EU vil sætte en stopper for computere og telefoner, der ikke kan repareres

EU vil have sat en stopper for tech-producenternes stigende tendens med at bygge computere og smartphones, der ikke kan repareres.

Artikel top billede

Det skal være slut med smartphones og computere, hvor alle de vigtigste komponenter er limet fast, mener EU-parlamentet.

EU har udsendt en meddelelse om, at det vil iværksætte tiltag til at få virksomheder til at producere produkter, som i langt højere grad kan repareres.

EU-Parlamentet foreslår eksempelvis at indføre en iFixit-lignende score til at vise forbrugere, hvor nemt det er at reparere et produkt, ligesom det skal være slut med, at batterier, LED’er og andre kritiske dele ikke kan udskiftes.

Paradigmeskift 
Tidligere har det eksempelvis været kotume at kunne udskifte både batteri, harddiske og RAM i de fleste bærbare computere, men i nyere og langt tyndere enheder har Microsoft, Samsung, Apple og mange andre gjort det umuligt at udskifte dele selv.

Omvendt har forbrugere fået tyndere og lettere produkter, og da elementer er loddet bedre fast, kan det også betyde hurtigere og bedre ydeevne.

Eksempelvis skal du skære stoffet på en Surface Laptop i stykker for at få adgang til hardwaren, og du kan intet skifte selv.

Læs mere her: Limet sammen: Microsoft to nye Surface-maskiner er så godt som umulige at reparere selv

Kun anbefalinger

Indtil videre er det kun anbefalinger fra EU-Parlamentet og ikke lovgivning, så effekten af udmeldingen kan vise sig at være lille.

Blandt andet ønsker EU-Kommisionen undersøge “planlagt forældelse” i højere grad.

“Planlagt forældelse" er r en påstand om, at producenter bevidst bygger svagheder ind i produkter, så forbrugeren er nødsaget til at købe et nyt efter et par år.

Du finder EU's anbefalinger her.

Læs også: Limet og loddet sammen: Så svært er det at reparere den nye Macbook

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

    Maria Binger

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S