Skal man købe et abonnement på ny hacker-service og se de nyeste Windows 10-exploits?

Interview: Hackergruppen Shadow Brokers har annonceret et abonnement på nye NSA-exploits. Skal man så købe et abonnement? Vi har spurgt sikkerhedsekspert Peter Kruse.

Artikel top billede

(Foto: scyther5 / scyther5)

Er 140.000 kroner en fair pris at betale for at være forberedt på det næste WannaCry-angreb?

Det spørgsmål stiller virksomheder, myndigheder og sikkerhedsfolk i hele verden lige nu sig selv, efter at hackergruppen Shadow Brokers har lanceret et abonnement, hvor man mod betaling svarende til knap 140.000 kroner kan få adgang til nye NSA-exploits.

På månedlig basis.

Det kan du læse mere om her: Berygtede hackere lancerer abonnementsservice: Her kan du få nye Windows 10-exploits og data om nordkoreanske missil-programmer.

De første kommer tilsyneladende i denne måned, og amerikanske sikkerhedsfolk er allerede i gang med at crowdfunde betaling for at stille data til rådighed, så sårbare systemer kan patches i tide.

Herhjemme overvejer sikkerhedsekspert Peter Kruse dog ikke at betale, selv om han godt forstår, at man gerne vil være forberedt på det næste store hackerangreb.

"Jeg kan godt forstå, at man kan føle sig fristet. Men i bund og grund støtter man bare de kriminelle, som vi er sat i verden for at bekæmpe. Jo mere folk betaler, jo lettere får de kriminelle ved at strukturere deres arbejde og ansætte nye folk. Det bliver problemet ikke mindre af," siger han til Computerworld.

Ingen leveringssikkerhed

Udover det kontraproduktive i at betale til den kriminalitet, man forsøger at forhindre, påpeger Peter Kruse også, at man ikke kan vide, hvad man får for sine 140.000 kroner.

Shadow Brokers har indtil videre ikke offentliggjort, hvad det næste data-dump kommer til at indeholde, og selvom gruppen har antydet, at man både har nye Windows 10-exploits og stjålne oplysninger om missil-programmer fra flere lande, så kan man ikke være sikker på, hvad man køber.

"Der er mange usikkerheder ved det. Vi kender ikke kvaliteten af materialet, vi ved ikke, hvem pengene overføres til, og vi kan ikke være sikre på, om man rent faktisk får materialet, når man har betalt. Vi støtter ikke kriminalitet, og det, tror jeg, er en meget generel holdning i branchen herhjemme," siger Peter Kruse.

Det er uklart, hvornår Shadow Brokers leverer næste portion exploits, men på Zeronet annoncerer gruppen en betalings-deadline 30. Juni.

Læs også: Berygtede hackere lancerer abonnementsservice: Her kan du få nye Windows 10-exploits og data om nordkoreanske missil-programmer

Annonceindlæg fra Arrow ECS

Copilot: Din digitale assistent eller en sikkerhedstrussel?

Stor bekymring hos IT og compliance – men Copilot er IKKE problemet

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Joshua Pratt, 32 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at bruge sin tekniske knowhow og erfaring i teamet for extensions og integrationer. Han kommer fra en stilling som Tech Director hos NoA Ignite Denmark. Han har tidligere beskæftiget sig med komplekse webprojekter, senest udviklingen af det nye website og e-commerce-platform for tivoli.dk. Nyt job

Joshua Pratt

Idura