Rapport: 53 procent af virksomhedernes Flash-installationer er usikre

Mere end halvdelen af Flash-installationer på erhvervs-computere er ikke opdaterede. Det gør maskinerne sårbare overfor en lang række angreb.

Artikel top billede

53 procent af de Flash-installationer, der figurerer på erhvervs-computere er forældede og sårbare overfor hackerangreb.

Det fremgår af en ny rapport fra det amerikanske sikkerhedsfirma Duo Security, der blandt andet servicerer Facebook, Twitter og Accenture.

I rapporten gennemgår Duo de største udfordringer for sikkerheden på både desktops og mobilenheder i erhvervslivet, og Flash er uden sammenligning software-familiens sorte får.

For at gøre ondt være kører mere end hver femte Flash-bruger - præcis 21 procent - version 24.0.0.194, der indeholder ikke mindre end 12 kendte sårbarheder.

Android er værst på mobilenheder

På mobil-siden står det ifølge Duo Security særligt slemt til med forældede Android-systemer, og bare 27 procent af brugerne kører således den seneste version.

Det er en kendt sag, at opdaterings-proceduren til Android har sine (betragtelige) mangler, og det står da ifølge rapporten også noget bedre til hos erhvervsbrugere af iOS.

Her er 73 procent af brugerne således sikrede med den nyeste version af Apples software.

Læs også: Undersøgelse: Så mange Android-telefoner bliver aldrig opdateret

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Forsvar & beredskab

    Cybersikkerhed, realtidsdata og robuste it-systemer er blevet fundamentet for moderne forsvar.

    SOS International

    Platform Engineer – Team Lead

    Københavnsområdet

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior Full Stack Developer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job