læk afslører CIA's hemmelige værktøjer til overvågning - afsløringerne kan få store konsekvenser

De lækkede dokumenter, som den kendte whistleblower Edward Snowden via Twitter har sagt god for, peger på omfattende opmagasinering og udvikling af software-værktøjer og exploits til aflytning af enheder og tjenester.

Heriblandt software til fjernovervågning af iOS- og Android-enheder, pc'er og smart-tv.

Særligt et eksempel nævnes i de 8.761 lækkede dokumenter, hvor CIA i samarbejde med den engelske efterretningstjeneste MI5 i 2014 har formået at benytte mikrofonen i et Samsung-fjernsyn til aflytning.

Projektet hedder "Weeping Angel" (taget fra den britiske Doctor Who-serie) og er software til at få et Samsung F8000-fjernsyn til at simulere dvaletilstand, mens den tændte mikrofon aflytter rummet, uden at det er synligt.

Ligeledes forhindrer værktøjet efterfølgende opdateringer fra Samsung, så softwaren ikke kan fjernes.

Skal du være bange for at blive overvåget?

Det lyder umiddelbart skræmmende, at CIA kan aflytte dig i din stue, hvis du ejer et Samsung-smart-tv.

Du skal dog ikke gå og være bange for, at CIA aflytter dig og din familie, når I ser X-Factor på fredag.

Det fortæller Peter Kruse fra sikkerhedsselskabet CSIS, der har gennemgået de lækkede dokumenter. CSIS vurderer, at de lækkede dokumenter er autentiske og stammer fra CIA.

"Som forbruger skal man ikke gå i panik over de her afsløringer. Ud fra oplysningerne i dokumenterne, ser redskaberne ud til kun at blive benyttet til meget målrettede, systematiske og personrettede overvågninger," siger Peter Kruse.

I dokumenterne kan man læse, hvordan CIA-agenter er nødt til fysisk at få adgang til de områder, der skal overvåges, og derfor bør man som almindelig lovlydig dansker ikke være bange for at blive overvåget af CIA.

Lækket tyder ifølge sikkerhedseksperten ikke på en omfangsrig masseovervågning, som CIA's søsterorganisation, NSA er blevet beskyldt for at stå bag. 

"Det her er efterretningsarbejde i sin reneste form som i Bond eller Bourne-filmene, og med mindre du har rejst et flag hos CIA med kriminelle handlinger, så er der ingen grund til at frygte CIA-overvågning," tilføjer Peter Kruse.

Bør jeg fravælge Samsung-fjernsyn?

Det er ikke første gang, at et Samsung-fjernsyn beskyldes for at overvåge brugere. For to år siden blev en slutbrugererklæring misforstået, og det skabte stor ravage om overvågning af personfølsomme data, der blev sendt til tredjepart.

Læs mere om det her: Rolig nu: Dit Samsung-fjernsyn spionerer altså ikke mod dig hjemme i stuen (2015)

Sårbarheden, som CIA udnytter, tillader ikke kun overvågning via mikrofonen, men potentielt også indsamling af dine WiFi-kodeord og personoplysninger, hvis sådanne er indtastet på fjernsynet.

Du bør dog slå koldt vand i blodet, inden du sælger dit Samsung-fjernsyn. Sårbarhedstypen, som CIA og MI5 angiveligt har udnyttet til at udvikle aflytningsoftwaren, findes i samtlige smart-tv på markedet, forklarer Peter Kruse.

"Alle Smart-tv har et operativ-system, enten baseret på Linux eller Android, og derfor også sårbarheder, som kan udnyttes. Samsung er den absolut største spiller på smart-tv-markedet, og derfor har CIA selvfølgelig forsøgt sig med et Samsung-tv," siger Peter Kruse.

Samsung er i øjeblikket i færd med at undersøge sagen og den specifikke rapport, men skriver i en mail til Computerworld, at datasikkerhed og privatlivets fred er selskabets topprioriteringer.  

Den omtalte F8000-model blev solgt i Danmark i 2013/2014.

Læs også: Massiv bekymring over manglende it-sikkerhed og privatliv: Internet of things har en alvorlig udfordring

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Andre events | Kongens Lyngby

    Årets CIO 2026

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    Digital transformation | Hellerup

    Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

    AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

    Sikkerhed | Klampenborg

    CISO Challenges 2026 - København

    Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Patent- og Varemærkestyrelsen

    Infrastrukturspecialist

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics