Forsvarets Auditørkorps rejser tiltale mod ansatte i Forsvaret for it-bestikkelse

Forsvarets Auditørkorps rejser tiltale mod fire af Forsvarets ansatte for at have modtaget bestikkelse fra Atea.

Artikel top billede

(Foto: Photo by Ibrahim Rifath on Unsplash)

Tre af de fire tiltalte var da bestikkelsen fandt sted ansat i Forsvarets Koncern IT, mens den fjerde var ansat i Søværnets Operative Kommando.

Det skriver Berlingske Business.

Tiltalen mod de fire ansatte sker som endnu et led i den efterhånden meget omfattende bestikkelses-sag med Atea som central spiller.

De fire ansatte i Forsvaret er tiltalt for at have modtaget forskelligt it-udstyr.

I den største af sagerne er en ansat tiltalt for over en tre-årig periode at have modtaget it-grej og rabatter for mere end 50.000 kroner.

I de tre øvrige sager er de ansatte ifølge Berlingske Business tiltalt for at have modtaget it-udstyr for nogle få tusinder kroner.

Læs også: Atea-mail afslører: Har på en måned foræret Apple-produkter for 76.000 kroner til offentligt ansatte som 'smørelse'

Mange sager

Beløbsmæssigt er den største af de pågældende sager på 50.000 kroner den endnu største i den efterhånden længere stribe af sager, der har været i retten i Atea-komplekset.

Her har tidligere ansatte i organisationer som Udenrigsministeriet, Københavns Kommune, DSB og Rigspolitiet allerede været for retten.

Det hidtil største bestikkelses-beløb, som der er faldet dom for at have modtaget i sagen, er 44.000 kroner.

Det skete i december, hvor en tidligere ansat i Københavns Kommune fik fire måneders ubetinget fængsel for at have modtaget en iPhone 3, to iPad, en iPhone 4 og en router fra Atea.

På vej i retten er nu flere tidligere topfolk i Atea, der er tiltalt for at have bestukket de tidligere offentligt ansatte i stor stil, ligesom politiet har forlangt beslaglæggelse af større beløb fra en række af de involverede.

Det gælder blandt andre fire højtprofilerede Atea-sælgere, der i sommeren 2016 pludseligt stoppede i Atea.

Det kan du læse mere om her: Højtprofilerede sælgere stoppede i Atea under stor mystik: Nu bliver de sigtet i bestikkelsessag

Seks dømt

Bagmandspolitiet har gennem det seneste år sigtet omkring 40 personer i sagen - herunder en række topfolk fra den offentlige sektor og Atea.

Læs også: Atea-chefer beholdte selv iPads og andre gaver: Kan føre til sager om underslæb

Indtil videre har otte offentligt ansatte været stillet for en domstol. De tæller højtplacerede folk i store organisationer som Udenrigsministeriet, Københavns Kommune, Rigspolitiet og DSB.

Heraf er to blevet frikendt, mens seks er blevet dømt for at have modtaget bestikkelse i form af forskellige rabatter eller hardware, som de har modtaget i forbindelse med indgåelse af aftaler med Atea.

Senere har Østre Landsret formildet dommen for to af de ansatte - heriblandt den person, der blev dømt for at have modtaget bestikkelse for 44.000 kroner.

Landsretten mente ikke, at han skulle have fire måneders fængsel og ændrede derfor dommen til 40 dagens betinget fængsel og samfundstjeneste.

Det kan du læse mere om her: Atea-bestikkelsessagen: Offentligt ansatte slipper for fængselsstraf.

Du kan få et overblik over de retssager, der allerede er blevet afviklet i sagen her: Atea-bestikkelsessagen: Otte offentligt ansatte nu dømt eller frifundet.

Læs også:

Atea-chefer beholdte selv iPads og andre gaver: Kan føre til sager om underslæb

Tiltale i Atea-bestikkelsessag: Atea betalte syv dages Dubai-tur og Formel 1-løb til kunder

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Midtjylland

Djurslands Bank

IT-udvikler

Midtjylland

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Statens IT

Teamleder til Indkøb og Licenser

Københavnsområdet

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job