Persondata-ekspert om slap sikkerhed i det offentlige: “Vi ville ikke ane det, hvis svensk it-skandale foregik i Danmark”

Interview: Stikprøver fra Datatilsynet afslører, at danske kommuner og regioner systematisk bryder persondataloven. Flere eksperter mener, at vi digitaliserer hurtigere, end vi sikrer det, der bliver digitaliseret.

Artikel top billede

“I Sverige valgte man i det mindste bevidst at bryde reglerne. Det ved vi ikke engang, om vi gør i Danmark.”

Hanne Marie Motzfeldt er ph.d. og lektor i persondataret på Aarhus Universitet, og hun er bekymret over Datatilsynets afsløringer af, at kommuner og regioner ikke kontrollerer sikkerhedsniveauet hos de virksomheder, der opbevarer det offentliges data om borgerne.

Flere svenske ministre blev for nylig arbejdsløse i en it-skandale, hvor svenske myndigheder bevidst omgik reglerne for udlicitering af it-systemer.

Det betød, at IBM-ansatte uden sikkerhedsgodkendelse fik adgang til følsomme oplysninger, og Hanne Marie Motzfeldt er siden hyppigt blevet spurgt, om noget lignende kunne ske i Danmark.

Men hun mener, at det spørgsmål misser sagens kerne.

“Pointen er, at vi slet ikke ville opdage det i Danmark. Hvordan skal vi vide, om de databehandlere, vi ikke fører nogen kontrol med, giver underleverandører adgang til data, de ikke burde have adgang til?"

De facto-lovløst område

Computerworld kunne for nylig fortælle, at det er noget nær standard-praksis, at danske myndigheder ikke fører lovpligtig kontrol med de virksomheder, der håndterer borgernes oplysninger.

Det kan du læse mere om her: Datatilsynet om myndigheders dårlige databeskyttelse: "Vores mistanke bliver bekræftet for fuld udblæsning"

Det er i praksis konsekvensfrit for myndigheder at bryde persondataloven, og der er ikke lagt op til, at det ændrer sig med den kommende persondataforordning.

Det private erhvervsliv står til at kunne få enorme bøder for datasjusk, mens det er langt mere uvist, om det offentlige kan straffes. Og før det sker, bliver borgerens retssikkerhed over for det offentlige i persondata-sager ikke bedre, vurderer Hanne Marie Motzfeldt.

“Reglerne er der, men de bliver ikke overholdt. Og det kommer ikke til at ændre sig, før der kommer bøder til det offentlige. Der kommer ikke til at ske noget, før der foreligger en positiv business-case for god it-sikkerhed i det offentlige.”

Digitalisering uden omtanke

Hanne Marie Motzfeldt bakkes op af Jens Monrad, der er senioranalytiker hos sikkerhedsfirmaet FireEye.

Han påpeger paradokset i, at man tilsyneladende prioriterer sikkerhed meget lavt i verdens mest digitaliserede samfund.

“Digitaliserings-toget buldrer derudaf, men det virker som om, at man ikke på noget tidspunkt er stoppet op for at tænke over, hvilke risici, det skaber, og om man er klar til at håndtere dem,” siger han til Computerworld og ærger sig over, at man fra regeringens side ikke har meldt ud, hvordan offentlige myndigheder skal sanktioneres for lemfældig håndtering af følsomme oplysninger.

"Jeg har ofte undret mig over, at de politiske partiers it-ordførere er så anonyme i et land der er så digitalt.”

Læs: Dansk kommune i gang med kæmpe it-oprydningsarbejde efter hård kritik: Havde næsten ingen kontrol med borgernes data

Annonceindlæg fra Bluecircle

Partiklerne ingen taler om: Den oversete risiko i datacentre og serverrum

Støv, fibre og metalliske partikler kan påvirke både uptime, levetid og driftssikkerhed. Derfor arbejder flere datacentre systematisk med contamination control.

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Tekniske specialister til ITSM og CMDB til opbygning af Forsvarets nye Digital Backbone

Midtjylland

TD SYNNEX Denmark ApS

Networking Presales Specialist

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura