Rapport: 53 procent af virksomhedernes Flash-installationer er usikre

Mere end halvdelen af Flash-installationer på erhvervs-computere er ikke opdaterede. Det gør maskinerne sårbare overfor en lang række angreb.

Artikel top billede

53 procent af de Flash-installationer, der figurerer på erhvervs-computere er forældede og sårbare overfor hackerangreb.

Det fremgår af en ny rapport fra det amerikanske sikkerhedsfirma Duo Security, der blandt andet servicerer Facebook, Twitter og Accenture.

I rapporten gennemgår Duo de største udfordringer for sikkerheden på både desktops og mobilenheder i erhvervslivet, og Flash er uden sammenligning software-familiens sorte får.

For at gøre ondt være kører mere end hver femte Flash-bruger - præcis 21 procent - version 24.0.0.194, der indeholder ikke mindre end 12 kendte sårbarheder.

Android er værst på mobilenheder

På mobil-siden står det ifølge Duo Security særligt slemt til med forældede Android-systemer, og bare 27 procent af brugerne kører således den seneste version.

Det er en kendt sag, at opdaterings-proceduren til Android har sine (betragtelige) mangler, og det står da ifølge rapporten også noget bedre til hos erhvervsbrugere af iOS.

Her er 73 procent af brugerne således sikrede med den nyeste version af Apples software.

Læs også: Undersøgelse: Så mange Android-telefoner bliver aldrig opdateret

Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Epona A/S

Senior Developer

Sydjylland

IT-Forsyningen I/S

It-arkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Bliv It-overvågningsspecialist i Forsvarsministeriets it-organisation, Cyberdivisionen, Hvidovre

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

Henrik Thøgersen

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

Rasmus Stage Sørensen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S