Hackerangreb på kendt sikkerhedsfirma: Emails og militært efterretningsarbejde lækket

Ondsindede hackere har målrettet angrebet et anerkendt amerikansk sikkerhedsfirma. En sikkerhedseksperts interne mails og efterretningsdokumenter ligger frit tilgængeligt til download.

Artikel top billede

Sikkerhedsekspertens værste mareridt er blevet til virkelighed for senioranalytiker Adi Peretz fra det amerikanske sikkerhedsfirma Mandiant.

Under parolen ”leak the analyst” har en gruppe hackere infiltreret hans personlige computer og fået adgang til interne dokumenter, oversigt over netværksstruktur og emails, der alt sammen er blevet lækket på internettet.

Mandiant blev i 2013 købt af det kendte sikkerhedsfirma FireEye for omkring en milliard dollar, og lækket omfatter da også interne dokumenter fra FireEye – heriblandt opsummeringer af virksomhedens efterretningsarbejde for det israelske militær.

Jens Christian Høy Monrad er senioranalytiker hos FireEye i Danmark, og han fortæller, at man stadig er ved at undersøge skadens omfang.

”Det tyder på, at de har fået adgang til en enkelt medarbejders computer og hans sociale medier, men vi har indtil videre ikke fundet beviser for, at de har haft adgang til andre systemer. Der er ikke noget, der tyder på, at vores interne systemer har været kompromitterede,” siger han til Computerworld.

GPS-overvåget i et år

Hackerne bag ”leak the analyst” har via Pastebin offentliggjort en oversigt over, hvilke data de har haft adgang til med et tilhørende link til download.

Og selvom det ikke er et nyt fænomen, at hackere angriber legitime sikkerhedsfolk, er angrebet på Mandiant og FireEye usædvanligt.

Hackerne har tilsyneladende haft adgang til sikkerhedsekspertens personlige computer i mere end et år, og man kan blandt andet se, at de har brugt ”find my device”-funktionen i hans Surface Pro til at overvåge ham fysisk.

Derudover har de også ejet vedkommendes konti hos LinkedIn og Microsoft.

”Dette læk var blot et glimt af, hvor dybt vi har været inde i Mandiant. Vi vil muligvis lække flere kritiske data i fremtiden,” skriver hackerne bag ”leak the analyst”.

Computerworld har kontakt til FireEye og følger sagen.

Læs også: WannaCry-helt angrebet af hævntørstige hackere - men det største problem var faktisk politiet 

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Computerworld

    AI udvikler sig hurtigere, end vi kan nå at forstå den

    Det kan være svært at få armene ned i begejstringen over AI’s kompetencer. Men vi ved stadig overraskende lidt om, hvorfor modellerne gør, som de gør.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S