EU vil sætte en stopper for computere og telefoner, der ikke kan repareres

EU vil have sat en stopper for tech-producenternes stigende tendens med at bygge computere og smartphones, der ikke kan repareres.

Artikel top billede

Det skal være slut med smartphones og computere, hvor alle de vigtigste komponenter er limet fast, mener EU-parlamentet.

EU har udsendt en meddelelse om, at det vil iværksætte tiltag til at få virksomheder til at producere produkter, som i langt højere grad kan repareres.

EU-Parlamentet foreslår eksempelvis at indføre en iFixit-lignende score til at vise forbrugere, hvor nemt det er at reparere et produkt, ligesom det skal være slut med, at batterier, LED’er og andre kritiske dele ikke kan udskiftes.

Paradigmeskift 
Tidligere har det eksempelvis været kotume at kunne udskifte både batteri, harddiske og RAM i de fleste bærbare computere, men i nyere og langt tyndere enheder har Microsoft, Samsung, Apple og mange andre gjort det umuligt at udskifte dele selv.

Omvendt har forbrugere fået tyndere og lettere produkter, og da elementer er loddet bedre fast, kan det også betyde hurtigere og bedre ydeevne.

Eksempelvis skal du skære stoffet på en Surface Laptop i stykker for at få adgang til hardwaren, og du kan intet skifte selv.

Læs mere her: Limet sammen: Microsoft to nye Surface-maskiner er så godt som umulige at reparere selv

Kun anbefalinger

Indtil videre er det kun anbefalinger fra EU-Parlamentet og ikke lovgivning, så effekten af udmeldingen kan vise sig at være lille.

Blandt andet ønsker EU-Kommisionen undersøge “planlagt forældelse” i højere grad.

“Planlagt forældelse" er r en påstand om, at producenter bevidst bygger svagheder ind i produkter, så forbrugeren er nødsaget til at købe et nyt efter et par år.

Du finder EU's anbefalinger her.

Læs også: Limet og loddet sammen: Så svært er det at reparere den nye Macbook

Køge Kommune

Specialist i Informationssikkerhed

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-konsulent til VMware server

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S