Datatilsynet revser offentligt it-system: Skolelevers CPR-numre lå frit tilgængelige

Datatilsynet retter kritik mod et offentligt it-system til erhvervsskoler. Elevers CPR-numre lå frit tilgængelige i et åbent system.

Artikel top billede

(Foto: Maksim Kabakou / Maksim Kabakou)

Sikkerheden i det offentlige it-system Easy-P, der bruges til erhvervsskoler, er så dårlig, at det er i strid med persondataloven.

Det konkluderer Datatilsynet i en ny afgørelse.

Easy-P bruges til at håndtere praktikperioder på erhvervsskoler, og helt tilbage i august 2015 modtog
Datatilsynet den første klage over systemets håndtering af personfølsomme oplysninger.

Klagen gik blandt andet på, at elevernes CPR-numre lå frit tilgængelige i systemet, som man kunne få adgang til blot ved at logge på erhvervsskolens åbne netværk.

Derudover har det været muligt at skaffe sig adgang til de fleste funktioner i systemet blot ved at slette ordet "secure" fra adressestien.

Herefter var der blandt andet adgang til funktionen "CPR-søgning", som i sig selv kritiseres af Datatilsynet, fordi søge-resultaterne ikke kun omfattede erhvervsskoleleverne.

Styrelse skal stramme op

Det har taget Datatilsynet halvandet års tid at behandle sagen, men nu lyder den endelige konklusion altså, at Styrelsen for IT og Læring, STIL, der har udviklet systemet, har gjort det i strid med persondataloven.

Tilsynet lægger følgende punkter til grund for afgørelsen:

• at det har været muligt at tilgå oplysninger om personnumre på en side i EASY-P benævnt "Værktøjssiden", blot man havde adgang fra K's uddannelsesinstitutions åbne trådløse netværk - dette kan bl.a. tilgås udenfor skolen på kommunale stier,

• at det endvidere var muligt at tilgå størstedelen af
funktionaliteten i EASY-P blot ved at fjerne "secure" fra adressestien på en side for brugergodkendelse, hvorefter der var adgang til systemet,

• at der bl.a. indgik et menupunkt benævnt "CPR-Søgning", som tillod indtastning af et givent personnummer, hvorefter man som svar fik personens navn, samt

• at CPR-søgningen ikke var begrænset til elever på erhvervsskoler.

Styrelsen for IT og Læring skal senest 19.maj svare Datatilsynet på, hvordan man har styrket sikkerheden i EASY-P-systemet.

Systemet bliver i øvrigt lukket ned fra sommeren 2018.

Læs også: Sådan blev 900.000 CPR-numre blottet på nettet

Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger | København V

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

27. maj 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Marie Søndergaard

Energinet

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job