EU vil sætte en stopper for computere og telefoner, der ikke kan repareres

EU vil have sat en stopper for tech-producenternes stigende tendens med at bygge computere og smartphones, der ikke kan repareres.

Artikel top billede

Det skal være slut med smartphones og computere, hvor alle de vigtigste komponenter er limet fast, mener EU-parlamentet.

EU har udsendt en meddelelse om, at det vil iværksætte tiltag til at få virksomheder til at producere produkter, som i langt højere grad kan repareres.

EU-Parlamentet foreslår eksempelvis at indføre en iFixit-lignende score til at vise forbrugere, hvor nemt det er at reparere et produkt, ligesom det skal være slut med, at batterier, LED’er og andre kritiske dele ikke kan udskiftes.

Paradigmeskift 
Tidligere har det eksempelvis været kotume at kunne udskifte både batteri, harddiske og RAM i de fleste bærbare computere, men i nyere og langt tyndere enheder har Microsoft, Samsung, Apple og mange andre gjort det umuligt at udskifte dele selv.

Omvendt har forbrugere fået tyndere og lettere produkter, og da elementer er loddet bedre fast, kan det også betyde hurtigere og bedre ydeevne.

Eksempelvis skal du skære stoffet på en Surface Laptop i stykker for at få adgang til hardwaren, og du kan intet skifte selv.

Læs mere her: Limet sammen: Microsoft to nye Surface-maskiner er så godt som umulige at reparere selv

Kun anbefalinger

Indtil videre er det kun anbefalinger fra EU-Parlamentet og ikke lovgivning, så effekten af udmeldingen kan vise sig at være lille.

Blandt andet ønsker EU-Kommisionen undersøge “planlagt forældelse” i højere grad.

“Planlagt forældelse" er r en påstand om, at producenter bevidst bygger svagheder ind i produkter, så forbrugeren er nødsaget til at købe et nyt efter et par år.

Du finder EU's anbefalinger her.

Læs også: Limet og loddet sammen: Så svært er det at reparere den nye Macbook

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    SOS Børnebyerne

    Senior Web Performance Specialist

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Teknikere med flair for elektronik til PET's indhentningsafdeling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Kristina Svingel Jeppesen som bogholder ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Kontorassistent hos DFI Geisler. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo