EU vil sætte en stopper for computere og telefoner, der ikke kan repareres

EU vil have sat en stopper for tech-producenternes stigende tendens med at bygge computere og smartphones, der ikke kan repareres.

Artikel top billede

Det skal være slut med smartphones og computere, hvor alle de vigtigste komponenter er limet fast, mener EU-parlamentet.

EU har udsendt en meddelelse om, at det vil iværksætte tiltag til at få virksomheder til at producere produkter, som i langt højere grad kan repareres.

EU-Parlamentet foreslår eksempelvis at indføre en iFixit-lignende score til at vise forbrugere, hvor nemt det er at reparere et produkt, ligesom det skal være slut med, at batterier, LED’er og andre kritiske dele ikke kan udskiftes.

Paradigmeskift 
Tidligere har det eksempelvis været kotume at kunne udskifte både batteri, harddiske og RAM i de fleste bærbare computere, men i nyere og langt tyndere enheder har Microsoft, Samsung, Apple og mange andre gjort det umuligt at udskifte dele selv.

Omvendt har forbrugere fået tyndere og lettere produkter, og da elementer er loddet bedre fast, kan det også betyde hurtigere og bedre ydeevne.

Eksempelvis skal du skære stoffet på en Surface Laptop i stykker for at få adgang til hardwaren, og du kan intet skifte selv.

Læs mere her: Limet sammen: Microsoft to nye Surface-maskiner er så godt som umulige at reparere selv

Kun anbefalinger

Indtil videre er det kun anbefalinger fra EU-Parlamentet og ikke lovgivning, så effekten af udmeldingen kan vise sig at være lille.

Blandt andet ønsker EU-Kommisionen undersøge “planlagt forældelse” i højere grad.

“Planlagt forældelse" er r en påstand om, at producenter bevidst bygger svagheder ind i produkter, så forbrugeren er nødsaget til at købe et nyt efter et par år.

Du finder EU's anbefalinger her.

Læs også: Limet og loddet sammen: Så svært er det at reparere den nye Macbook

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    Offentlig digitalisering

    Fra effektivisering til digital suverænitet. Hvordan skaber det offentlige en digital fremtid med AI, sikkerhed og kontrol i centrum?

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S