Bagmandspolitiet tiltaler Ehusets ledelse

Bagmandspolitiet har rejst tiltale mod de tidligere direktører i det nu krakkede Ehuset for at have pumpet regnskaberne og manipuleret med aktiekurserne. Tidligere finansdirektør Kurt Wamberg Rasmussen slipper dog for at blive tiltalt for insiderhandel, som han ellers har været sigtet for.

Bagmandspolitiet har besluttet at rejse tiltale mod den tidligere finansdirektør i det krakkede Ehuset, Kurt Wamberg Rasmussen, samt tidligere storaktionær og administrerende direktør Claus Christoffersen og direktør Torben Krog.

De tre forhenværende direktører bliver tiltalt for regnskabssvindel, kursmanipulation og insiderhandel.

Bagmandspolitiet har efterforsket Ehusets krak siden sommeren 2002.

Ruin begyndte med bortvisning

Ehusets endeligt begyndte med bortvisningen af finansdirektør Kurt Wamberg Rasmussen i slutningen af februar 2001 på grund af regnskabssvindel, fordi han ifølge den øvrige ledelse konsekvent havde oppustet selskabets regnskaber for op mod 20 millioner kroner ved at forfakturere.

Kurt Wamberg Rasmussen slap dog for at blive tiltalt for insiderhandel, som han ellers var sigtet for efter at have scoret en milliongevinst på salg af aktier, i det han solgte sine aktier, inden markedet fik oplysning om de pumpede regnskabstal.

Bagmandspolitiet har i de seneste mange måneder afhørt op mod 30 tidligere medarbejdere i Ehuset, ligesom politiet har gennemtrevlet mange e-mails - især med henblik på at undersøge, om Claus Christoffersen og Torben Krog har været indblandet.

Det børsnoterede Ehuset - som tidligere hed Dansk Data Elektronik - havde i sine velmagtsdage 400 medarbejdere og kom kortvarigt op på en børsværdi på 900 millioner kroner.

Det er i strid med Lov om Værdipapirhandel, hvis Ehusets ledelse uden at gribe ind vidste, at selskabets regnskaber blev sminket med forudfaktureringer. Det kan nemlig påvirke aktiekursen og investorernes interesse, hvis fakturaer udsendes for tidligt, fordi det betyder, at den bogførte omsætning bliver for stor.

I Ehuset blev der forfaktureret for 20 millioner kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Jimmi Overgaard som Key Account Manager ved netIP's kontor i Viborg. Han kommer fra en stilling som Sales Executive hos Globalconnect A/S. Nyt job

Jimmi Overgaard

Netip A/S