Hackerangreb på kendt sikkerhedsfirma: Emails og militært efterretningsarbejde lækket

Ondsindede hackere har målrettet angrebet et anerkendt amerikansk sikkerhedsfirma. En sikkerhedseksperts interne mails og efterretningsdokumenter ligger frit tilgængeligt til download.

Artikel top billede

Sikkerhedsekspertens værste mareridt er blevet til virkelighed for senioranalytiker Adi Peretz fra det amerikanske sikkerhedsfirma Mandiant.

Under parolen ”leak the analyst” har en gruppe hackere infiltreret hans personlige computer og fået adgang til interne dokumenter, oversigt over netværksstruktur og emails, der alt sammen er blevet lækket på internettet.

Mandiant blev i 2013 købt af det kendte sikkerhedsfirma FireEye for omkring en milliard dollar, og lækket omfatter da også interne dokumenter fra FireEye – heriblandt opsummeringer af virksomhedens efterretningsarbejde for det israelske militær.

Jens Christian Høy Monrad er senioranalytiker hos FireEye i Danmark, og han fortæller, at man stadig er ved at undersøge skadens omfang.

”Det tyder på, at de har fået adgang til en enkelt medarbejders computer og hans sociale medier, men vi har indtil videre ikke fundet beviser for, at de har haft adgang til andre systemer. Der er ikke noget, der tyder på, at vores interne systemer har været kompromitterede,” siger han til Computerworld.

GPS-overvåget i et år

Hackerne bag ”leak the analyst” har via Pastebin offentliggjort en oversigt over, hvilke data de har haft adgang til med et tilhørende link til download.

Og selvom det ikke er et nyt fænomen, at hackere angriber legitime sikkerhedsfolk, er angrebet på Mandiant og FireEye usædvanligt.

Hackerne har tilsyneladende haft adgang til sikkerhedsekspertens personlige computer i mere end et år, og man kan blandt andet se, at de har brugt ”find my device”-funktionen i hans Surface Pro til at overvåge ham fysisk.

Derudover har de også ejet vedkommendes konti hos LinkedIn og Microsoft.

”Dette læk var blot et glimt af, hvor dybt vi har været inde i Mandiant. Vi vil muligvis lække flere kritiske data i fremtiden,” skriver hackerne bag ”leak the analyst”.

Computerworld har kontakt til FireEye og følger sagen.

Læs også: WannaCry-helt angrebet af hævntørstige hackere - men det største problem var faktisk politiet 

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec