Selskabet, der fik Petya-virussen til at sprede sig, havde elendig it-sikkerhed: Kan ende med politianmeldelser

Selskabet, som mange anser som stedet, hvor Petya-ormen begyndte sin spredning, har haft masser af alvorlige sårbarheder i dets infrastruktur.

Artikel top billede

Det ukrainske software- og regnskabsselskab MeDoc, der var en af de helt centrale selskaber i Petya-angrebet, havde selv fejl i sin kode, som betød, at Petya lettere kunne spredes.

Det skriver The Verge.

MeDoc bliver af mange - også de ukrainske myndigheder - anset som “Patient Zero ” altså kilden til Petya-spredningen, hvor kriminelle via MeDocs opdaterings-servere udsendte Petya-ormen til alle, der benyttede MeDocs’ skattesoftware, hvilket er alle, der handler officielt med Ukraine og ukrainske firmaer.

Den selvstændige sikkerhedsanalytiker Jonathan Nichols opdagede en sårbarhed i MeDocs updateringsservere, der benytter forældet FTP-software med en åbenlys sårbarhed, som nemt kan udnyttes.

Læs også: FAQ: Her er hvad du skal vide om det kæmpestore Petya-angreb lige nu

Ifølge Jonathan Nichols kunne enhver med kendskab til sårbarheden have udnyttet den.

Han indrømmer dog igså, at han ikke selv har forsøgt at udnytte sårbarheden.

Det ville betyde, at han skulle udføre en ulovlig handling.

Kan føre til politianmeldelse
Ukrainske myndigheder har allerede truet med anmeldelse af MeDoc for at have ignoreret sårbarheden.

Ifølge Associated Press er MeDoc gentagne gange blevet advaret mod ikke at reagere på henvendelser omkring sikkerhed.

“MeDoc var bekendt med sårbarheden. Selskabet var blevet kontaktet af flere forskellige antivirus-selskaber og den sløsethed må selskabet stå for regnskab for,” siger chef for det ukrainske cyberpoliti, Serhiy Demydiuk til AP.

Det er endnu uvist, hvem der står bag angrebet, men flere sikkerhedsselskaber peger på, at angrebet må være statsstøttet på grund af dets størrelse og fokus på at skade.

Læs også: Sikkerhedseksperter: Petya er ikke ransomware, det er meget værre og langt mere alvorligt

Cirka 70 procent af alle inficerede computere er i Ukraine, fortæller Microsoft efter en større analyse.

Det kan du læse mere om her: Microsoft: Størstedelen af Petya-ramte pc’er er Windows 7-computere

Navnenyt fra it-Danmark

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S