Snydt på tre sekunder: Se hvor let det er at snyde ansigtgenkendelsen på din smartphone

Samsungs nyeste Galaxy S8-telefon er fyldt til randen med sikkerhedsløsninger, men den lynhurtige ansigtgenkendelsesløsning kan snydes med et simpelt foto.

Artikel top billede

Tre sekunder og et to år gammel Facebook-foto.

Så lidt skal der til for at bryde ind i Samsungs nyeste toptelefon, Galaxy S8 (og S8+) hvis du benytter dig af telefonens ansigtsgenkendelse.

Det oplevede Computerworld, da vi testede Samsungs Galaxy S8+-telefon.

Ansigtgenkendelsen fungerer ved, at du tager et billede af dig selv, og ved hver aktivering af telefonen skannes dit ansigt, og telefonen låses op. Det går lynhurtigt, men er desværre også usikkert og kan let snydes.

Efter vi havde aktiveret og opsat ansigtgenkendelse, tog vi et billede af Computerworlds test-redaktør, Morten Sahl Madsen. Ved at vise billedet på en iPhone til Samsung-telefonen, låste telefonen op i otte ud af ti gange.

Du kan se et af forsøgene i gif'en herunder.

Hvad værre er, at vi kunne tage et to år gammelt Facebook-foto af test-redaktøren, og efter et par forsøg med lidt forskellig belysning lykkedes det os at låse telefonen op med det gamle billede.

Skulle en kriminel stjæle din S8-telefon, og benytter du ansigtsgenkendelse til at åbne din telefon, kan dit profilbillede på Facebook potentielt blive nøglen til alle dine personlige hemmeligheder.

Andre sikkerhedsløsninger

Samsungs nyeste S8-telefon har dog også andre indbyggede login-løsninger, heriblandt irisskanner. Her skannes dine øjne, hvilket tager længere tid end ansigtsgenkendelse, men vi kunne ikke snyde irisskanneren med et foto. 

Bagpå telefonen sidder der også en fingerskanner, der burde være langt mere sikker. Fingerskannere på Samsungs telefoner og iPhones er blevet hacket og brudt op før, men det kræver en lang større og mere professionel opsætning end blot et Facebook-foto af personen. 

Samsung selv har udsendt denne kommentar omkring ansigtgenkendelse-funktionen, hvor Samsung ikke forholder sig til kritikken omkring sikkerhedsniveauet:

"Galaxy S8 og S8+ tilbyder forskellige niveauer af biometrisk autentificering, med det højeste niveau af autentificering fra iris scanner og fingeraftrykslæser. Hertil kommer, at Galaxy S8 tilbyder brugerne flere forskellige muligheder for at låse deres telefoner op gennem både biometriske sikkerhedsindstillinger og praktiske løsninger såsom swipe og ansigtsgenkendelse. Det er vigtigt at gentage, at selvom ansigtsgenkendelsen er praktisk, så kan den kun bruges til at åbne din Galaxy S8 eller S8 + og ikke til at godkende adgang til Samsung Pay eller Secure Folder."

Du kan læse hele vores anmeldelse af Samsung Galaxy S8 (og S8+) her: Test af Samsung Galaxy S8+: Super lækker smartphone med få, men ærgerlige mangler

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    DevOps Engineer (AI) til Forsvarets nye IT-platform

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Systematic A/S har pr. 1. august 2026 ansat Casper Voldstedlund, 52 år,  som Director, Products. Han skal især beskæftige sig med drive produktudvikling inden for national sikkerhed og kritisk infrastruktur (NSI). Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Stibo Systems A/S. Nyt job

    Casper Voldstedlund

    Systematic A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

    Maria Juliane Friedrichsen

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S