To processorer i én pc: Dobbelt fornøjelse?

Dual-systemer kan give forbedret ydelse, hvis man ofte kører flere programmer samtidig eller bruger særlige applikationer, der er optimerede til to processorer. Indtil videre er det kun Pentium III, der kan bruges parvis, men dual Athlon er lige om hjørnet.

Software

Hvorfor nøjes med en enkelt processor i pc'en, når man kan få to? Måske fordi man skal have ganske særlige behov, før investeringen betaler sig. Et dual-system giver nemlig kun dobbelt ydelse i ganske få applikationer. I langt de fleste almindelige Windows-programmer er gevinsten til at overse, men i beregningstunge programmer som for eksempel 3D-applikatoner kan der være en stor gevinst at hente.

Kontorapplikationer under Windows vil typisk blive afviklet mindre end ti procent hurtigere på et dual-system i forhold til en pc med en enkelt processor. Derimod vil beregningskrævende software, der er optimeret til at udnytte to processorer, kunne få rigtig meget ud af den ekstra processor. Ydelsen i processor-intensive programmer som 3D Studio MAX, der er optimeret til to processorer, kan faktisk blive fordoblet, så ventetiden halveres.

To processorer hjælper også, når der køres flere programmer samtidig. De fleste kender frustrationen over at arbejde på en pc, som udfører en krævende opgave i baggrunden. Hvis pc'en har travlt med at komprimere filer eller bare afspille musik, kan programmerne i forgrunden blive tunge at arbejde med. Her kan en dobbelt besætning på bundkortet hjælpe.

Det er ikke alle styresystemer, der understøtter to processorer. Hvis man er mest til Microsoft, skal man have fat i Windows NT4 eller 2000, for hverken Windows 95, 98 eller ME kan klare mere end en enkelt processor. For det kommende styresystem Windows XP gælder, at Professional understøtter to processorer, mens Home Edition ikke gør. Alternativet Linux kan selvfølgelig bruges i stedet.

Processorer

Af x86-processorer til pc'er er det indtil videre er det kun Pentium III, der understøtter dual-systemer, og derfor har Intel hidtil haft markedet for sig selv. Den nuværende udgave af Pentium 4 er kun til enkeltprocessor-systemer, men til efteråret vil der dukke en model op, der kan bruges i dual-systemer.

Det varer kun nogle få uger, før AMD har et modspil parat. Dual Athlon er demonstreret så langt tilbage i tiden som oktober sidste år. Det bliver en ny version af Athlon med kodenavnet Palomino, der skal bruges i dual-systemer. PC World Online er inviteret til et AMD-pressemøde den 15. maj, hvor vi regner med at opleve den officielle lancering af disse processorer.

For et par år siden var der en hel del spektakel omkring muligheden for at bruge den billige Intel Celeron i dual-systemer, selvom processoren ikke er beregnet til det. Det viste sig, at det lade sig gøre at modificere Celeron, så den kan bruges i dual-systemer, hvis man er ferm med en loddekolbe.

Der er blevet produceret særlige indstikskort til understøttelse af Celeron på dual-bundkort, og Abit har endda fremstillet bundkortet BP6, der umiddelbart fungerer med to Celeron. Til trods for massiv omtale er sådanne systemer aldrig blevet rigtig udbredte, og Celeron er da heller ikke specielt velegnet til dual-systemer. Som følge af den skærpede konkurrence på processormarkedet er Pentium III da også ved at være til at betale.

Chipsæt og bundkort

Det er dog ikke nok, at processoren understøtter parvise konfigurationer. En anden ting er at producere bundkort, hvor tingene går op i en højere enhed. Det kræver sit at holde styr på de data, der farer rundt i et pc-system med to Pentium III-processorer, og her er det først og fremmest chipsættet, der skal udrette det lille mirakel.

Firmaet ServerWorks har specialiseret sig i chipsæt, der understøtter flere processorer. Bundkort med disse chipsæt er desværre ikke til at betale for almindelige dødelige. Bundkort med Intel 840 chipsæt har også en god ydelse, men der er stadig tale om en forholdsvis dyr løsning, idet chipsættet kun understøtter den bekostelige RDRAM.

GA-6RXDW fra Gigabyte er et af de første bundkort til DDR RAM og to processorer.
Til private brugere er bundkort med Intel 815E eller Apollo Pro 133A fra VIA mere velegnede. De understøtter nemlig PC133 SDRAM, og selve bundkortet koster typisk halvanden gang så meget som et bundkort til en enkelt processor. For nylig er der dukket nye bundkort op, der understøtter to Pentium III og DDR RAM. Iwill DVD266-R og Gigabyte GA-6RXDW er begge baseret på VIA Apollo Pro266 og har integreret IDE RAID-controller.

Af sexede dual-bundkort med Apollo Pro 133A kan nævnes ASUS CUV4X-DLS og MSI 694D Master-S, begge med integreret SCSI-controller. Ud af de mange taiwanske bundkort-producenter kan Soltek og ECS byde på dual bundkort, der prismæssigt placerer sig i den overkommelige ende.

De første dual-bundkort til Athlon bliver udstyret med AMD 760MP chipsæt, men andre producenter vil også lave fremstille chipsæt, der understøtter to Athlon. Senere kommer AMD 760MPX til 66 MHz PCI-bus.

Man skal bemærke, at det ikke altid er nok at købe et nyt bundkort og en ekstra processor for at være flyvende. Processorer er strømslugere, og et nyt kabinet med en stor strømforsyning kan vise sig nødvendig.

Læses lige nu

    Event: Strategisk It-sikkerhedsdag 2026 - København

    Sikkerhed | København

    Få overblik over cybersikkerhedens vigtigste teknologier, trusler og strategiske valg. Hør skarpe oplæg om AI-risici, forsvar, compliance og governance. Vælg mellem to spor og styrk både indsigt og netværk. Deltag i København 20. januar.

    20. januar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

    Johan Léfelius

    IT Confidence A/S

    Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

    Jesper Krogh Heitmann

    Danske Spil